Liam Payne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Liam Payne
Liam Payne
Liam Payne
Základné informácie
Popis umelca Talentovaný spevák
Rodné meno Liam James Payne
Umelecké mená Liam Payne
Narodenie 29. august 1993 (30 rokov)
Wolverhampton, Anglicko
Pôsobenie spevák, skladateľ, gitarista
Žáner Pop, pop rock, dance pop, teen pop
Hrá na nástrojoch spev, gitara
Roky pôsob. 2010 – súč.
Súvisiace
články
One Direction
Webstránka liampayneofficial.com

Liam James Payne (* 29. august 1993, Wolverhampton, Anglicko) je anglický sólový spevák, a taktiež člen úspešnej chlapčenskej skupiny One Direction (1D).

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho rodičia sa volajú Karen a Geoff. Liam má s nimi veľmi dobrý vzťah a často ho prídu navštíviť do krajiny, v ktorom má skupina momentálne turné. Liam má tiež dve staršie sestry – Ruth a Nicola. Liam Payne, celým menom Liam James Payne sa narodil roku 1993 vo Wolverhamptone v Anglicku. Už v detstve mal zdravotné problémy, pretože sa narodil o 3 týždne skôr. Narodil sa mŕtvy a lekári ho museli oživovať. Lekári dlho nevedeli diagnózu, ale neskôr zistili, že sa Liam narodil len s jednou obličkou. Preto si musel stále dávať pozor na to čo pije a nesmel fajčiť. Dnes má už obe obličky.

V škole sa Liam dostal do skupiny Cross country running team. Pointa tejto skupiny, je beh vo voľnej prírode. Takže Liam od tejto doby vstával každé ráno o 6 h a behal dlhé kilometre. Bol v behaní veľmi dobrý a tak sa dostal do školského tímu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Liam sa prvýkrát objavil v X Factore UK v roku 2008. Prespieval sa až do „judges' houses“, odkiaľ ho vyradil hlavný porotca Simon Cowell, pretože sa mu nezdal vo veku 14 rokov dostatočne zrelý.

O dva roky neskôr sa pokúsil v speváckej súťaži "X Factor" znovu o úspech, kde zaspieval pieseň "Cry Me a River". Pomocou tejto piesne si od publika zaslúžil ovácie a od poroty svoje sympatie. Samostatne sa dostal iba do druhého kola súťaže, keď v ďalšom priebehu ho porotcovia spojili s približne rovnako starými spolu-súťažiacimi Harrym Stylesom, Louisom Tomlinsonom, Niallom Horanom a Zaynom Malikom a do „judges' houses“ poslali ako skupinu. Tak vznikla skupina One Direction (skratka 1D), ktorá sa v konečnom poradí umiestnila na 3. mieste.

Liam v súčasnosti spieva aj vokály a ovláda hru na klavíri a gitaru.

21. novembra 2011 vydali 1D svoj prvý debutový album s názvom Up All Night a v decembri vyrazili na tour po Anglicku.

9. novembra 2012 vydali 1D svoj druhý album s názvom Take Me Home, na ktorý naviazala "Take Me Home tour" , na ktorej odohrali až 124 koncertov po celom svete. Koncom roka 2013 vyšiel film s názvom "This is us" , ktorý mapuje život skupiny počas turné.

25.novembra 2013 vydali 1D tretí album s názvom "Midnight Memories" . V roku 2014 prezentovali tento album na "Where We Are tour" .

Svoj štvrtý album s názvom Four 1D vydali 17.novembra 2014. V roku 2015 vyrazili na svoju zatiaľ poslednú tour s názvom "On The Road Again tour".

Koncom roka 2015 vydali 1D ešte svoj piaty album "Made in the A.M".

Po začatí sólovej dráhy v máji 2017 Liam vydal svoj prvý singel s názvom "Strip that down", na ktorom hosťuje americký rapper Quavo.

Ďalším hudobným počinom v spolupráci so Zeddom z roku 2017 bola pieseň "Get low". Ako veľmi úspešná sa javí nová skladba - duet so speváčkou Rita Ora k filmu 50 odtieňov šedej s názvom "For you", ku ktorej bol natočený a spustený aj klip koncom januára 2018.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Liam Payne

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku List_of_One_Direction_members#Liam_Payne na anglickej Wikipédii.