Linda Blairová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Linda Blairová
v roku 2017
Celé menoLinda Denise Blair
Narodenie 22. január 1959 (65 rokov)
St. Louis, Missouri, USA
Povolanieherečka, aktivistka
Roky pôsobenia1968 – súčasnosť

Linda Blairová (* 22. január 1959, St. Louis, Missouri, USA) je americká herečka a aktivistka. Je známa z filmu The Exorcist (1973), kde stvárnila postavu Regan, ktorá je posadnutá diablom. Za svoj herecký výkon bola nominovaná na prestížne filmové ocenenie Academy Awards.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Linda Denise Blairová sa narodila 22. januára 1959 v St. Louis v štáte Missouri. Má dvoch starších súrodencov. Keď mala Blairová dva roky, sa s rodinou presťahovala do Westportu v štáte Connecticut. Ako päťročná Blairová pracovala ako detská modelka a objavila sa vo viacerých katalógoch. V šiestich rokoch, sa objavila aj v denníku The New York Times. Venovala sa aj jazde na kone.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Blairová a Ellen Burstyn (vpravo) vo filme The Exorcist, z roku 1973.
Blairová v roku 2013.

Blairová začala svoju hereckú kariéru v roku 1968 v telenovele Hidden Faces. V roku 1972 bola Blairová vybraná zo 600 uchádzačiek o jej najvýznamnejšiu úlohu Regan, posadnutej dcéry slávnej herečky, vo filme Williama Friedkina The Exorcist, z roku 1973. Táto rola jej vyniesla Zlatý glóbus za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe a nomináciu na Academy Awards, v rovnakej kategórii.

V roku 1974 hrala Blairová po boku Kim Hunter vo veľmi kontroverznom televíznom filme Born Innocent, v ktorom hrala tínedžerku na úteku, ktorá je sexuálne zneužívaná inou ženou. V rovnakom roku hrala po boku Glorie Swanson, Karen Black a Charltona Hestona vo filme Letisko 1975.

V roku 1977 si zopakovala rolu Regan v pokračovaní The Exorcist II: The Heretic, pričom získala nomináciu na Saturn Award za najlepšiu herečku roku 1978. Film však nebol vôbec úspešným a v tom čase to bol najdrahší film, aký kedy štúdio Warner Bros. natočilo. Po dotočení filmu, si dala Blairová rok pauzu od herectva a súťažila v národných jazdeckých okruhoch pod pseudonymom Martha McDonald. O rok neskôr, sa vrátila k herectvu, zahrala si vo filme Wesa Cravena, Cudzinec v dome. V roku 1979 hrala vo filme Roller Boogie, ktorý z nej urobila sexsymbol.

Počas veľkej časti 80. rokov hrala aj v mnohých finančne úspešných nízkorozpočtových hororových a exploatačných filmoch. V roku 1983 hrala vo filme Peklo za mrežami a v roku 1985 si zahrala vo filme Red Heat, s podobnou väzenskou tematikou.

V roku 1990 si zahrala v paródii Bláznivý exorcista, kde parodovala rolu Regan, ktorú stvárnila v roku 1973. V roku 1992 hosťovala v televíznom seriály Ženatý so záväzkami. V roku 1996 stvárnila rolu moderátorky vo filme Vreskot. Jej filmová rola trvala len niekoľko sekúnd a nebola uvedená ani v záverečných titulkách. V roku 2006 hosťovala v televíznom seriáli Hrozba z temnoty. V roku 2008 sa objavila na 18. ročníku festivalu fantasy a hororových filmov v Malage, aby prevzala cenu za celoživotné dielo za svoju prácu v hororovom žánri.

23. marca 2023 bolo odhalené, že Blairová si zopakuje svoju ikonickú rolu ako Regan MacNeil v nadchádzajúcom pokračovaní Exorcistu, spolu s Ellen Burstyn.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Ako pätnásťročná Blairová randila s austrálskym spevákom Rickom Springfieldom, ktorý mal v tom čase 25 rokov. Od konca roku 1979 do polovice roku 1981 bol jej partnerom gitarista skupiny Styx, Tommy Shaw. Začiatkom 90. rokov bola Blairová vo vzťahu s hercom Wingsom Hauserom. Mala vzťah s Rickom Jamesom, s ktorým sa rozišli. Dôvodom rozchodu údajne mal byť potrat Blairovej.

20. decembra 1977 bola ako osemnásťročná zatknutá za prechovávanie drog a sprisahania za účelom predaja drog. K uvedeným skutočnostiam sa priznala výmenou za trojročnú podmienku. Tiež sa od nej vyžadovalo, aby urobila aspoň 12 veľkých verejných vystúpení, aby povedala mladým ľuďom o nebezpečenstvách užívania drog.

Blairová verí v paranormálne javy a podporuje dobré životné podmienky zvierat. V roku 2004 založila Linda Blair WorldHeart Foundation, neziskovú organizáciu, ktorá slúži na rehabilitáciu a adopciu záchranných zvierat. Bola vegetariánkou 13 rokov, kým sa v roku 2001 stala vegánkou. Blairová je spoluautorkou knihy Going Vegan! z roku 2001.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Linda Blair na anglickej Wikipédii.