Preskočiť na obsah

Linorez

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Otláčanie linorytu

Linoryt alebo linoleoryt je grafická technika spočívajúca vo vyrytí (t.j. použije sa rydlo) negatívneho obrazu do linolea , alebo názov obrazu vytvoreného touto technikou. Veľmi podobný je linorez alebo linoleorez, čo je grafická technika spočívajúca vo vyrezaní (t.j. použije sa nôž) negatívneho obrazu do linolea , alebo názov obrazu vytvoreného touto technikou. [1][2][3][4] V zahraničí sa linoryt aj linorez označuje jedným spoločným názvom (napr. angl. linocut, nem. Linolschnitt).

Linoryt a linorez sú buď umelecké techniky alebo sa používajú pri kníhtlači. Linorez a linoryt sa vyznačujú maximálnym svetelným kontrastom tmavých a svetlých plôch, jasnosťou tvarov a jednoznačnosťou výtvarnej reči. Táto technika pôsobí dynamicky a zameriava sa skôr na plochy než línie. Grafické techniky ako linoryt alebo drevorez boli významné najmä v nemeckom expresionizme.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Die Brücke

Samotné linoleum bolo vytvorené okolo roku 1800 ako podlahová krytina. Bolo oveľa lacnejšie ako drevo a nenáročné na výrobu. Povrch linolea je mäkší a ľahší na vyrývanie na rozdiel od kovu alebo dreva. Vďaka týmto vlastnostiam bolo označované ako amatérske a využívalo sa hlavne na školách. Neskôr, keď umelci ako Pablo Picasso a Henri Matisse začali linorez používať pri svojej tvorbe okolo roku 1900, jeho popularita vzrástla. V rovankom období sa v Berlíne objavila skupina expresionistov nazývaná Die Brücke, pre ktorú je charakteristický prave linorez.[5]

Technika[upraviť | upraviť zdroj]

Priamo do linolea sa pomocou rydiel vyrýva zrkadlovo obrátený odraz. Z bezpečnostných dôvodov sa ryje vždy smerom od tela do dostatočnej hĺbky, ale aby sa linoleum neprederavilo. Vyrytá plocha zostane biela a žiadne tieňovanie nie je možné. Na hotový obraz sa valčekom nanesie v tenkej rovnomernej vrstve farba. Nakoniec sa linoryt otláča na papier pomocou grafického lisu. Linoryt môže byť použitý viackrát a ak chceme mať linoryt komponovaný z viacerých farieb, každá farba musí byť samostatne vyrytá a postupne otlačená. Kompozíciou dostaneme hotový obraz.

Linoryt a linorez na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Predstavitelia[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi hlavných predstaviteľov linorytu a linorezu na Slovensku patrí Ľudovít Fulla. Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Inšpiroval ho najmä slovenský folklór. K Jeho najznámejším kolorovaným linorytom patrí „Veterná Bratislava“ či „Vtáčia krajina“. Ďalším významným predstaviteľom je Orest Dubay (napr. jeho grafika „Na vrchole“).

Medzi súčasníkov tejto techniky sa zaraďuje Matúš Maťátko, absolvent VŠVU v ateliéri voľnej grafiky a ilustrácie v Bratislave. Jeho grafické diela boli vystavené v Slovenskej národnej galérii na výstave „Drsná škola“, v roku 2017.

Workshopy[upraviť | upraviť zdroj]

Jedným zo spôsobov propagácie tejto grafickej techniky medzi širokou verejnosťou, ako aj mladých umelcov, sú workshopy usporadúvané v Banskej Štiavnici. V roku 2015 sa konal workshop linorytu pre študentov VŠVU pod vedením Svätopluka Mikytu. Prvým slovenským workshopom pracujúcim s linorezom bol "ÁNO_LINO_09" v Banskej Štiavnici v roku 2009.[6]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. suvke.sk, [cit. 2019-07-20]. Dostupné online. Archivované 2019-07-20 z originálu.
  2. David Marek, Martin Rýz - HumanArt.cz. Linoryt - Linořez [online]. humanart.cz, [cit. 2019-07-20]. Dostupné online.
  3. linoryt; linorez. In: Krátky slovník slovenského jazyka
  4. linoryt; linorez. In: Slovník súčasného slovenského jazyka
  5. The history and process of linocut print: from paupers to Picasso – Great North Art Show [online]. greatnorthartshow.co.uk, [cit. 2018-02-20]. Dostupné online. (po anglicky)
  6. BANSKÁ ST A NICA - archív [online]. www.banskastanica.sk, [cit. 2018-02-20]. Dostupné online.