Linuxová distribúcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Linux so spusteným GNOME

Linuxová distribúcia alebo distribúcia Linuxu, prípadne iba distribúcia, je označenie operačného systému zloženého z linuxového jadra a sady slobodného alebo aj komerčného softvéru. Obyčajne obsahuje sadu nástrojov GNU, X server, kompletné desktopové prostredie (napríklad KDE, Gnome alebo XFCE), kancelársky balík, (napr. OpenOffice.org, KOffice alebo Gnome Office), internetový prehliadač (napr. Mozilla Firefox), komunikačné a iné nástroje. Dnes je súčasťou skoro vždy tiež preklad do niekoľkých jazykov.

Linuxové distribúcie boli spočiatku zložené iba zo slobodného softvéru, postupom času sa však objavili aj komerčné distribúcie, poskytujúce lepšiu podporu používateľom. Prevažná väčšina súčasných distribúcií je však aj naďalej slobodná. Odvodzovanie umožňuje licencia GNU GPL, podľa ktorej je možné použiť zdrojové balíčky rôznych distribúcií, upravovať ich a upravené verzie šíriť pri dodržaní podmienok.

Vznik nových distribúcií je najčastejšie odvodením od už existujúcej distribúcie. Častým vzorom pre nové distribúcie je napríklad Debian a od neho odvodené Ubuntu, Slackware a Fedora.

Linuxové distrúcie sú prispôsobované svojou veľkosťou často na 1CD alebo 1DVD, väčšie projekty majú svoje ISO obrazy vytvárané pre viac rôznych počítačových architektúr a dajú sa stiahnuť alebo objednať z internetu. Pri sťahovaní linuxových distribúcií sa často používa BitTorrent.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]