Lipovec (okres Martin)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:18, 14. október 2009, ktorú vytvoril Vegetator (diskusia | príspevky)
Lipovec
obec
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Martin
Historický región Turiec
Rieka Váh
Nadmorská výška 400 m n. m.
Súradnice 49°07′38.92″S 18°55′36.42″V / 49,1274778°S 18,9267833°V / 49.1274778; 18.9267833
Rozloha 12,76 km² (1 276 ha)
Obyvateľstvo 850 (16. 5. 2007)
Hustota 66,61 obyv./km²
Prvá písomná zmienka 1375
Starostka Zdenka Kellerová
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 038 61 (pošta Vrútky)
Telefónna predvoľba +421-43
Kód 512435
EČV MT
Poloha v obce v rámci Slovenska
Poloha v obce v rámci Slovenska
Poloha v obce v rámci Slovenska
Poloha obce v rámci Žilinského kraja
Poloha obce v rámci Žilinského kraja
Poloha obce v rámci Žilinského kraja
Wikimedia Commons: Lipovec
Štatistika: obce.info a MOŠ/MIS
Webová stránka: http://www.martin.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lipovec je obec na Slovensku v okrese Martin. Leží na úpätí južných svahov Malej Fatry na pravej strane rieky Váh. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1374. Dnes má obec 850 obyvateľov a rozloha katastrálneho územia je 1276 ha. Väčšinu tohto územia tvoria listnaté a zmiešané lesy. Obec Lipovec pretína prívodný kanál k Vodnej elektrárni.

Dejiny

Šablóna:Bezzdroja Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1374, kedy sa spomína ako Turčianska osada. Pomenovanie osady malo približne názov Lippouch, Lipowcz, Lipolcz a potom v slovenskom tvare Lipovec. Názov bol odvodený od lesného porastu líp, na ktoré bol vtedajší chotár obce veľmi bohatý. Obyvatelia Lipovca boli roľníkmi a boli tiež majstrami na pálenie dreveného uhlia. Ženy sa zaoberali pradením ovčej vlny a jej spracovaním, výrobou plátna a tkaním kobercov. Tradičný charakter zamestnania obyvateľov obce sa začal meniť pri výstavbe Košicko–Bohumínskej železnice a neskôr výstavbou Stalinových závodov, neskôr Turčianskych strojární Martin.

Lipovec bol kuriálnou osadou a bol filiou matkocirkve v Sučanoch. V roku 1570 Sučianska cirkev prijala reformáciu. Révay III. dal násilne odobrať evanielikom školy a kostoly. Sučanci sa rozhodli postaviť nový kostol. Za obetavú prácu Lipovčanov na novom kostole boli im vyhradené pri bohoslužbách prvé lavice hneď pri oltári. Tento kostol ako aj pamiatka vyhradených lavíc sú zachované dodnes. Katolícka časť veriacich z Lipovca patrí pod Vrútockú farnosť.

Rieka Váh znepokojovala občanov obce povodňami. Najväčšie zaznamenané boli v rokoch 1557, 1593, 1697 a 1811. Najpovestnejšia povodeň bola v auguste roku 1813. Pri poklese vody pri tejto povodni bolo staré koryto Váhu zatarasené balvanmi a povodňová voda vytvorila nové koryto Váhu asi 800 m nižšie od Lipovca.

Po Prvej svetovej vojne bol oproti Vrútkam zhotovený prievoz na prepravu občanov Lipovca hlavne za zamestnaním. Pri výstavbe vodného diela Krpeľany (prívodný kanál k vodnej elektrárni, Krpeliansky kanál) bol cez rieku Váh zhotovený dočasný drevený most, ktorý bol zničený povodňou v roku 1958. Následne bol postavený nový most, ktorý slúži verejnosti až do dnešných čias.

Prvý Obecný dom bol postavený v roku 1924. V ďalšom období slúžil ako úradovňa, neskôr ako dom pre obecných pastierov. Prvé školské vyučovanie sa začalo v obci pred rokom 1948. Poštu doručoval zvláštny sluha z Vrútok do Lipovca každý druhý deň. Každý deň bola pošta občanom Lipovca doručovaná od roku 1929.

S elektrifikáciou obce sa začalo v roku 1935, so stavbou vodovodu sa začalo v roku 1940, prvý telefón bol do obce zavedený v roku 1942.

V roku 1944 bola obec Lipovec vypálená a jej obnova trvala 3 roky. Výstavba vodného diela koncom päťdesiatych rokov 20. storočia rozdelila obec kanálom na hornú a dolnú časť. V šesťdesiatych rokoch bola postavená prvá materská škola a požiarna zbrojnica, majetkom obce sa stal kultúrny dom.

V osemdesiatych rokoch 20. storočia sa Lipovec začal rozvíjať nakoľko sa rozrástol o tri nové obytné časti – Hrabiny, Dúbravy a Stred.

Ochotnícke divadlo má v Lipovci bohatú tradíciu.

V obci je zriadená Ľudová knižnica, pôsobí tu organizácia Červeného kríža, Klub zdravotne postihnutých občanov a občianske združenie Človek človeku, ktoré je následníkom Zboru pre občianske záležitosti.

Šport

Futbal prenikol na Lipovec z Vrútok. Telovýchovná jednota vznikla založením futbalového oddielu ŠK Slávia. V súčasnosti tu pôsobí futbalový oddiel žiakov, dorastencov , dospelých a turistický oddiel.

Turistika

V obci sú výborné podmienky pre turistiku. Vedú z nej turistické chodníky na Suchý vrch, Kľačiansku Maguru, ale sú tu i výborné podmienky pre turistiku a prechádzky pre menej zdatných turistov, ako Hoskorná dolina, výstup na vrch Panošiná a iné. V letných mesiacoch poskytujú štrkovecké jazerá vhodné podmienky na kúpanie a vodné športy, ako aj rybolov. Počas zimných mesiacov je vhodné na korčuľovanie prírodné jazierko Široká. Okolité lesy sú bohaté na vysokú zver. V obci bolo založené poľovnícke združenie Kýčera. Okolité hory sú tiež rajom hubárov. V obci je vybudovaná na dobrej úrovni obchodná i reštauračná sieť vrátane ubytovania v penzióne.

Iné projekty