Listéria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Listéria (lat. Listeria) je rod gram-pozitívnych tyčinkovitých baktérií čeľade Listeriaceae. Pomenovaný je na počesť anglického chirurga Josepha Listera. Druh Listeria monocytogenes je pôvodcom závažného ľudského ochorenia, listeriózy.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Rod zahŕňa 10 druhov, patria medzi ne

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Listérie sú pravidelné, krátke tyčinky s rozmermi asi 0,4 – 0,5 × 0,5 – 2,0 mikrometrov, v starších kultúrach, alebo ak rastú v R-fáze tvoria vlákna dlhé 6 – 20 mikrometrov. Netvoria puzdro ani spóry. Expresia proteínov tvoriacich bičík je závislá na teplote, listérie tvoria bičíky len v teplotnom rozmedzí 20 – 25 °C.[1]

Listérie sú mezofilné, ich teplotné optimum leží medzi 25 – 37 °C, sú ale odolné aj voči pôsobeniu nižších teplôt, prežívajú mráz a sú schopné sa pomaly množiť aj pri teplote 4 °C.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Sú to odolné baktérie, vyskytujú sa v pôde, fekáliách, vo vode, na rastlinách alebo aj v siláži z nich vyrobených. Izolované boli z 37 druhoch cicavcov, 17 druhov vtákov a tiež v rybách, kôrovcoch, mäkkýšoch alebo muchách.[2] Možným zdrojom listérií môžu byť potraviny, najmä mliečne výrobky vyrobené zo surového mlieka, šaláty, mäso a pod. Všeobecne ide o nekyslé potraviny.

Listérie sú schopné tvoriť biofilmy, ktoré môžu byť zdrojom kontaminácie v potravinárskom priemysle (najmä v mliekárňach). Niektoré štúdie naznačujú, že až u 10% ľudskej populácie hosťuje v črevách Listeria monocytogenes bez toho, aby sa u hostiteľa prejavili akékoľvek príznaky ochorenia.[3]

Pôvodca ochorenia[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina druhov rodu Listeria je neškodná. Potenciálne patogénne sú dva druhy, Listeria monocytogenes, ktorá spôsobuje listeriózu ľudí aj zvierat a Listeria ivanovii, ktorá spôsobuje listeriózu oviec.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Listeria ivanovii is capable of cell-to-cell spread involving actin polymerization.
  2. Listeria monocytogenes and Listeriosis
  3. USA/FDACFSAN - Bad bug book: Listeria monocytogenes

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Listérie na českej Wikipédii.