Preskočiť na obsah

Lollapalooza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Lollapalooza 2015
Základné informácie
Žánrealternatívny rock, heavy metal, hip hop, punk rock
Dátum konaniajún, júl, august, september
Miestoputovný festival po Severnej Amerike (1991 - 1997, 2003)
Chicago, Illinois (2005 - doteraz)
Aktívne roky1991 - 1997, 2003 - doteraz
Počet návštevníkov400 000
ZakladateliaPerry Farrell
Ďalšie odkazy
Weblollapalooza.com

Lollapalooza je každoročný hudobný festival hosťujúci heavymetalové, alternatívne rockové, hiphopové a punkrockové skupiny, tanečné a komediálne predstavenia a remeselné stánky. Poskytuje zároveň platformu neziskovým a politickým zoskupeniam. Na festivale vystupuje množstvo rôznych hudobných skupín a v minulosti pomohol objaviť a popularizovať alternatívne rockové skupiny ako sú napríklad Pearl Jam, Rage Against the Machine, Nine Inch Nails, Jane's Addiction, Soundgarden, The Smashing Pumpkins, Alice in Chains, Tool, Red Hot Chili Peppers, Hole, 30 Seconds to Mars, The Strokes, Green Day a Depeche Mode.

Festival založil v roku 1991 spevák skupiny Jane's Addiction Perry Farrell v rámci rozlúčkového turné so svojou kapelou. Lollapalooza sa od tej doby konala každoročne až do roku 1997 a následne bola obnovená v roku 2003. Od svojho vzniku až do roku 1997 a potom po svojom obnovení v roku 2003 mal festival putovný charakter a cestoval po Spojených štátoch a Kanade. V roku 2004 sa organizátori festivalu rozhodli rozšíriť dĺžku festivalu na dva dni pre každé mesto, ale nízke tržby z predaja vstupeniek ich donútili festival prerušiť.[1] V roku 2005 sa Farell a William Morris Agency spojili so spoločnosťou Capital Sports Entertainment (teraz C3 Presents) z Austinu v Texase a reorganizovali festival do jeho súčasnej podoby, teda vo víkendový festival v Grantovom parku v Chicagu v štáte Illinois.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Lollapalooza 2004 cancels all dates [online]. USA Today, 22. jún 2004, [cit. 2010-07-17]. Dostupné online. (anglicky)
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lollapalooza na českej Wikipédii.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lollapalooza

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]