Lomnický štít

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:39, 24. marec 2008, ktorú vytvorila Bubamara (diskusia | príspevky) (obrázok)
Lomnický štít
vrch
Lomnický štít od Slavkovského štítu
Štát [[Súbor:Flag of Slovensko.svg|22x16px|border|Slovensko|link=]] [[Slovensko|Slovensko]]
Región Prešovský kraj
Pohorie Vysoké Tatry
Nadmorská výška 2 633,9 m n. m.
Najľahší výstup lanová dráha zo Skalnatého plesa
Prvovýstup Robert Townson a sprievodca, 16. august 1793
 - dátum
Zemepisná šírka 49° 11′ 45″
Zemepisná dĺžka 20° 12′ 46″
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lomnický štít (maď. Lomnic(z)-csúcs, nem. Lomnitzer Spitze) je druhým najvyšším vrchom Vysokých Tatier i Slovenska aj celých Karpát. Za stredoveku bol považovaný za najvyšší vrchol Zeme a jeho výšku vtedajší "odborníci" odhadovali na 7 000 m n. m.[chýba zdroj].

Charakteristika

Lomnický štít patrí k najznámejším štítom Vysokých Tatier. V minulosti bol dlho považovaný za najvyšší štít Vysokých Tatier. Z vrcholu, pripomínajúceho trojhrannú pyramídu prevyšujúcu okolie, vedú tri hrebene:

Na vrchole Lomnického štítu sa nachádza najvyššie položená meteorologická stanica na Slovensku. Vedie na ňu visutá lanovka zo Skalnatého plesa. Na vrcholovej stanici sa nachádzajú astronomické a meteorologické pracoviská SHMÚ, od roku 1957 potom televízna retranslačná stanica.

Prvovýstup

Po prvýkrát dosiahol z Medených lávok vrchol Lomnického štítu obuvník a amatérsky baník Jakub Fábry (v období rokov 1760-1790). Prvý zaznamenaný turistický výstup vykonal 16. augusta 1793 z Malej Studenej doliny anglický lekár, prírodovedec a cestovateľ Robert Townson počas svojej cesty po krajinách Rakúskej monarchie. Ten barometrickým meraním určil len s malou chybou výšku Lomnického štítu (2 633 m n. m.). Prvý zimný výstup na štít vykonali Theodor Wundt a Jakob Horvay v roku 1891.

Prístup

Štít nie je prístupný po turistickom značkovanom chodníku. Bežní turisti sa naň môžu od 19. decembra 1941 vyviesť visutou lanovkou zo Skalnatého plesa (v tom čase bola najmodernejšou lanovkou v Európe), čo tomuto štítu zabezpečuje prvenstvo v návštevnosti medzi tatranskými štítmi. Na štíte však môžte stráviť maximálne 35 minút. Na štít je možné aj vyjsť z Lomnického sedla, ale len v sprievode horského vodcu.

Okolie štítu

Zo štítu je nádherný výhľad na okolité štíty a podhorie. Malá a Veľká Studená dolina, po Tatranskej magistrále smerom k Doline Zeleného plesa Veľká Svišťovka, Dolina Piatich Spišských plies, Veľká Zmrzlá dolina, Skalnatá dolina, Medená kotlinka, Skalnaté pleso, Jahňací štít, Kežmarský štít, Pyšný štít, Skalnatá chata, Téryho chata, Zamkovského chata.

Názov štítu

V minulosti bol Lomnický štít nazývaný aj Dedo. Súčasný názov je odvodený od obce Veľká Lomnica, v ktorej katastri do roku 1947 ležal.

Galéria

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie.

Iné projekty

Externé odkazy

Šablóna:Štíty Tatier