London Elektricity

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
London Elektricity

Základné informácie
Pôvod Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Žáner(-re) Drum and bass, Liquid funk, Jazzstep, Breakbeat, Acid jazz
Pôsobenie 1999 - súčasnosť
Vydavateľstvá Hospital Records
Súvisiace články Izit, Future Homosapiens, Landslide
Webstránka londonelektricity.com
Členovia skupiny
Tony Colman (produkcia, klávesy)
Bývalí členovia
Chris Goss (produkcia, klávesy)
Liane Carroll (vokály, klávesy)
Jungle Drummer (bicie)
Andy Waterworth (basová gitara)
Landslide (bicí automat)
Robert Owens (vokály)
Stamina MC (rapovanie)
SP MC (rapovanie)
MC Wrec (rapovanie)

London Elektricity je hudobný kolektív a (neskôr) skupina. Sú najznámejší ako predchodcovia živých drum and bassových vystúpení, aj keď ich hudba obsahuje prvky jazzu, funku a breakbeatu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá podoba London Elektricity bolo duo Tony Colman a Chris Goss. Colman a Goss sú takisto zakladateľmi vydavateľstva Hospital Records ku ktorej sú London Elektricity podpísaní.

V roku 1999 vydali svoj debutový album Pull the Plug cez Hospital Records. Hoci zhromaždeniu hudobníkov prispela široká škála živých nástrojov (kontrabas, elektrická gitara, dychová sekcia, flauta, sláčiky), jazzová speváčka Liane Carroll poskytla vokály v dvoch skladbách, LP bolo v podstate štúdiovou prácou, pod dohľadom dvojice Colman a Goss.

V roku 2002 odišiel Chris Goss, ktorý sa sústredil na riadenie Hospital Records, takže London Elektricity zostal sólovým projektom Tonyho Colmana. Druhý album Billion Dollar Gravy bol vydaný v roku 2003. Počas nahrávania albumu zhromaždení hudobníci sa spojili do skupiny a Colman sa rozhodol prerobiť London Elektricity na skupinu so živými nástrojmi. Zostava obsahovala členov Colman, Andy Waterworth, Landslide, MC Wrec, Jungle Drummer, Liane Carroll a Robert Owens, okrem iných.[1] V roku 2004 vydali živé DVD s názvom London Elektricity: Live Gravy.

V roku 2005 vydali svoj tretí album Power Ballads tiež ako živá skupina. London Elektricity oznamujú na tlačovej konferencii na Warwickej univerzite pri príležitosti drum and bassového večierku dňa 2. decembra 2005, že končia so svojimi živými vystúpeniami. Od roku 2006 sa vydáva Tony Colman na sólovú dráhu a používa pseudonym London Elektricity. Lianne Carroll je v roku 2005 vyhlásená za víťazku ceny Jazz Award rádiom BBC a teraz rozbieha svoju vlastnú sólovú kariéru. Nový remixer skupiny je od roku 2007 Ben Nguyen.

Tony Colman prezentuje podcast Hospital Records vytvorený Mattom Rileym ako Hospital HQ. Podcast nedávno vyhral cenu 'Best Podcast' v BT Digital Music Awards, a má viac ako 30,000 stiahnutí. Podcast pravidelne zahŕňa špeciálnych hostí, ktorí sú podpísaní pod Hospital Records ako napríklad Logistics.

Štvrtý album London Elektricity Syncopated City bol vydaný v septembri 2008. Mesiac predtým bol označený jeho Essential Mix na BBC Radio 1. London Elektricity je jeden z hudobníkov v Hospital Records, ktorý píše nový album pre vydanie v roku 2010.

Vplyvy[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa jeho myspace stránky, vplyvy Tonyho Colmana obsahujú rad hudobníkov ako Talking Heads, Fela Kuti, Kraftwerk, Brian Eno, Led Zeppelin a iní. Žánre ako Jazz, Soul, Latin, Dub, Rock, a dokonca aj Punk[2], sú jasné v mnohých piesňach London Elektricity ako napríklad „Rewind“, „Attack Ships on Fire“, „South Eastern Dream“, „Do You Believe“ (a jej dub verzia „Dub You Believe“), „Main Ingredient“, „Remember the Future“, „Round the Corner“ a „Song in the Key of Knife“ (s akustickou basovou linkou).

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Živé albumy[upraviť | upraviť zdroj]

DVD[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. London Elektricity article at spinscience
  2. London Elektricity's page at Hospital Records [online]. [Cit. 2010-10-03]. Dostupné online. Archivované 2007-09-21 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]