Lori okuliarnatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
lori okuliarnatý
Mindanao Lorikeet (Trichoglossus johnstoniae).jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Trichoglossus johnstoniae
Synonymá
lori vlnkovaný
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lori okuliarnatý alebo lori vlnkovaný (Trichoglossus johnstoniae) je druh papagája z podčeľade loriorodé a z čeľade papagájovité.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Lori vlnkovaný obýva ostrov Mindanao, druhý najväčší z Filipínskych ostrovov. Tento lori dosahuje dĺžky okolo dvadsať cm a vytvára dva poddruhy, z ktorých jeden žije v strednej a juhovýchodnej časti ostrova, zatiaľ čo druhý v západnej oblasti okolo hory Malindang. Samica sa od samca líši len nepatrne, a to menšou hlavou a žltejším sfarbením tvári. Mladý jedinci majú okružie oka biele, dospelí šedé, zobák mláďat je černastý, dospelých oranžovo červený.

Poddruhy[upraviť | upraviť kód]

Lori vlnkovaný vytvára dva poddruhy:

  • Trichoglossus j. johnstoniae
  • Trichoglossus j. pistra

Ekológia a biotop[upraviť | upraviť kód]

Lori vlnkovaný sa vyskytuje v horských lesoch v nadmorskej výške od 1 000 do 2 500 m. V mimohniezdnom čase vytvára menšie skupiny, ktoré sa potuľujú po okrajoch lesov, hlavne v údoliach riečok a potokov. Vtáci sa živia nektárom z kvetov, peľom, mäkkým šťavnatým ovocím a bobuľami, občas si prilepšujú hmyzom a drobnými semenami.

Doba hniezdenia pripadá na marec až máj. Jednotlivé páry si vyhľadajú dutinu v kmeni stromu, najčastejšie opustené ďatlie hniezdo. Samica potom znáša dva vajcia, na ktorých sedí sama po 22 dní. Mladé opúšťajú hniezdo skôr, už po šiestich týždňoch. V zajatí je chovaný vzácne aj keď chov nie je obťažný. Je to vzácny endemit, ohrozený v súčasnosti na Filipínách ničením lesných porastov.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]