Lotos (náboženstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Lotos alebo lotosový kvet bol a je v rade náboženstiev posvätnou kvetinou a dôležitým symbolom. Uctievali ho starí Egypťania, dodnes ho ctia hinduisti i budhisti. Ide predovšetkým o lekno egyptské a lotos indický.

Legendy[upraviť | upraviť kód]

Podľa starovekých egyptských mýtov bol lotos prvou bytosťou na Zemi. Povstal z prvotných vôd a svetla. V jednom z mýtov o stvorení sveta sa egyptský boh Ra objavuje ako dieťa vznášajúce sa na hladine vôd práve v lotosovom kvete. Lotos sa v Egypte stal symbolom Slnka. Bol tiež ztelesnením boha Nefertema, ktorý je zobrazovaný, ako vstáva z lotosového púpätka.

Podrobne o lotose pojednáva Egyptská kniha mŕtvych. Ako uvádza, je lotos jednou z podôb, do ktorých sa môže mŕtvy človek prevteliť. Spolu s papyrusom bol lotos symbolom ak Dolného, tak Horného Egypta. Dnes je možné vidieť voľne rastúci papyrus i lotosy, symbolické rastliny faraónov, v parku káhirského múzea.

Lotosové kvety sú zobrazené v staroegyptských chrámoch i hrobkách, nájdeme ich ako vlysy na stavbách a a na stĺpoch starovekého Egypta i na novodobých stavbách. Napríklad moderná 186 metrov vysoká káhirská veža má podobu lotosu.

V Egypte išlo predovšetkým o lekno egyptské (Nymphaea lotus či Nymphaea caerulea). Je otázkou, či bol lotos iba symbolom krásy, čistoty a ztelesním bohov, alebo či bol pri náboženských rituáloch inhalovaný k navodeniu zmeneného stavu vedomia. V tejto súvislosti môžeme pripomenúť nápis z helenistického chrámu boha Hora v Efdu: „Keď pozrieš na jeho krásu (lotosu), do očí ti vstúpi mocná sila. Keď privoniaš, tvoje chřípí sa rozšíri.“ Je to pokladané za popis čuchania halucinogénnej látky.