Lotosový chrám

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lotosový chrám po zotmení

Lotosový chrám je bahájsky chrám v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Bol dokončený roku 1986 a je pozoruhodný pre jeho tvar kvetu lotosu. Slúži ako materský chrám indického subkontinentu a stal sa turistickou atrakciou v meste. Chrám získal množstvo architektonických ocenení a predstavil sa v stovkách novinových a časopisových článkoch.

Infraštruktúra[upraviť | upraviť zdroj]

Dizajn pre svätyňu v Dillí sa skladá z 27 voľne stojacích lístkov, krytých mramorom a usporiadaných v zväzku po troch, ktoré tvoria deväť strán. Stavba sa inšpirovala kvetom indického lotosu. Deväť dverí Lotosového chrámu sú otvorené do centrálnej haly s výškou viac ako 40 m, ktorá má kapacitu až 2500 ľudí. Povrch svätyne je vyrobený z bieleho mramoru z hory Pentelikon v Grécku, čiže z toho istého materiálu ako sú antické stavby. Spolu so svojimi deviatimi okolitými rybníkmi a záhradami sa Lotosový chrám rozkladá na ploche 105 000 m². Táto budova sa nachádza v obci Bahapur, neďaleko Naí Dillí. Jej architektom bol iránsko-americký bahájsky architekt Fariborz Sahba a návrh štruktúry vykonala britská firma Flint and Neill.

Turistická atrakcia[upraviť | upraviť zdroj]

Od koncu roka 2002 prilákala táto turistická atrakcia viac ako 50 miliónov návštevníkov, čo z nej robí jednú z najnavštevovanejších stavieb na svete. Jej počet návštevníkov počas posledných rokov prekonal Tádž Mahal v Ágre či Eiffelovu vežu v Paríži.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]