Louis Tomlinson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Louis William Tomlinson
[[Súbor:Louis Tomlinson November 2014.jpg|230px|]]
Základné informácie
Rodné meno Louis William Tomlinson
Umelecké mená Louis Tomlinson
Narodenie 24. december 1991 (32 rokov)
Doncaster, South Yorkshire, Anglicko
Pôsobenie spevák, skladateľ, herec
Žáner Pop
Roky pôsob. 2010 – súčasnosť
Vydavateľstvá Columbia
Súvisiace
články
One Direction
Webstránka louis-tomlinson.com

Louis William Tomlinson (rod. Louis Troy Austin; * 24. december 1991, Doncaster, South Yorkshire, Anglicko) je anglický spevák, skladateľ a herec. Preslávil sa ako člen hudobnej skupiny One Direction.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Louis Tomlinson sa narodil v Doncasteri manželom Johannah Poulstonovej a Troyovi Austinovi. Keď bol ešte malý, jeho rodičia sa rozviedli. Meno Tomlinson prevzal po svojom nevlastnom otcovi Markovi Tomlinsonovi. Jeho matka zomrela po krátkom boji s leukémiou v decembri 2016.

Louis si ako malý zahral mini rolu v dráme If I Had You na kanáli ITV, tiež sa objavil vo filme Waterloo na kanáli BBC. Chodil do školy Hall Cross High School v jeho rodnom meste. Získal hlavnú mužskú úlohu v školskej hre Pomáda, Dannyho Zuka. Pracoval vo Vue cinema, v Toys R Us, alebo bol zdravotníkom futbalového tímu v Doncasteri.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

The X Factor[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 sa prihlásil do britskej verzie speváckej súťaže The X Factor. Na konkurze vystupoval s piesňou „Hey There Delilah“ od Plain White T's, získal na ňom všetky potrebné „áno“ k postupu do druhého kola. V Bootcampe však ako sólo spevák neuspel. Porotcovia sa však domnievali, že by bola veľká škoda premárniť toľko talentov, medzi ktoré sa zaradil aj Louis, preto ho spoločne s Liamom Paynom, Niallom Horanom, Zaynom Malikom a Harrym Stylesom, spojili do skupiny, ktorú pomenovali One Direction. Spoločnými silami sa prebojovali až do finále, kde skončili na 3. mieste. So skupinou podpísal po ukončení súťaže zmluvu s nahrávacím štúdiom Syco Music.

One Direction[upraviť | upraviť zdroj]

Pred skupinou One Direction bol Louis členom skupiny The Rogue. V rokoch 2011 – 2015 si Louis spolu s Harrym, Liamom, Niallom a Zaynom získali popularitu a stali sa jednou z najúspešnejších hudobných skupín na svete. Vydali 5 štúdiových albumov a vypredali 4 svetové turné. S vydaním posledného piateho albumu Made in the A.M skupina ohlásila, že ide na 18 mesačnú (6+ročnú) prestávku. Fanúšikovia One Direction (Directioners) aj v súčasnosti stále čakajú na ich návrat.

Sólo kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prestávky One Direction, ktorá začala 13. decembra 2015 sa Louis pustil aj do vlastných projektov. Odvahu mu dodala jeho mama a jeho verní fanúšikovia. Koncom roka 2016 Louis vydal svoj debutový singel „Just Hold On“ spolu s DJ Steve Aoki. Neskôr vydal „Back To You“ s popovou speváčkou Bebe Rexha, „Just Like You“ a „Miss You“.

31. januára 2020 vydal svoj debutový hudobný album s názvom Walls.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]