Louis Tomlinson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Louis William Tomlinson
Louis Tomlinson November 2014.jpg
Základné informácie
Rodné meno Louis William Tomlinson
Umelecké mená Louis Tomlinson
Narodenie 24. december 1991 (30 rokov)
Doncaster, South Yorkshire, Anglicko
Pôsobenie spevák, skladateľ, herec
Žáner Pop
Roky pôsob. 2010 – súčasnosť
Vydavateľstvá Columbia
Súvisiace
články
One Direction
Webstránka louis-tomlinson.com

Louis William Tomlinson (rod. Louis Troy Austin; * 24. december 1991, Doncaster, South Yorkshire, Anglicko) je anglický spevák, skladateľ a herec. Preslávil sa ako člen hudobnej skupiny One Direction.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Louis Tomlinson sa narodil v Doncasteri manželom Johannah Poulstonovej a Troyovi Austinovi. Keď bol ešte malý, jeho rodičia sa rozviedli. Meno Tomlinson prevzal po svojom nevlastnom otcovi Markovi Tomlinsonovi. Jeho matka zomrela po krátkom boji s leukémiou v decembri 2016.

Louis si ako malý zahral mini rolu v dráme If I Had You na kanáli ITV, tiež sa objavil vo filme Waterloo na kanáli BBC. Chodil do školy Hall Cross High School v jeho rodnom meste. Získal hlavnú mužskú úlohu v školskej hre Pomáda, Dannyho Zuka. Pracoval vo Vue cinema, v Toys R Us, alebo bol zdravotníkom futbalového tímu v Doncasteri.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

The X Factor[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 sa prihlásil do britskej verzie speváckej súťaže The X Factor. Na konkurze vystupoval s piesňou „Hey There Delilah“ od Plain White T's, získal na ňom všetky potrebné „áno“ k postupu do druhého kola. V Bootcampe však ako sólo spevák neuspel. Porotcovia sa však domnievali, že by bola veľká škoda premárniť toľko talentov, medzi ktoré sa zaradil aj Louis, preto ho spoločne s Liamom Paynom, Niallom Horanom, Zaynom Malikom a Harrym Stylesom, spojili do skupiny, ktorú pomenovali One Direction. Spoločnými silami sa prebojovali až do finále, kde skončili na 3. mieste. So skupinou podpísal po ukončení súťaže zmluvu s nahrávacím štúdiom Syco Music.

One Direction[upraviť | upraviť zdroj]

Pred skupinou One Direction bol Louis členom skupiny The Rogue. V rokoch 2011 – 2015 si Louis spolu s Harrym, Liamom, Niallom a Zaynom získali popularitu a stali sa jednou z najúspešnejších hudobných skupín na svete. Vydali 5 štúdiových albumov a vypredali 4 svetové turné. S vydaním posledného piateho albumu Made in the A.M skupina ohlásila, že ide na 18 mesačnú (6+ročnú) prestávku. Fanúšikovia One Direction (Directioners) aj v súčasnosti stále čakajú na ich návrat.

Sólo kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prestávky One Direction, ktorá začala 13. decembra 2015 sa Louis pustil aj do vlastných projektov. Odvahu mu dodala jeho mama a jeho verní fanúšikovia. Koncom roka 2016 Louis vydal svoj debutový singel „Just Hold On“ spolu s DJ Steve Aoki. Neskôr vydal „Back To You“ s popovou speváčkou Bebe Rexha, „Just Like You“ a „Miss You“.

31. januára 2020 vydal svoj debutový hudobný album s názvom Walls.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]