Louise Joy Brownová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louise Joy Brownová
prvý človek na svete, ktorý sa narodil vďaka metóde asistovanej reprodukcie
Narodenie25. júl 1978 (44 rokov)
Oldham, Spojené kráľovstvo

Louise Joy Brownová (* 25. júl 1978, Oldham, Spojené kráľovstvo) je prvý človek na svete, ktorý sa narodil vďaka metóde asistovanej reprodukcie známej ako in vitro fertilizácia (IVF), teda oplodnenie v skúmavke.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Lesley a John Brownovi sa o počatie dieťaťa márne snažili deväť rokov. Vzhľadom na zistenú nepriechodnosť vajcovodov sa gynekológ Patrick Steptoe a fyziológ Robert G. Edwards rozhodli laparoskopicky odobrať Lesley vajíčka. Keď bolo jedno z nich v Petriho miske oplodnené spermiami manžela, vložili embryo matke do maternice. Tá plod úspešne donosila - Louise sa narodila v júli 1978 cisárskym rezom, jej pôrodná váha bola 2,6 kg.[1] Štyri roky nato sa rovnakou metódou rodičom narodila ešte jedna dcéra, Natalia.

K profesorovi Edwardsovi mala Louise blízky vzťah, ako by bol jej starým otcom. V roku 2004 sa zúčastnil aj jej svadby. Louise i jej sestra sa už obe stali matkami, pričom otehotnieť sa im podarilo prirodzenou cestou.

Robert Edwards v roku 2010 za rozvoj metódy IVF obdržal Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo - týmto spôsobom už prišlo na svet viac ako päť miliónov detí. Ročne sa ich tak na celom svete narodí zhruba 350 tisíc.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Louise, první dítě ze zkumavky, slaví 35 let. Sama počala přirozeně, iDNES.cz, 2013-7-25

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Louise Brown na českej Wikipédii.