LucasArts

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
LucasArts
LucasArts
Právna formaPrivate company
ZaloženáMáj 1982
ZakladateľGeorge Lucas
SídloSan Francisco, USA
PriemyselSoftware, Programovanie
Webwww.lucasarts.com

LucasArts bola americká firma zaoberajúca sa vývojom a distribúciou počítačových hier. Bola známa vývojom série adventúr a hier súvisiacich so Star Wars.

Firma bola založená v máji 1982 ako Lucasfilm Ltd. a jej zakladateľom bol George Lucas. 3.apríla 2013, niekoľko mesiacov po odkúpení, spoločnosť The Walt Disney Company ukončila jej činnosť.

História spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 1982 vznikla Lucasfilm Ltd. ako vývojarská skupina firmy Georga Lucasa, filmového producenta. Lucas chcel aby sa spoločnosť rozvíjala do viacerých odvetví a tak začal spolupracovať s firmou Atari v oblasti video hier.

Prvé výsledky tejto spolupráce boli hry Ballblazer a Rescue on Fractalus!. Tieto sa ešte mesiac pred oficiálnym vydaním dostali do obehu ako pirátske kópie. Od roku 1984 po vydaní konzoly Atari 5200 vychádzali produkty tejto spoločnosti pod značkou Lucasfilm Games. Verzie pre počítače neboli vydané do roku 1985, kedy ich začala vydávať spoločnosť Epyx. Ďalšie dve hry Lucasfilm Games boli Koronis Rift a The Eidolon. Prvé hry spoločnosti vyvíjali Lucasfilm a boli vydané inými fimami. Atari vydávali ich hry pre konzole Atari; Activision a Epyx pre počítače. Maniac Mansion bola jedna z prvých hier spoločnosti, ktorú aj sama vydala. V roku 1990 v rámci reorganizácie v spoločnosti sa Lucasfilm stal súčasťou novovytvoreného LucasArts Entertainment Company, spolu s Industrial Light & Magic a Skywalker Sound. Neskôr ILM a Skywalker Sound boli konsolidované v Lucas Digital Ltd a LucasArts sa stal oficiálny názov divízie hier. V septembri 2012 firmu získala spoločnosť The Walt Disney Company v rámci kúpi Lucasfilmu. 3.apríla 2013 ukončili jej činnosť.


Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku LucasArts na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]