Preskočiť na obsah

Lucas Cranach starší

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lucas Cranach
Lucas Cranach starší
Narodenie4. október 1472
Kronach, Nemecko
Úmrtie16. október 1553 (81 rokov)
Weimar, Nemecko
PodpisLucas Cranach starší, podpis
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Lucas Cranach starší

Lucas Cranach starší (* 4. október 1472, Kronach, Nemecko – † 16. október 1553, Weimar) bol nemecký renesančný maliar, tlačiar, obchodník a priateľ Martina Luthera.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v početnej rodine ako Lucas Sunder a vyučil sa zrejme u svojho otca, meno Cranach prijal neskôr podľa svojho rodiska (Lucas z Cronachu).

V roku 1504 si jeho nadanie všimol saský kurfirst Fridrich Múdry a priviedol ho do Wittenbergu, kde potom bol až do roku 1550 dvorným maliarom. Tam sa zrejme spriatelil s Martinom Lutherom, ktorého mnohokrát portrétoval, bol svedkom na jeho svadbe a kmotrom jeho syna. Vedľa maliarskej dielne mal tiež tlačiareň, kde tlačili Lutherove diela, lekáreň a vínny šenk.

V roku 1512 sa oženil a s manželkou Barbarou mal päť detí. Syn Hans, nadaný maliar, zomrel už roku 1537, a tak sa jeho nástupcom stal druhý syn Lucas. Veľa rokov bol členom mestskej rady a trikrát mešťanostom mesta. Okrem kurfirstov a M. Luthera pracoval tiež pre cisára Karola V. i Maximiliána II., pre kniežatá a biskupov. V rokoch 15501552 žil u kurfirsta Johanna Friedricha vo vyhnanstve v Innsbrucku. Po návrate svoju dielňu a obchod odovzdal synovi a odsťahoval sa k dcére do Weimaru, kde vo veku 81 rokov zomrel. Jeho potomkovia prevádzkovali maliarsku dielňu po štyri generácie a lekáreň fungovala až do roku 1880.[1]

Lucas Cranach bol neobyčajne pracovitý a plodný umelec, maľoval, robil drevorez, viedol tlačiareň a obchodoval s farbami aj s vínom. V jeho dielni vzniklo odhadom asi 5 000 obrazov, z ktorých sa asi 1 000 zachovalo. Popri neobyčajne výrazných portrétoch (napríklad portrét Rudolfa Agricolu), ktoré ho najviac preslávili, maľoval obrazy loveckých scén, biblické i mytologické výjavy, akty, a to v rôznom štýle, zrejme podľa priania zákazníkov.

Galéria obrazov[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2015-05-11]. Dostupné online. Archivované 2007-09-26 z originálu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Lucas Cranach a českej krajiny. (Katalóg) Praha 2005
  • J. Loris, Cranach. Praha 1942

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lucas Cranach starší na českej Wikipédii.