Lucius Afranius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Lucius Afranius bol rímsky dramatik, autor komédii, ktorý žil v 1. storočí pred Kr. Jeho dielo spadá do žánru označovaného ako togáta (comoedia togata), ktorá sa sústredila na rímske prostredie, mravy a látku, konkrétnejšie do podžánru fabula tabernaria (doslova "príbehy z krčmy"). Postavy tohto typu komédie pochádzali z najnižších vrstiev rímskej spoločnosti a jej dej sa točil okolo toho, čo sa „zbehlo“ pri posedení v krčme. Quintilianus uvádza, že sa v Afraniových hrách často objavovalo flirtovanie alebo dokonca neprijateľné aféry, čo údajne korešpondovalo s Afraniovým vlastným životom.

Afraniovými veľkými vzormi boli Terentius a Menandros. Jeho hry veľmi dobre zachytávali bežný život nižších spoločenských tried a boli obľúbené ešte za vlády cisára Nerona. Zdá, že boli známe ešte na konci 4. storočia po Kr. O Afranivom jazykovom štýle sa pochvalne vyjadruje ešte aj Cicero.

Z hier Lucia Afrania sa nám dochovalo približne 40 titulov a okolo 400 veršov. Známy je Afraniov výrok: „Mudrc miluje, všetci ostatní dychtivo túžia“.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.