Luna 6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Luna 62
PrevádzkovateľZSSR, OKB-1
VýrobcaZSSR, OKB-1
Typ misie mesačná sonda
Dátum štartu8. jún 1965, 07:40:00 UTC
KozmodrómBajkonur
Nosná raketaMolnija
COSPAR ID1965-044A
Kat. číslo114
Hmotnosť1 442 kg

Luna 6 bola sovietska sonda „druhej generácie“ z programu Luna. V evidencii COSPAR dostala označenie 1965-044A. Mala mäkko pristáť na Mesiaci, ale misia nebola úspešná.

Opis sondy[upraviť | upraviť zdroj]

Oproti sondám prvej generácie (Luna 1 – 3) bol tento E typ vybavený systémami na korekcie a zníženie rýchlosti letu. Vlastná hmotnosť bola 1 442 kg. Bola obdobne ako iné trojosovo stabilizovaná, jej hlavnou časťou bola guľová nádrž s okysličovadlom, na nej bola palivová nádrž. Sonda mala namontované puzdro s nafukovacím ochranným krytom a raketový motor. Aj túto sondu vyrobilo konštrukčné stredisko OKB-1, dnešný RKK Energija.

Priebeh letu[upraviť | upraviť zdroj]

Po štarte[upraviť | upraviť zdroj]

Oproti predchádzajúcej, nie príliš úspešnej Lune 5 (tvrdý dopad), letela len o mesiac neskôr. Štart nosnej rakety Molnija so sondou bol ráno 8. júna 1965 z kozmodrómu Bajkonur. Najskôr bola vynesená na nízku, tzv. parkovaciu obežnú dráhu 167 – 246 km nad Zemou.

Druhá časť letu[upraviť | upraviť zdroj]

Počas druhého letového dňa bol zapnutý korekčný raketový motor. Následne však nevypol a pracoval až do vyčerpania paliva. Sonda sa potom stala neovládateľnou a preletela neriadená 161 000 km od Mesiaca. Potom sa z nej stala heliocentrická sonda, s ktorou sa stratilo spojenie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Luna 6 na českej Wikipédii.