Luna Lovegoodová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luna Lovegoodová

Luna Lovegoodová je fiktívna postava zo série Harry Potter. Bola študentkou Rokfortskej strednej školy čarodejníckej a bola zaradená do fakulty Bystrohlav. Prvý krát sa vyskytla v Harrym Potterovi a feníxov rád.

V piatej knihe sa pridala k Dumbledorovej armáde a bojovala na Ministerstve mágie. Je to jedna z najlepších kamarátok Harryho Pottera a Ginny Weasleyovej. Na Rokforte chodila o ročník nižšie ako Harry Potter, do triedy s Ginny Weasleyovou. Nemala súrodencov a mama Pandora Lovegoodová jej zomrela počas experimentovania s kúzlami, keď mala Luna 9 rokov. Odvtedy ju vychovával iba otec, Xenophilius Lovegood, ktorý vydával časopis Sršeň. Spolu s ním žila neďaleko obce Vydrí Sv. Dráb, v blízkosti Weasleyovcov. V piatej knihe sa zapojila do Dumbledorovej armády a zúčastnila sa Bitky o Oddelenie záhad Ministerstva mágie. V šiestom dieli ju Harry pozval na večierok. Najradšej nosila nahrdelník z korkových zátok a redkvičkové náušnice (vyrobené z dirigovateľných sliviek). Po celý rok chodievala bosá, lebo jej spolužiaci skrývali topánky a neskôr aj oblečenie.

V siedmej knihe bola unesená smrťožrútmi a uväznená v sídle Malfoyovcov kvôli vtedajšej disidencii jej otca. Bola väznená spolu s výrobcom prútikov Ollivanderom a raráškom Griphookom. Bola zachránená vďaka Harrymu, Hermione, Ronovi a Dobbymu, s ktorým sa odmiestnila do lastúrového domčeka u Fleur a Billa. Zúčastnila sa boja o Rokfort. Mala svetlé vlasy, špinavoblonďavej farby, sivé takmer vždy vypúlené oči takže vyzerala ako by bola ustavične prekvapená, veľmi výrazne sa obliekala a na Rokforte mala povesť čudáčky. Harrymu pomáhala nájsť horcrux a zaviedla ho do Bystrohlavskej klubovne. Bol do nej zamilovaný Neville Longbottom, za ktorého sa však nikdy nevydala. Harry po nej pomenoval svoju dcéru Lily Lunu Potterovú. Hrala ju herečka Evanna Lynch.