Luna Lovegoodová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luna Lovegoodová

Luna Lovegoodová je fiktívna postava zo série Harry Potter. Bola študentkou Rokfortskej strednej školy čarodejníckej a bola zaradená do fakulty Bystrohlav. Prvý krát sa vyskytla v Harrym Potterovi a feníxov rád.

V piatej knihe sa pridala k Dumbledorovej armáde a bojovala na Ministerstve mágie. Je to jedna z najlepších kamarátok Harryho Pottera a Ginny Weasleyovej. Na Rokforte chodila o ročník nižšie ako Harry Potter, do triedy s Ginny Weasleyovou. Nemala súrodencov a mama Pandora Lovegoodová jej zomrela počas experimentovania s kúzlami, keď mala Luna 9 rokov. Odvtedy ju vychovával iba otec, Xenophylius Lovegood, ktorý vydával časopis Sršeň. Spolu s ním žila neďaleko obce Vydrí Sv. Dráb, v blízkosti Weasleyovcov. V piatej knihe sa zapojila do Dumbledorovej armády a zúčastnila sa Bitky o Oddelenie záhad Ministerstva mágie. V šiestom dieli ju Harry pozval na večierok. Najradšej nosila nahrdelník z korkových zátok a redkvičkové náušnice (vyrobené z dirigovateľných sliviek). Po celý rok chodievala bosá, lebo jej spolužiaci skrývali topánky a neskôr aj oblečenie.

V siedmej knihe bola unesená smrťožrútmi a uväznená v sídle Malfoyovcov kvôli vtedajšej disidencii jej otca. Bola väznená spolu s výrobcom prútikov Ollivanderom a raráškom Griphookom. Bola zachránená vďaka Harrymu, Hermione, Ronovi a Dobbymu, s ktorým sa odmiestnila do lastúrového domčeka u Fleur a Billa. Zúčastnila sa boja o Rokfort. Mala svetlé vlasy, špinavoblonďavej farby, sivé takmer vždy vypúlené oči takže vyzerala ako by bola ustavične prekvapená, veľmi výrazne sa obliekala a na Rokforte mala povesť čudáčky. Harrymu pomáhala nájsť horcrux a zaviedla ho do Bystrohlavskej klubovne. Bol do nej zamilovaný Neville Longbottom. Neskôr sa vydala za vnuka Mloka Scamandera, konkrétne za Rolfa Scamndera a mala s nim dvoch synov- dvojčatá Lorca a Lysandera. Harry po nej pomenoval svoju dcéru Lily Lunu Potterovú. Hrala ju herečka Evanna Lynch.