Lynda Carterová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lynda Carterová
v roku 2011
Celé menoLynda Jean Cordova Carter
Narodenie 24. júl 1951 (72 rokov)
Globe, Arizona, USA
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1968 – súčasnosť
ManželRon Samuels (1977 – r.1982)
Robert A. Altman (1984 – 2021; jeho smrť)
Deti2

Lynda Carterová (angl. Lynda Jean Cordova Carter; * 24. júl 1951, Globe, Arizona, USA) je americká herečka, speváčka a držiteľka titulu Miss World USA 1972. Je známa najmä z televízneho seriálu Wonder Woman (1975 – 1979).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jej otec je írskeho pôvodu a jej matka, ktorej rodina pochádza z Mexika, má mexický, španielsky a francúzsky pôvod. Carterová má jedného brata a jednu sestru.

Carterová ako Wonder Woman. Vpravo herec Lyle Waggoner, ktorý tiež účinkoval v televíznom seriáli Wonder Woman.

Carterová debutovala vo verejnej televízii už ako päťročná. Počas strednej školy vystupovala v kapele s názvom Just Us. Ako pätnásťročná začala spievať v miestnej pizzerii, aby si privyrobila. O rok neskôr sa pripojila ku skupine s názvom The Relatives.

V roku 1972 sa zúčastnila miestnej súťaže krásy v Arizone, ktorú napokon aj vyhrala. V rovnakom roku reprezentovala štát Arizona v Miss World USA, ktorú vyhrala a na medzinárodnej súťaži Miss World 1972 reprezentujúca Spojené štáty sa dostala do Top 15.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom 70. rokov Carterová navštevovala hodiny herectva na niekoľkých školách herectva v New Yorku.

Ako herečka dosiahla najväčšiu slávu vďaka úlohe Wonder Woman v televíznom seriáli Wonder Woman, ktorý bol natočený v rokoch 19751979. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý televíznymi kritikmi aj divákmi. Táto rola z nej urobila tínedžerský idol sedemdesiatych rokov a figúrky, busty a plagáty Wonder Woman boli vydané s jej podobizňou. Po skončení televízneho seriálu sa krátko venovala svojej hudobnej kariére a koncertovala po celých Spojených štátoch.

V roku 1983 si zahrala v životopisnom filme Rita Hayworth: The Love Goddess, kde stvárnila herečku Ritu Hayworth. V roku 1995 bola zvažovaná do role kapitánky Janeway, v televíznom seriáli Star Trek: Vesmírná loď Voyager. V roku 1996 si zahrala po boku Marley Shelton a Katie Wright vo filme Keď priateľstvo zabíja.

V roku 2007 hosťovala v televíznom seriáli Smallville. V roku 2016 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Supergirl. V roku 2020 si zahrala menšiu rolu vo filme Wonder Woman 1984.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Carterová bola dvakrát vydatá a má dve deti z druhého manželstva. Otvorene podporuje ProChoice a Hnutie za práva sexuálnych a rodových menšín.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lynda Carter na anglickej Wikipédii.