Preskočiť na obsah

Lyskamm

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lyskamm
vrch
Lyskamm, pohľad zo sedla Bettolina (2 905 m). Valgrande, vpravo Cima su Alto
Štáty Taliansko Taliansko,  Švajčiarsko Švajčiarsko
Región Valle d’Aosta
Kantón Valais
Pohorie Alpy
Horská skupina Penninské Alpy
Nadmorská výška 4 527 m n. m.
Súradnice 45°55′21″S 7°50′8″V / 45,92250°S 7,83556°V / 45.92250; 7.83556
Najľahší výstup Z juhu, z Talianska cez ľadovec Felik
Prvovýstup väčšia expedícia
 - dátum 19. august 1861
Poloha v rámci Talianska
Poloha v rámci Talianska
Wikimedia Commons: Monte Civetta
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lyskamm je vrch nachádzajúci sa v pohorí Penninské Alpy na hraniciach Talianska a Švajčiarska. Je to ľadovcový dvojvrchol, ktorý sa najmä k severu prezentuje 1 000 m vysokou severovýchodnou stenou. Hrebeň Lyskammu medzi východným (4 527 m) a západným (4 480 m) vrcholom, je dlhý asi 2 km. Miestami je priveľmi ostrý a vytvárajú sa tu obrovské preveje. Medzi horolezcami je nazývaný „ľudožrút“. Masív je povestný rýchlymi a nebezpečnými zvratmi počasia. Východzími bodmi pre výstup od juhu je dolina Gressoney (obec Tschaval) a na severe mesto Zermatt. Výhľady z vrchola sú veľkolepé a zahŕňajú také mená ako sú Matterhorn, Monte Rosa, Mont Blanc, Weisshorn, Dent Blanche či Gran Paradiso.

Dejiny výstupov[upraviť | upraviť zdroj]

19. augusta 1861 horolezci William Edward Hall, Jean-Pierre Cachat, Peter Perren, Josef-Marie Perren, J.F. Hardy, J.A. Hudson, C.H. Pilkington, A.C. Ramsay, T. Rennison, F. Sibson, R.M. Stephenson, Franz Lochmatter, Karl Herr a Stefan Zumtaugwald vystúpili v expedičnom štýle prvýkrát na východný vrchol Lyskammu, dnes už klasickou cestou zo sedla Lysjoch. Západný vrchol prvýkrát zdolali 16. augusta 1864 Sir L. Stephen a Edward N. Buxton so sprievodcami J. Andereggom a F. Binerom.

Horolezecké trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Východný hrebeň

Dnes už klasická cesta na východný vrchol vedie zo sedla Lysjoch (4 248 m). Obtažnosť tejto túry sa oficiálne udáva stupňom PD, s lezeckými pasážami II.UIAA, ľad do sklonu max. 40 °, dĺžka 4 – 5 hod. z chaty Rifugio Gnifetti, prevýšenie 890 m, firn a ľad.

Západný hrebeň
Lyskamm zo sedla Felikjoch

Ďalšia klasická cesta. Dosiahnutie západného vrcholu Lyskammu zo sedla Felikjoch je ohodnotené stupňom PD, II.UIAA. Teda náročná horská turistika. Nebezpečné preveje, zložité odtrhové trhliny a miestami veľmi úzky hrebeň. Napriek tomu sa jedna o niečo jednoduchšiu alternatívu cesty od východu. Firn do sklonu max. 40 °, dĺžka 3 – 4 hod. od chaty Rifugio Quintino Sella, prevýšenie 895 metrov.

Lyskamm traverse

Ide skôr o horolezeckú túru obťažnosti AD, s lezeckými pasážami až do stupňa II – III. UIAA, dĺžka 4 – 6 hod. (celkovo od chaty k chate).

Severovýchodná stena

Veľmi ťažká horolezecká túra. Oficiálne hodnotenie obťažnosti hovorí o stupni D, ľadových svahoch až 55 °, dĺžka 7 hod od nástupu pod stenu, prevýšenie 700 metrov, veľmi ťažké a nebezpečné.

Neruda-Klucker-route

Výstup na východný vrchol (najbezpečnejšia cesta ve stene). Obťažnosť IV+. UIAA, dĺžka 4 hod. ve stene, 1 – 3 hod. nástup pod stenu, prevýšenie 727 metrov.

Nessi-Andreani-route

Výstup na západný vrchol (veľké objektívne nebezpečenstvo). Dĺžka 8 – 10 hod. Obťažnosť D.

Juhovýchodná stena

Trasa s obťažnosťou AD+, III+. UIAA, mixový terén, dĺžka 7 hod. z chaty Rifugio Gnifetti, prevýšenie 890 metrov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Lyskamm.

Externé odkazy a zdroje[upraviť | upraviť zdroj]