Preskočiť na obsah

Mária Terézia d’Este

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mária Terézia d’Este
modenská princezná a francúzska vojvodkyňa
portrét z roku 1750
portrét z roku 1750
Narodenie6. október 1726
Modena, Taliansko
Úmrtie30. apríl 1754 (27 rokov)
Rambouillet, Francúzsko
RodičiaFrantišek III. d’Este
Šarlota Aglaé Orleánska
ManželĽudovít Ján Bourbonský
Deti7
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mária Terézia d’Este

Mária Terézia Felicitas d’Este (* 6. október 1726, Modena, Taliansko – † 30. apríl 1754,[1] Rambouillet, Francúzsko) bola princezná z Modeny a sobášom vojvodkyňa z Penthièvre. Bola tiež svokrou Filipa Égalité a starou matkou budúceho francúzskeho kráľa Ľudovíta Filipa.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Modene v Emilia-Romagna ako tretie dieťa a najstaršia dcéra modenského vojvodu Františka III. d’Este a jeho manželky, francúzskej princeznej Šarloty Aglaé Orleánskej. Jej matka sa v roku 1743 spolu s dcérami vrátila naspäť do Francúzska.[2]

V roku 1744 sa v zámockej kaplnke vo Versailles stal jej manželom Ľudovít Ján Bourbonský, vojvoda z Penthièvre,[3] ktorý bol bratancom jej matky. Ich spoločným predkom bol francúzsky kráľ Ľudovít XIV. Krátko po svadbe odcestovali novomanželia na zámok do Rambouilletu.[2] Podľa niektorých súčasníkov bolo ich manželstvo šťastné. Mali spolu sedem detí, avšak len dve sa dožili dospelosti.[4]

Vo februári 1754 počas siedmeho tehotenstva ochorela na zápal pľúc.[5] 29. apríla predčasne porodila syna Louis-Marie a zomrela len dvanásť hodín po pôrode.[6]

Spolu so synom, ktorý zomrel na druhý deň po narodení, bola pochovaná 2. mája[1] v kostole v Rambouillet po boku svojich detí. Jej manžel jej smrť ťažko niesol a napriek svojmu mladému veku sa už nikdy neoženil.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b Louis Sandret: Revue nobiliaire historique et biographique. Neue Reihe, Band 8. Dumoulin, Paris 1873, S. 465 (online)
  2. a b F. Lorin: Rambouillet : La ville. – Le Château. – Ses Hôtes, S. 446.
  3. Pierre Narbonne: Journal des règnes de Louis XIV et Louis XV de l’année 1701 à l’année 1744. Bernard, 1866, S. 641 ([1])
  4. Hugh Montgomery-Massingberd (Hrsg.): Burke’s Royal Families of the World. Band 1: Europe & Latin America. Burke's Peerage, London 1977, S. 88.
  5. F. Lorin: Rambouillet : La ville. – Le Château. – Ses Hôtes, S. 452.
  6. F. Lorin: Rambouillet : La ville. – Le Château. – Ses Hôtes, S. 453.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Marie Tereza Felicitas d'Este na českej Wikipédii a Maria Teresa Felicita d’Este na nemeckej Wikipédii.