Múmia (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Múmia
Originálny názov The Mummy
Žáner Akčný, Dobrodružný, Fantasy
Dĺžka 125 min. minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 7. máj, 1999
Spoločnosť Universal Pictures
Rozpočet 80 miliónov USD
Zárobok 415 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia Stephen Sommers
Scenár Stephen Sommers, John L. Balderston
Produkcia Sean Daniel, James Jacks
Hudba Jerry Goldsmith
Kamera Adrian Biddle
Herecké obsadenie

Múmia je americký akčný fantasy film z roku 1999, ktorý napísal a režíroval Stephen Sommers. Vo filme hrali Brendan Fraser, Rachel Weiszová, John Hannah, Kevin J. O´Connor a Arnold Vosloo ako múmia.

Film ma podstatnú časť dialógóv v staroegyptskom jazyku, s pomocou profesionálneho egyptológa. Je remakom filmu Múmia, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil Boris Karloff. Podľa pôvodných plánov mal byť súčasťou nízkorozpočtových hororových sérií, ale neskôr sa stal filmovým trhákom medzi dobrodružnými filmami s miernymi motívmi hororu.

Natáčanie začalo v Marrákeši v Maroku 4. mája 1998, trvalo sedemnásť týždňov a filmový štáb musel znášať dehydratáciu, piesočné búrky a hady pri natáčaní na Sahare. Vizuálne efekty vytvorila spoločnosť Industrial Light & Magic, hudbu zložil Jerry Goldsmith.

Film mal premíéru 7. mája 1999, zarobil 43 miliónov dolárov v 32 10 kinách v USA a celosvetovo 416 miliónov dolárov. Recenzie na film boli zmiešané, ale kasový úspech viedol k pokračovaniu Múmia sa vracia, rovnako ako The Mummy: The Animated Series a k vedľajšiemu filmu Kráľ škorpión. V roku 2008 bolo natočené ďalšie pokračovanie múmie a to Múmia: Hrob dračieho cisára. Universal Pictures a Amblin Entertainment tiež otvorili horskú dráhu Revenge of the Mummy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]