Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 03:08, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 2 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q4120060))

Súradnice: 49° 16′ 15.36″ s.š., 21° 54′ 14.76″ v.d.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola alebo Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach je múzeum v Medzilaborciach založené 1. septembra 1991 z iniciatívy Johna Warholu, Dr. Michala Bycka, PhD., F. Hughesa, V. Protivňáka, Spoločnosti Andyho Warhola a The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts New York, v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Od roku 2001 je zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj.

Expozícia

Expozičná časť múzea je rozdelená do troch častí. Prvú expozičnú časť predstavujú diela Paula Warholu a jeho syna Jamesa. Paul je výtvarník – amatér a jeho syn James je profesionálnym výtvarníkom venujúci sa knižným ilustráciám pre deti.

Druhá časť pozostáva z cenných autentických materiálov o pôvode Andyho Warhola, listín a rekvizít, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca, ktorého rodičia sa narodili v Mikovej pri Medzilaborciach. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí autentická košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Tretiu najväčšiu expozičnú časť reprezentujú diela Andyho Warhola. Pozostáva z diel zapožičaných múzeu nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov a z diel, ktoré sú majetkom múzea. V expozícii sú zastúpené všetky tvorivé obdobia umelca.Väčšina diel sú serigrafie. Medzi najvýznamnejšie patrí 10 najznámejších Židov 20. storočia, Ladies and Gentlemen z roku 1975, Lillian Carter (1977), Kimiko (1981), ako aj portréty Ingrid Bergmanovej (1983), Mildred Scheel (1980), Svätej Apollónie (1984), Teddyho Roosevelta (1986), H. Ch. Andersena (1987), či lídra skupiny Rolling Stones Micka Jaggera (1975) a ďalších. K témam komunistické symboly patria serigrafie Kladivo a Kosák (1976) a Červený Lenin (1987). Múzeum moderného umenia Andyho Warhola má v trvalej expozícii 160 diel a artefaktov umelca.

Film

V roku 2001 nakrútil režisér Stanisław Mucha v nemeckej produkcii dokumentárny film s názvom Absolut Warhola, ktorý ukazuje život v obci Miková, rodisku rodičov Andyho Warhola, rodinných príbuzných a približuje život v tomto regióne. Významnú časť dokumentu tvorí prezentácia múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, v ktorom možno vidieť niektoré z umelcových diel.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj