Müpa Budapest

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Művészetek Palotája)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na exteriér Paláca umení
Interiér Paláca umení
Interiér Paláca umení

Müpa Budapest[1] (Müpa, Művészetek Palotája (doslova „Palác umení“)) je budova nachádzajúca sa v budapeštianskej štvrti Ferencváros. Palác je dostupný krátkou chôdzou z južného konca Nagykörút, vlakmi HÉV a električkami. Nachádza sa v blízkosti mosta Lágymányosi híd.

Neďaleko paláca sa nachádza aj nová budova národného divadla (Nemzeti Színház), otvorená v roku 2002. Palác umení otvorili v marci roku 2005. Obe budovy sú súčasťou projektu budapeštianskeho Millennium City.

V budove sa nachádzajú:

  • Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem (doslova „Národná koncertná sála Bélu Bártoka“) – domovská scéna Národného filharmonického a speváckeho zboru. Sieň je 25 metrov vysoká, 25 metrov široká a 52 metrov dlhá a má celkovú kapacitu bezmála 1 700 ľudí. Organ, nainštalovaný v roku 2006, patrí medzi najväčšie koncertné organy v Európe.
  • Fesztivál Színház – divadelná sála s kapacitou 452 miest. Pravidelne tu vystupuje súbor Národného divadla tanca (Nemzeti Táncszínház).
  • Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum (doslova „Ludwigovo múzeum súčasného umenia“) je jediné maďarské múzeum, ktoré má zbierku medzinárodného súčasného umenia. Múzeum založila v roku 1989 maďarská vláda.

Celková kapacita budovy dosahuje až 4 500 ľudí. V roku 2006 budova získala cenu Prix d'Excellence od federácie FIABCI.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]