M48 Patton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
M48 Patton

M48 Patton je stredný tank, ktorý bol navrhnutý v Spojených štátoch. Pomenovaný bol po generálovi George S. Pattonovi, ktorý bol veliteľom americkej Tretej armády počas druhej svetovej vojny a jedným z prvých amerických zástancov využitia tankov vo vojne. Išlo o následníka tanku M47 Patton. M48 Patton slúžil ako dočasný tank v službách americkej armády do doby, než bol nahradený prvým americkým hlavným bojovým tankom M60. Typ M48 bol hlavným bojovým tankom americkej armády a námornej pechoty počas Vietnamskej vojny. Počas studenej vojny bol značne rozšírený medzi americkými spojencami, najmä v krajinách Severoatlantickej aliancie (NATO).

M48 Patton bol navrhnutý tak, aby nahradil skoršie tanky M47 Patton a M4 Sherman. Aj keď sa do značnej miery podobal typu M47, išlo o úplne nový návrh tanku. Niektoré modely M48A5 slúžili až do 80. rokov a rad rôznych modelov tanku M48 Patton slúžil dodnes po celom svete. Tento typ bol posledným americkým tankom, na ktorý bol montovaný 90 mm hlavňový kanón a jeho posledný model, M48A5, už bol modernizovaný a niesol nový typ, používaný v tanku M60, a to 105 mm kanón.

Najväčším operátorom modernizovaných tankov M48 MBT je v súčasnosti Turecká armáda, ktorá má vo svojich skladoch viac ako 1 400 tankov tohto typu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku M48 Patton na českej Wikipédii.