Preskočiť na obsah

MAŤO

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MAŤO
MAŤO
Typ8-bitový osobný počítač, kompatibilný s PMD 85
ProcesorMHB8080A @ 2,048 MHz
Pamäť48 KiB DRAM
16 KiB ROM
Obrazové režimy48×32 znakov
288×256 px
Displejexterný, televízor
Klávesnicaintegrovaná elastomérová, 55 kláves
Zvuk1-bitový kanál, integrovaný reproduktor
RozhraniaTV výstup
vstup/výstup pre magnetofón
systémová zbernica
Dátové nosičeaudiokazeta
Operačný systémmonitor strojového kódu
BASIC-G
Napájanieintegrovaný zdroj
Rozmery300 × 192 × 67 mm
Hmotnosť1,6 kg
VývojárStrojsmalt Pohorelá
Ivan Urda, Štefan Ševčík
VýrobcaŠtátny majetok Závadka nad Hronom, ČSSR
Výroba1989 – 1992
Vyrobených kusovpribližne 5 500

MAŤO bol 8-bitový osobný počítač, ktorého autorom bol Ivan Urda a začal sa vyrábať v roku 1989 v bývalom Česko-Slovensku v družstve Štátny majetok Závadka nad Hronom. Prototyp bol vyvíjaný pod menom BAPO – "Babačov počítač", podľa mena vtedajšieho riaditeľa podniku. Cieľom bolo vytvoriť čo najlacnejší osobný počítač, preto sa predával aj ako elektronická stavebnica, ktorú si bolo možné zostaviť doma.

Koncepčne šlo o klon počítača PMD 85 vyrábaného v Tesla Bratislava, ale snaha dosiahnuť, čo najnižšiu cenu znamenala čiastočné obmedzenie kompatibility s PMD 85. Kompatibilita bola plne dodržaná len na úrovni systemových volaní rutín OS Monitor a programov v BASICu. Nahrávanie pôvodných programov pre PMD-85 bolo riešene konverzným programom ktorý načítal originálny záznam do operačnej pamäte ale spätne nahrával na magnetofón už vo vlastnom formáte.

Počítač MAŤO sa neskôr predával aj s pamäťou ROM, ktorá obsahovala namiesto BASICu niekoľko upravených jednoduchých hier z PMD 85. Okrem toho bola pripravená do výroby aj počítačová sieť pre 15+1 MAŤOv riadená koncentrátorom na báze 8748 komunikujúca po rozhraní pre magnetofónový záznam rýchlosťou asi 150 kb/s s rezidentným sieťovým operačným systémom v nevyužívanej časti (1 KiB) systémovej ROM. Výroba počítača (vyrobilo sa asi 5 500 ks) bola ukončená v roku 1992.

Špecifikácia

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]