Preskočiť na obsah

MAN Truck & Bus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
MAN TGM

MAN Truck & Bus SE (do 2019: MAN Truck & Bus AG, do 2010: MAN Nutzfahrzeuge AG [doslova: MAN úžitkové vozidlá a.s.]) je nemecký podnik (právna forma: európska spoločnosť), vyrábajúci autobusy, nákladné automobily a úžitkové vozidlá. Je to dcérska spoločnosť podniku MAN SE. Výrobné závody sú v Rakúsku, Poľsku, Rusku, Francúzsku, Holandsku, Indii, Brazílii a na Slovensku.

Na Slovensku zastupuje MAN spoločnosť MAN Truck & Bus Slovakia s.r.o. (do roku 2011 pod názvom: MAN - ÚŽITKOVÉ VOZIDLÁ - SLOVAKIA, s.r.o.)

Prvý naftový motor značky MAN vyrobil v roku 1897 Rudolf Diesel v terajšej továrni Augsburg.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes firma vyrába celé vozidlá. Pre svoje nové technológie používa označenie „Trucknology“. Dnešné vozidlá vyrábané firmou MAN používajú rôzne varianty pohonu, napr. od 4 x 2 až po 8 x 8. Od roku 2005 vyrába vozidlá aj vo variante „Hydrodrive“, pri ktorých hydromotory poháňajú kolesá na každej osi zvlášť (hydrostatické motory v nábojoch kolesa). Požiadavky šetrnosti k životnému prostrediu a úspornosti najlepšie splňuje nový motor splňujúci normy Euro-4. Výrobca tvrdí, že tento motor ponúka ako jeden z mála výrobcov nákladných automobilov. Motor pracuje bez použitia AdBlue.

Rozdelenie automobilov:

  • ľahké vozidlá – rad TGL, 6 až 12 ton
  • stredne ťažké vozidlá – rad TGM a TGS, 12 až 18 ton
  • ťažké vozidlá – rad TGA a TGX, do 50 ton

Pod značkou MAN firma dodáva aj veľmi ťažké vozidlá až do 250 ton celkovej hmotnosti súpravy pre špeciálne účely.

MAN vyrába aj mestské, medzimestské a zájazdové autobusy v rôznych veľkostiach a s rôznym vybavením. V roku 2001 prevzal výrobu autobusov značky Neoplan.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]