Mačka Temminckova

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mačka Temminckova

Mačka Temminckova
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Catopuma temminckii
Vigors & Horsfield, 1827
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Mačka Temminckova (lat. Catopuma temminckii) je stredne veľká divá mačka, žijúca v pralesoch juhovýchodnej Ázie. Kedysi bola začleňovaná do rodu Felis alebo do rodu Profelis, spolu s mačkou zlatou, ktorej sa veľmi podobá. V súčasnosti patrí do rodu Catopuma, spoločne s mačkou bornejskou.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hmotnosť: 6 – 16 kg
  • Dĺžka tela: 50 – 105 cm + 35 – 56 cm chvost

Srsť je krátka, zlatohnedá, červenkastá alebo mierne šedá, obvykle bez kresby alebo len so slabo naznačenými škvrnami. V Číne ale žijú aj mačky, ktoré majú škvrny rovnako ako leopard a vyzerajú ako mačka bengálska. Zdá sa, že ide o recesívny znak. Existujú taktiež úplne čierne mačky Temminckove.

Spodná strana chvostu je biela: to slúži pravdepodobne k dorozumievaniu s ostatnými jedincami.

Rozšírenie a stanovisko[upraviť | upraviť zdroj]

Mačka Temminckova obýva tropické pralesy a subtropické lesy juhovýchodnej Ázie, od Nepálu, Indie a Číny až po indonézsky ostrov Sumatra. Len zriedka žije na otvorených plochách.

Vyskytuje sa v nížinách aj v Himalájach do nadmorskej výšky 3 000 m n. m.

Okrem lovu sú mačky ohrozené hlavne vyrubovaním pralesov a ničením ich prirodzeného prostredia.

Biológia[upraviť | upraviť zdroj]

O chovaní mačiek Temminckových je toho známe len málo a väčšina informácií pochádza zo sledovania v zajatí. Predpokladá sa, že sú aktívne hlavne v noci a že sú samotári ako ostatné mačkovité šelmy.

Pária sa celoročne, samica je v ruji každých 39 dní. Gravidita trvá asi 90 dní, potom sa rodí 1 – 2 mačiatka. V zajatí so starostlivosťou o mláďatá pomáhali aj samce, ale nie je známe, či je to tak aj v prírode. Samice pohlavne dospievajú v 18 – 24 mesiacoch, samce vo dvoch rokoch veku. V zajatí sa môže mačka dožiť až 20 rokov.

Mačky Temminckové lovia hlavne na zemi, ale dokážu i dobre šplhať. Lovia hlodavce, vtáky, jašterice a rôzne malé cicavce, taktiež malé kopytníky ako je muntžak, druh malého jeleňa. Zdá sa, že sú to oportunistickí lovci. Je dokázané, že zabíjajú aj kozy, ovce a byvolie teľatá. Väčšiu korisť lovia v pároch (Lekagul & McNeely, 1977).

Mýty o mačkách Temminckových[upraviť | upraviť zdroj]

V niektorých oblastiach Thajska je nazývaná Seua fai, teda ohnivý tiger. Podľa miestnej povesti spálenie kože mačky odoženie približujúceho sa tigra. Pojedanie mačacieho mäsa má rovnaký účinok. Niekedy stačí aj mať pri sebe chlp z mačky. Mačacie kosti sa taktiež slúžia na nahradenie kostí tigrov v tradičnej čínskej medicíne.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Catopuma temminckii dominicanorum – juhočínska mačka Temminckova; všetké južné provincie Číny okrem Sečuanu.
  • Catopuma temminckii temminckii – juhovýchodoázijská mačka Temminckova alebo tiež indočínska; obýva Nepál, severovýchodnú Indiu, Barmu, bývalé štáty Indočíny, Thajsko, Malajský polostrov a zo Sundských ostrovov Sumatru.
  • Catopuma temminckii tristis – tibetská mačka Temminckova; obýva Bhután a juhozápado-čínsku provinciu Sečuán.

Chov v zoo[upraviť | upraviť zdroj]

V európskych zoo sa táto mačka chová len výnimočne – údaje z roku 2004 uvádzajú 20 jedincov.[2] V slovenských zoo sa táto mačka nechová. V Bratton Fleming (Exmoor Zoological Park) (Veľká Británia), v Nesles (Francúzsko) a v Filby (Thrigby Hall Wildlife Gardens) vo Veľkej Británii je chovaný ako jediný: tibetský poddruh "C.t.tristis".[3] Poddruh "dominicanorum" sa už najnovšie prestal chovať v európskych zoologických inštitúciách. [4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]