Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť
Základné informácie
Vznik1892
ÚstredieBudapešť, Maďarsko
Ďalšie informácie
PredsedaDr. Lajos Nagy
Webstránkaombkenet.hu

Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť (maď. Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület, OMBKE) je profesná organizácia baníckych a hutníckych inžinierov, člen Zväzu technických a prírodovedných spoločností (maď. Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége, MTESZ). Vydáva odborné časopisy pod názvami Banícke listy (Bányászati Lapok), Hutnícke listy (Kohászati Lapok) a Ropa a zemný plyn (Kőolaj és Földgáz). Združenie vykonáva odbornú prácu v piatich sekciách a na univerzite.

História[upraviť | upraviť zdroj]

História OMBKE sa začala písať v Banskej Štiavnici. V Banskej Štiavnici bola v roku 1735 založená Banská škola (nem. Bergschule), neskôr Banská akadémia (nem. Bergakademie), banícko-hutnícka akadémia, pripravujúca odborníkov pre celú Habsburskú ríšu. V roku 1868 vyzvalo niekoľko osobností (Antal Kerpely, Lajos Borbély, Štefan Farbaky) na vytvorenie nezávislého záujmového združenia. V roku 1892, keď bola inaugurovaná nová budova Baníckej a lesníckej akadémie, zrodila sa Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť. Jej prvým prezidentom bol gróf Gejza Teleki, výkonným viceprezidentom bol Viliam Scholtz. V čase založenia malo združenie 582 členov.

Spoločnosť v roku 1896 usporiadala svoj prvý veľký kongres (Celoštátny kongres baníctva a geológie), kde sa tiež rozhodlo, že spoločnosť prenesie svoje sídlo do Budapešti. To bolo napokon realizované v roku 1903.

Najdôležitejšou úlohou spoločnosti bolo vytvorenie celonárodnej siete a zvyšovanie odbornej váhy spoločnosti. Ďalej spoločnosť vydávala Banské a hutnícke listy a predkladala vláde odborné návrhy. V ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne Maďarská banícko-hutnícka spoločnosť v roku 1948 vstúpila do Zväzu technických a prírodovedných spoločností (MTESZ). Odborný časopis sa v roku 1951 rozdelil na Banícke listy a Hutnícke listy. V roku 1968 pribudol nový časopis Ropa a zemný plyn.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület na maďarskej Wikipédii.