Mac Pro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Apple Mac Pro "late 2013"

Mac Pro je skupina pracovných staníc Macintosh vyrábaných spoločnosťou Apple Inc. založených na procesoroch Intel Xeon a architektúre PCI-Express. Apple predstavila prvé počítače Mac Pro 7. augusta 2006 a spolu so servrami Xserve tak spoločnosť zavŕšila prechod od procesorov PowerPC na procesory Intel.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Zatiaľ posledná generácia staníc Mac Pro z januára 2008 využíva jeden alebo dva štvorjadrové procesory Xeon (Harpertown) taktované od 2,8 do 3,2 GHz. Podporuje kapacitu operačnej pamäte až do 32 GB a má štyri sloty pre pevné disky (dnes dodávané v kapacitách do 1 TB) a voliteľnú kartu RAID. Počítač disponuje štyrmi zbernicami PCI-Express, z ktorých prvá je využívaná primárnou grafickou kartou a ostatné sú voľné. Zbernice PCI-Express sú naprojektované s dostatočnými rozostupmi, aby sa zbytočne neblokovali niektoré zásuvky pri použití viacerých grafických kariet väčšími ventilátormi. Teoreticky je tak možné do počítača vložiť až štyri grafické karty podporujúce po dva 30-palcové LCD monitory. Počítač má dve zásuvky pre optické mechaniky.

Vonkajšiu konektivitu zabezpečuje 5 zásuviek USB 2.0, dve zásuvku FireWire 400 a dve zásuvky FireWire 800. Je zabudovaná gigabitová sieťová karta (2 zásuvky) a je možné doobjednať bezdrôtový modul a modul Bluetooth 2.0. Vstupy a výstupy pre audio sú analógové i optické.

Hliníková skrinka počítača je podobná predchádzajúcim počítačom Power Mac G5, s rozdielom zásuvky pre druhú optickú mechaniku a iného rozmiestnenia portov. Mac Pro však na rozdiel od Power Macov generuje omnoho menej tepla, čo umožňuje použitie menších ventilátorov a následne zdvojnásobenie počtu mechaník (optických i pevných diskov). Mac Pro tiež pracuje veľmi ticho, tichšie ako Power Mac.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]