Madeleine Stowe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Madeleine Stowe
Madeleine Stowe crop.jpg
Celé menoMadeleine Marie Stowe Mora
Narodenie 18. august 1958 (64 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieamerická herečka
Roky pôsobenia1978 – súčasnosť
ManželBrian Benben (od 1982)
Deti1

Madeleine Stowe (angl. Madeleine Marie Stowe Mora; * 18. august 1958, Los Angeles, Kalifornia, Spojené štáty) je americká herečka. Je známa z filmov ako Stakeout (1987), Revenge (1990), The Last of the Mohicans (1992), Krátke strihy (1993), 12 opíc (1995), Generálova dcéra (1999), We Were Soldiers (2002) či televízneho seriálu Revenge (2011 - 2015).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako najstaršia z troch dcér v Los Angeles, v Kalifornii. Jej otec Robert Stowe bol stavebný inžinierom z Oregonu a matka Mireya, pochádza z prominentnej rodiny z Kostariky. Otec Stowovej trpel roztrúsenou sklerózou.

Počas dospievania sa chcela stať klaviristkou a preto navštevovala hodiny klavíra. Jej učiteľ hudby bol ruského pôvodu, Sergei Tarnowsky.

Neskôr študovala žurnalistiku na University of Sounthern California. Počas štúdia sa dobrovoľne prihlásila do divadla Solaris, kde si ju prvýkrát všimol hľadač talentov a ponúkol jej prácu v televíznych filmoch.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1978 si zahrala v životopisnom filme The Nativity kde stvárnila postavu Márie. V roku 1981 si zahrala vo filme The Gangster Chronicles po boku svojho budúceho manžela Briana Bendena. Jej prelomová úloha prišla až v roku 1987 vo filme Stakeout. Po boku Kevina Costnera a Marka Harmona si zahrala v dráme Revenge a v roku 1990 si zahrala po boku Jacka Nicholsona The Two Jakes.

Hlavnú úlohu získala vo filme Closet Land, z roku 1991, kde vystupovala po boku herca Alana Rickamana. V roku 1992 hrala postavu menom Cora Munro, vo filme The Last of the Mohicans, kde sa objavila po boku Daniela Day-Lewisa. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý filmovými kritikmi. Na základe jej úspechu ju obsadil režisér Robert Altman do filmu Short Cuts, kde stvárnila manželku Tima Robbinsa. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatý a jedná sa o jej najuznávanejšiu filmovú rolu. Tiež bola ocenená cenou Národnej spoločnosti filmových kritikov za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe, Zlatý glóbusom v kategórií Najlepšie obsadenie filmu a Coppa Volpi v rovnakej kategórií.

V roku 1995 získala hlavnú úlohu v dráme 12 opíc, za ktorú získala nomináciu na ocenenie Saturn. O rok neskôr svoju hereckú kariéru prerušila, aby sa mohla venovať rodine. V roku 1999 sa vrátila pred kameru po boku herca Johna Travoltu vo filme Generálova dcéra.

V roku 2003 si zahrala vo filme Octane, po boku hercov ako Jonathan Rhys Meyers či Mischa Barton. Vo filme stvárnila matku, ktorá sa snaží zachrániť svoju dcéru pred bizarným kultom.

V televíznom filme Saving Milly z roku 2005 si zahrala ženu, ktorá trpí parkinsonovou chorobou. Vo filme sa objavil tiež herec Bruce Greenwood. V roku 2011 si zahrala v televíznom seriály Revenge, kde stvárnila zápornú postavu Victoriu Grayson. Za svoj herecký výkon získala uznanie a nomináciu na Zlatý glóbus. Televízny seriál skončil v roku 2015 po štyroch sériách. Neskôr sa Stowová objavila v menších úlohách v televíznych seriáloch, ako napríklad Soundtrack (2019).

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1982 sa vydala za herca Briana Benbena. S ním má dcéru May, ktorá sa narodila v roku 1996.

V roku 2008 odcestovala pomáhať na Haiti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Madeleine Stowe na anglickej Wikipédii.