Mahfiruz Hatice Sultan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sultán Ahmed I., manžel Mahfiruze.

Mahfiruz Hatice Sultan (1590 – 26. október 1620), celým menom Devlet Ismet Mahfiruz Hatice Valide Sultan Aliyyetü'ş-šan Hazretleri, bola manželka osmanského sultána Ahmeda I. Bola matkou sultána Osmana II. a matkou princov Sehzade Huseyn, Sehzade Bayezid a Sehzade Mehmed. Mená ako Mehmed a Bayezid sa veľmi často opakovali, pretože to boli mená veľmi slávnych predkov sultánov. Mahfiruz sa stala 26. februára 1618 Valide Sultan (matkou kráľovnou), keď jej syn Osman zasadol na trón. Až do svojej smrti v roku 1620 bola najmocnejší ženou v ríši.

Vysvetlivka[upraviť | upraviť zdroj]

Jej meno Mahfiruz (mah-i Firuz), je vyslovované aj ako Mah Firuz (Mah Ferûza), alebo ako Mah-Firuz a Mah-Firuz. Pôvodne sa však volala len Hatice, keď bola len obyčajnou konkubínou. Meno Mahfiruz dostala neskôr od sultána a hovorilo sa jej "Hadica Mahfiruz", neskôr sa oslovovala "Mahfiruz Hadica Sultan" alebo Hatice Mâhfirûze Valide Sultan. 

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Jej pôvod je neznámy, rovnako ako jej rodné meno. Bola buď ortodoxná kresťanka alebo už od narodenia moslimka.

  • Niektoré zdroje uvádzajú, že pochádzala zo Srbska a volala sa Eudoxia.
  • Iné zdroje zase uvádzajú, že brat Máhidevrán Sultán Sultan Mustafa Pasha mal syna Ahmeda Beye, ktorý mal zase syna Aliho Beye a Mirza Alkase Beye. A práve Mirza mal údajne dcéru menom Hatice a údajne bola vydatá v roku 1603 za sultána, vtedy este princa Ahmeda. Ahmedova matka Handan Sultan bola údajne tá, ktorá vybrala Mahfiruz do háremu svojho syna a poslala mu ju ako konkubínu na večer.

Teória o tom, že Mahfiruz pochádzala z Grécka boli vyvrátené a neboli na ne žiadne dôkazy.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Sultán Osman II., syn Ahmeda I. a Mahfiruz

Mahfiruz bola prvá z troch žien Ahmeda I. a porodila mu štyri synov – budúceho sultána Osmana II., Princa Bayezida, princa Mehmeda a princa Huseyn. Keď sa narodil Osman, najstarší zo všetkých synov Ahmeda, stal sa Ahmed najmladším sultánom v histórii, ktorý bol otcom a Osman bol prvý princ v histórii, ktorý sa narodil priamo v hlavnom paláci v Istanbule. Mahfiruz však mala veľkú konkurenciu medzi ostatnými ženami. Jej veľkou podporou bola Safiye Sultan, ktorá ju za Ahmeda vydala. Veľmi ju tiež pomáhala Servazad Hatun, jej prateta a hádanie Valide Sultan, matka Ahmeda. Tieto ženy jej pomáhali, keď začala žiarliť na koše, novú konkubínu, ktorá sa sultánovi páčila. Hlavne vďaka matke sultána mohla Mahfiruz ďalej tráviť večery s Ahmedom.

V roku 1618, bola Mahfiruz ešte nažive, keď bol jej syn Osman konečne korunovaný ako Sultán Osman II., Keď vyhodil Mustafu I. Stala sa z nej Valide Sultan, matkou kráľovnou. V tom čase žena s týmto postom bola najmocnejší ženou v ríši. Ochraňovala Osmana pred Mustafom, ktorý bol syn Alim Sultan, ktorá bola jej teta a jedna zo žien Ahmeda. Bola veľmi známa pre svoju krásu, nádherné zelené oči a silný charakter. Zomrela v roku 1620 a bola pochovaná v Eyüp. Výstavba jej mešity stále 3000 akcie za deň. Syn Osman ju miloval rovnako ako Sehzade Mustafa miloval svoju Máhidevrán Sultán Sultan, ktorá bola Mahfiruz vzorom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mahfiruz Hatice Sultan na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).