Preskočiť na obsah

Majstrovstvá sveta v rely

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Majstrovstvá sveta v rely (ang. World Rally Championship, skratka WRC) je séria automobilových pretekov organizovaná Medzinárodnou automobilovou federáciou (FIA), ktorá pozostáva z majstrovstiev jednotlivcov a z majstrovstiev družstiev. Majstrovstvá jazdcov a tímov sú oddelené majstrovstvá, ale sú založené na rovnakom bodovacom systéme. Šampionát pozostáva z pätnástich trojdenných pretekov, ktoré sa jazdia na rôznych povrchoch. Typy povrchov: štrk, asfaltová cesta, sneh a ľad. Každé preteky sú rozdelené do 15 – 25 špeciálnych jázd (rýchlostných skúšok), ktoré sa jazdia na čas, na uzavretých cestách. Športovo technické pravidlá sú spravované organizáciou International Sportsworld Communicators.

WRC vzniklo z Medzinárodnej rally, ktorej väčšia časť predtým patrila do Európskej rally. Rely automobily sú zvlášť upravené vozidlá, vyvinuté zo skupiny A, ktorá nahradila zaniknutú skupinu B. Rely autá sú najčastejšie dvojlitrové štvorvalce s turbodúchadlom, pohonom všetkých 4 kolies, sekvenčnou prevodovkou, aerodynamickými časťami, a ďalšími doplnkami, ktoré zdvíhajú cenu rely auta na hodnotu okolo 1 milióna US$. WRC zriaďuje tiež podporné majstrovstvá, majstrovstvá sveta v rely juniorov (angl. Junior World Rally Championship, skr. JWRC) a Production World rally championship (skr. PWRC), ktoré sú neregulárne na rovnakých súťažiach a skuškách ako WRC, ale s rozdielnymi pravidlami. Production a autá juniorov jazdia vždy až po WRC jazdcoch.

Skorá história

[upraviť | upraviť zdroj]
Skupina 4 Lancia Stratos HF.

Svetová rely bola sformovaná z Medzinárodných rely, deväť z nich bolo predtým časťou medzinárodnej súťaže výrobcov, ktorá trvala od roku 1970 do 1972. V roku 1973 bola uvedená WRC séria, ktorá začala 42. pretekom v Monte Carle 19. Januára (42ème Rallye Automobile de Monte-Carlo). Majstrovstvá pozostávali z 13 pretekov, 7 z nich bolo vždy súčasťou WRC a dokonca sú aj dodnes a to : Rely Monte Carlo, Švédska rely, Portugalská rely, Grecká rely alebo tiež rely Acropolitana, Fínska rely resp. Rely tisícich jazier, Rely Veľká Británia a Francúzska rely. Časom sa stali šotolinové skúšky častejšie a častejšie. Tím Alpine-Renault vyhral prvú rely výrobcov s autom Alpine A110, potom však prišla značka Lancia ktorá vyhrala tri roky po sebe s autom Ferrari V6 – powered Lancia Stratos, ktoré bolo prvým navrhnutým a vyrobeným autom pre rely. Do roku 1979 neboli ohodnotené súťaže jazdcov, aj keď boli zahrnuté vo FIA World Cup Drivers. V roku 1977 vyhral Talian Sandro Munari a v roku 1978 vyhral Fín Markku Alén. Prvým oficiálnym svetovým šampiónom sa stal Švéd Björn Waldegård, ktorý vyhral nad Fínom Hannu Mikkolom o jediný bod. V rokoch 1977, 1978 a 1980 v kategoríi výrobcov vyhral Fiat 131 Abarth, v roku 1979 vyhral Ford s vozidlom Escort RS1800. O rok neskôr v 1981 vyhral tím Talbot s autom Sunbeam Lotus.

Skupina B Audi Quattro S1.

V 80. rokoch sme videli Skupinu 2 (autá s pohonom na prednú nápravu) a stále populárnejšiu Skupinu 4, ale obe tieto skupiny boli nahradené skupinou B (autá s pohonom na všetky 4 kolesá). FISA (medzinárodná federácia automobilového športu) schválila pohon všetkých štyroch kolies v roku 1979, ale väčšina výrobcov verila že je to príliš zložité nato, aby to uspelo. Potom čo Audi nasadilo svoje nové Quattro, ktoré už malo náhon na všetky 4 kolesá, do rely s neodklaným úspechom, začali aj ostatný výrobcovia svoje projekty ohľadom pohonu všetkých kolies. Pravidlá Skupiny B boli uvedené v sezóne roku 1982. Audi vyhralo titul konštruktérov v rokoch 1982, 1984 a titul jazdca v rokoch 1983 (Mikkola) a 1984 (Stig Blomqvist). Audi malo aj ženskú jazdkyňu francúzsku Michèle Mouton, ktorá bola v sezóne 1982 veľmi blízko titulu pre jazdca, bohužiaľ sa musela uspokojiť z druhým miestom za Oplom (Röhrl). V roku 1985 to vyzeralo tak, že titul majstra sveta v rely získa Vatanen na svojom Peugeote 205 T16 ale počas rely Argentína mal veľmi škaredú nehodu, ktorá ho prinútila sa iba pozerať na to ako mu jeho tímový kamarát Timo Salonen preberá titul. Talian Attilio Bettega mal niekoľko nehôd so svojou Lanciou 037 a pri nehode počas Francúzskej rely zomrel.

Skupina B Lancia Delta S4.

Sezóna 1986 sa začala impozantnými zmenami Fíni Henri Toivonen a Alén v ich Lancia Delta S4 s novým turbom, ktorá mohla zrýchliť z 0 – 100 km/h za 2,3 sekundy na šotolínovom povrchu.[chýba zdroj] Sezóna vyzerala, že bude dramatická. Počas Portugalskej rely boli zabitý 3 diváci a vyše 30 ďalších bolo zranených potom čo Joaquim Santos stratil kontrolu nad svojím autom Ford RS200. Neskôr v priebehu francúzskej rely zahynul majstrovský Henri Toivonen a jeho spolujazdec Sergio Cresto potom ako sa zrútili z útesu. Iba po niekoľkých hodinách po tejto autonehode Jean-Marie Balestre a FISA sa rozhodli zmraziť ďalší vývoj áut skupiny B. Tento vývoj bol zakázaný od roku 1987.

Skupina A Toyota Celica GT-Four.

Ako plánovaná skupina S bola tiež zakázaná, pravidlá skupiny A sa stali štandardné až do roku 1997. Oddelené majstrovstvá skupiny A boli organizované ako časť WRC od roku 1986, kedy švédsky jazdec Kenneth Eriksson vyhral titul majstra sveta so svojím autom Volkswagen Golf GTI 16V. Lancia bola najrýchlejšia v adaptovaní resp. dokázala ako jediná reagovať na zmenené pravidlá, a kontrolovala celé dianie svetovej rely so svojim autom Lancia Delta Integrale. S týmto autom tiež vyhrala šesť titulov majstra sveta tímov a to v rozpätí od 1987 po 1992. Jazdci Kankkunen a Miki Biasion získali dvakrát titul majstra sveta práve s Integrale. v roku 1990 sa na scéne rely objavili japonské automobilky Toyota, Subaru a Mitsubishi, ktoré sa zároveň aj stali horúcimi kandidátmi na majstrovské tituly. Španiel Carlos Sainz jazdiaci pre stajňu Toyota vyhral v rokoch 1990 1992 majstrovský titul jazdcov s autom Toyota Celica GT-Four. Kankkunen prestúpil do tímu Toyota v sezóne 1993 a hneď na to vyhral svoj štvrtý rekordný titul, a Toyota vyhrala svoj prvý titul pre tím. Francúz Didie Auriol priniesol pre tím ďalší úspech v roku 1994 a neskôr Subaru a Mitsubishi pokračovali v úspechoch japonských značiek. V roku 1995 vyhral titul jazdca Colin McRae jazdiaci za tím Subaru, ktorý následne vyhral titul tímov tri roky v rade. Fínsky jazdec Tommi Mäkinen jazdiaci s Mitsubishi Lancer Evolution vyhral titul majstra sveta štyrikrát a to od roku 1996 do roku 1999. V roku 1998 Mitsubishi vyhralo tiež titul tímov.

Svetové rely autá

[upraviť | upraviť zdroj]
Peugeot 307 WRC a Ford Focus WRC v roku 2008 Monte Carlo Rally

Od sezóny 1997 boli prijaté pravidlá aj pre Svetové rely autá, ako plánovaná náhrada za Skupinu A, (len úspešne podniky ako Mitsubishi mali stále vyhovujúce auto, ktoré spĺňalo aj najnovšie pravidlá, až pokiaľ neschválili Lancer Evolution WRC pre sezónu 2001). Po úspechu Mäkinena a japonských značiek, francúzsky Peugeot pripravil veľmi úspešný návrat do kolotoča WRC. Fín Marcus Grönholm vyhral titul majstra sveta, hneď vo svojej prvej celej sezóne a Peugeot zároveň vyhral titul tímov. Angličan Richard Burns vyhral titul v roku 2001 so svojím Subaru Impreza WRC, ale Grönholm so svojím Peugeotom zobrali oba tituly v roku 2002 späť. V sezóne 2003 sa majstrom sveta stal nór Peter Solberg (jazdiaci na Subaru) a Citroën pokračoval v úspechoch francúzskych značiek. Sébastien Loeb (jazdiaci za Citroën) pokračoval v kontrolovaní nasledujúcich sezón so svojím Citroënom Xsara WRC. Citroën vyhral titul tímov trikrát po sebe, a Loeb vyrovnal Mäkinenov rekord 4 tituly majstra sveta v rade. Po mnohých sezónach na vrchole bez akýchkoľvek titulov Ford konečne vyhral titul tímov v sezonách 2006 a 2007 s jazdcami Grönholm a Miko Hirvonen.

Štruktúra

[upraviť | upraviť zdroj]
Škoda pripravuje svoje autá deň pred testom originality.

Každá sezóna normálne pozostáva z 12 – 16 jazdených kôl na zemskom povrchu vymedzenom od štrku a asfaltu po sneh a ľad. Získané body z týchto pretekov sú spočítavané v svetových súťažiach jazdcov a konštruktérov. Súťaž jazdcov a súťaž konštruktérov sú rozličné súťaže, ale sú založené na rovnakom bodovacom systéme. To znamená, napríklad, že Petter Solberg jazdiaci za Subaru môže vyhrať súťaž jazdcov, ale Citroën môže vyhrať súťaž konštruktérov, čo sa stalo v roku 2003 a potom opäť v rokoch 2006 a 2007, keď Sébastien Loeb získal tretí a štvrtý titul majstra sveta v rely, ale Ford vyhral súťaž konštruktérov. V terajšom bodovacom systéme, body sú udeľované na konci každého rely najlepším ôsmim (zo všetkých), juniorským a výrobným auto-jazdcom, ktorý sú hodnotení nasledovne: 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Napriek tomu, koľko jazdcov je v jednom tíme, konštruktéri môžu nominovať iba dvoch jazdcov vyhrať body pre tím tak ako skórovať pre seba samého. Keďže iba nominovaný jazdci môžu byť bodovaný, tak aj súťažiaci umiestnený nižšie ako ôsmi zo všetkých (ak sú uprednostnení pirátskymi jazdcami) ich môžu tromfnúť.

A štadiónový okruh špeciálna skúška počas rely Argentína.

V terajšom období, každá rely zvyčajne pozostáva z 15 – 25 špeciálnych stupňov vzdialenosti, dosahujúcich od menej ako 2 km (1,24 míle) (super špeciálne) po viac ako 50 km (31 míľ). V týchto súťažných kolách jazdených na zatvorených cestách sú vyznačené nesúťažné časti ciest, ktoré sú na otvorených cestách, na ktorých musia byť dodržiavané všetky zákony štátu. V priemere deň pozostáva z celkových 400 kilometrov (249 míľ) jazdenia. Majstrovstvá sveta v rely začínajú s prieskumom v utorok a stredu, dovoľujúc družstvám prejsť cez etapy a vytvoriť alebo obnoviť ich jazdecké poznámky. V utorok si tímy môžu prejsť cez cvičné etapu a odtestovať ich nastavenia. Súťaž začína v piatok a končí v nedeľu. Autá začínajú etapy v jedno alebo dvoj- minútových intervaloch. Každý deň alebo určitá časť ma niekoľko určených servisných zastavení medzi etapami, kde tímy môžu, počas presných časových limitov, vykonať údržbu a opravy na ich autách. Servisná zastávka taktiež povoľuje divákom a médiám dostať sa bližšie k tímom a ich autám a jazdcom. Medzi dňami, po 45-minútovom servise na konci dňa, sú autá zamknuté na strážených parkoviskách.

Stéphane Sarrazin s jeho Subaru Impreza WRX STI počas rely Monte Carlo

Majstrovstvá aktuálne pozostávajú z pätnástich rely, a produkčných autách založených na motore s objemom 2.L s turbodúchadlom ďalej je to Permanentný náhon na všetky štyri kolesá. Tieto autá sú stavané v rámci pravidiel a sú tiež stavané na rôzne povrchy od asfaltových ciest, cez šotolinu až po sneh. Výkon motorov bol pravidlami obmedzený na 300k (225 kW). Momentálne sa v majstrovstvách nachádzajú tieto automobily Citroën C4, Ford Focus RS, Peugeot 307, Škoda Fabia, Suzuki SX4, Subaru Impreza a Mitsubishi Lancer WRC. Citroën, Peugeot, Škoda a Mitsubishi vystúpili z kolotoča WRC v roku 2006, ich autá sa používajú dodnes ako súkromne, ale na ich ďalšom vývoji sa už nepracuje. V roku 2007 sa do svetového šampionátu v rely vrátila automobilka Citroën, o rok neskôr čiže v sezóne 2008 sa po prvýkrát objavila automobilka Suzuki s modelom SX4. WRC bolo vytvorené zo Skupiny A a Skupiny B. Ale, kvôli stále sa zvyšujúcim výkonom motorov, nespoľahlivosti auta ale aj v dôsledku smrteľných nehôd v sezóne 1986 bola Skupina B na trvalo zakázaná. Neskôr v roku 1997 sa autá Skupiny A zmenili, a vytvorila sa čisto nová skupina WRC. Autá produkčnej svetovej rely sú obmedzené podľa pravidiel skupín N a S2000. Väčšina áut juniorskej rely je homologovaných podľa pravidiel Skupiny Super1600, ale skupina N a niektoré autá skupiny A môžu tiež súťažiť.

Tímy a Jazdci

[upraviť | upraviť zdroj]

20 rôznych tímov vyhralo preteky majstrovstiev sveta (v) rely, a ďalších 10 skončilo na pódiu pre víťazov. Medzi najúspešnejšie tímy patria Lancia (10 titulov pohára konštruktérov a celkovo 73 výhier), Peugeot (5 titulov a 48 výhier), Ford (3 tituly a 67 výhier), Citroën (3 tituly a 49 výhier), Subaru (3 tituly a 47 výhier), a Toyota (3 tituly a 45 výhier). Majstrovstvá majú aktuálne 4 značkové tímy (Citroën, Ford, Subaru a Suzuki) a ďalšie dva tímy (Stobart VK M-Sport Ford a Munchi's Ford), ktoré sa kvalifikovali do majstrovstiev tímov. WRC tím väčšinou pozostavá z 40 ľudí na pretekoch a ďalšími 60 – 100 v tímovej základni. Tímy majú zvyčajne dvoch prípadne troch jazdcov v každej rely. Celkový počet mužstiev (jazdci a ich spolujazdci) v rely sa menil od 47 v rely Monte Carlo alebo Mexickej rely až po 108 počas rely Veľká Británia v sezóne 2007.

Marcus Grönholm počas Austrálskej rely sezóna 2006
Juuso Pykälistö počas Švédskej rely

Sezóna 2007 obsahovala 16 pretekov, z ktorých väčšina teda 9 bolo jazdených na šotoline, 5 na asfalte a len dve Fínska a Nórska rely boli jazdené na snehu. Nórska rely bola zaradená do seriálu majstrovstiev spolu s Írskou rely, a popri opätovnom zaradení rely Portugalska. Rely Cypra a Turecka boli vylúčené. Rely Australia sa nešla ale pôjde sa až v sezóne 2009, bude prelokalizovaná do oblasti Nového južného Walesu. Od roku 1988 sa táto rely jazdila v oblasti Západnej Austrálie.

V sezóne 2008 bude 15 pretekov majstrovstiev, pribudne jedna nová rely Jordánska a rely Turecka sa opätovne vráti do kolotoča majstrovstiev. Nórska, Portugalská a Írska rely budú zaradené až v nasledujúcej sezóne.

Sezóna 2008

[upraviť | upraviť zdroj]
Kolo Dátum Poloha Povrch
1 24. – 27. január Monaco Rely Monte Carlo asfalt
2 08. – 10. február Sweden Švédska rely sneh
3 28. február – 2. marec Mexico Rely Mexiko šotolina
4 27. – 30. marec Argentina Rely Argentína šotolina
5 24. – 27. apríl Jordan Jordánska rely šotolina
6 16. – 18. máj Italy Rely Sardínia šotolina
7 29. máj-01. jún Greece Rely Acropolis šotolina
8 13. – 15. jún Turkey Turecká rely šotolina
9 31. júl – 03. august Finland Fínska rely šotolina
10 15. – 17. august Germany Nemecká rely Asfalt
11 28. – 31. august New Zealand Rely Nový Zéland šotolina
12 02. – 05. október Spain Španielska (Catalánska) rely asfalt
13 10. – 12. október France Francúzska rely asfalt
14 31. október – 02. november Japan Japonská rely šotolina
15 05. – 07. december Wales Rely Veľká Británia šotolina

Pole pôsobnosti

[upraviť | upraviť zdroj]
Kameraman na sponkovej zákrute v roku 2007 na Rely Nemecka.

ISC TV produkuje denné aktualizácie z každých pretekov po ukončenej dennej etape, a televízne pokrytie bolo spracované. Tieto denné zvýraznené programy trvajú okolo 30 minút a pokrývajú do hĺbky denné etapy, so záznamom priamo z vozidla tak ako aj s rozhovormi s jazdcami. Pred rely sú ešte aj Rally Preview, ktorý normálne zahŕňa špeciálnych jazdcov, technikov a tímové charakteristiky tak ako aj poskytovanie prehľad nastávajúcej trate. Existuje taktiež aj posudzovací program, ktorý trvá približne hodinu, ktorý sumarizuje rely a veľké udalosti, ktoré sa udiali v rámci trvania; etapy nie sú v takom detaile ako denné aktualizácie ako aj hodnotiaci program.

Každý deň súboja je to potom vysielané v 186 rôznych krajinách v rôznych jazykoch. Výzor a formát vysielania sa môže zmeniť z krajiny na krajinu zahájený v lokálnom vysielaní, ale všetky používajú ISC TV novinky. ISC TV taktiež poskytuje pokrytie všetkých podujatí v Juniorskom WRC a Producérskom WRC w 26-minútovom zvýraznenom balíku.

WRC All Acces je zábavný program vytvorený po každom podujatí, založený na záberoch zo zákulisia zážitkov z WRC prostredia, na cesta aj mimo nej. Tieto programy sú založené na prvkoch z každej navštívenej krajiny, vrátane kultúry, jedla, ľudí, atrakcií tak ako aj samotné WRC podujatia. Rally World, týždenný program o rely podujatiach z celej planéty, vrátane WRC, PWRC, JWRC tak ako aj medzi inými Ázijsko-Pacifickej rely súťaže, Austrálskej rely súťaže a Stredo-západnej rely súťaže.

V Spojenom Kráľovstve pokrytie trojdňového podujatia sú vysielané na Dave v soboty po tom, ako je ukončené podujatie. Dave tiež vysiela rôzne iné programy o jazdení rely – napríklad o WRC autách alebo zrážkach – pred vysielaním spravodajstva z podujatia.

Počas sezóny 2007 vzrastajúci počet celosvetových divákov pre ISC WRC programy bol 816 miliónov. Program bol dostupný vo viac ako 180 krajinách a bolo to vysielané na viac ako 250 rozdielnych kanáloch. Celkové číslo venovaných vysielaní tomuto programu bolo 12 445 a celkové číslo vysielaných hodín bolo 5 457.

Live rádio je poskytované stanicou World Rally Radio v angličtine cez internet, predstavujúci konečné správy z etáp priamo od jazdcov a tímov plus noviniek zo servisných zastávok. Taktiež vysielajú modernú hudbu počas prestávok v rely spravodajstve. Toto spravodajstvo môže byť vysielané v lokálnom rádiu alebo cez dočasné licencie, zahájené kvôli udalosti a ich organizátorom. Sú zodpovední aj za výrobu nahrávok z každého dňa, ktoré sú dostupné na stiahnutie.

Petter Solberg počas rely Cyprus 2006.
sezóna Majstrovstvá jazdcov Majstrovstvá tímov
Jazdec Auto Výrobca/Značka Auto
2023
2022 FIN Kalle Rovanperä Toyota GR Yaris Rally1 JPN Toyota Toyota GR Yaris Rally1
2021 FRA Sébastien Ogier Toyota Yaris WRC JPN Toyota Gazoo Racing WRT Toyota Yaris WRC
2020 FRA Sébastien Ogier Toyota Yaris WRC KOR Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai i20 Coupe WRC
2019 EST Ott Tänak Toyota Yaris WRC KOR Hyundai Shell Mobis WRT Hyundai i20 Coupe WRC
2018 FRA Sébastien Ogier Ford Fiesta WRC JPN Toyota Gazoo Racing WRT Toyota Yaris WRC
2017 FRA Sébastien Ogier Ford Fiesta WRC GBR M-Sport World Rally Team Ford Fiesta WRC
2016 FRA Sébastien Ogier Volkswagen Polo R WRC Germany Volkswagen Volkswagen Polo
2015 FRA Sébastien Ogier Volkswagen Polo R WRC Germany Volkswagen Volkswagen Polo R WRC
2014 France Sébastien Ogier Volkswagen Polo R WRC Germany Volkswagen Volkswagen Polo R WRC
2013 France Sébastien Ogier Volkswagen Polo R WRC Germany Volkswagen Volkswagen Polo R WRC
2012 France Sébastien Loeb Citroën DS3 WRC France Citroën Citroën DS3 WRC
2011 France Sébastien Loeb Citroën DS3 WRC France Citroën Citroën DS3 WRC
2010 France Sébastien Loeb Citroën C4 WRC France Citroën Citroën C4 WRC
2009 France Sébastien Loeb Citroën C4 WRC France Citroën Citroën C4 WRC
2008 France Sébastien Loeb Citroën C4 WRC France Citroën Citroën C4 WRC
2007 France Sébastien Loeb Citroën C4 WRC UK Ford Ford Focus WRC
2006 France Sébastien Loeb Citroën Xsara WRC UK Ford Ford Focus WRC
2005 France Sébastien Loeb Citroën Xsara WRC France Citroën Citroën Xsara WRC
2004 France Sébastien Loeb Citroën Xsara WRC France Citroën Citroën Xsara WRC
2003 Norway Petter Solberg Subaru Impreza WRC France Citroën Citroën Xsara WRC
2002 Finland Marcus Grönholm Peugeot 206 WRC France Peugeot Peugeot 206 WRC
2001 England Richard Burns Subaru Impreza WRC France Peugeot Peugeot 206 WRC
2000 Finland Marcus Grönholm Peugeot 206 WRC France Peugeot Peugeot 206 WRC
1999 Finland Tommi Mäkinen Mitsubishi Lancer Evolution Japan Toyota Toyota Corolla WRC
1998 Finland Tommi Mäkinen Mitsubishi Lancer Evolution Japan Mitsubishi Mitsubishi Lancer Evolution
1997 Finland Tommi Mäkinen Mitsubishi Lancer Evolution Japan Subaru Subaru Impreza WRC
1996 Finland Tommi Mäkinen Mitsubishi Lancer Evolution Japan Subaru Subaru Impreza 555
1995 Scotland Colin McRae Subaru Impreza 555 Japan Subaru Subaru Impreza 555
1994 France Didier Auriol Toyota Celica Turbo 4WD Japan Toyota Toyota Celica Turbo 4WD
1993 Finland Juha Kankkunen Toyota Celica Turbo 4WD Japan Toyota Toyota Celica Turbo 4WD
1992 Spain Carlos Sainz Toyota Celica Turbo 4WD Italy Lancia Lancia Delta HF Integrale
1991 Finland Juha Kankkunen Lancia Delta Integrale 16V Italy Lancia Lancia Delta Integrale 16V
1990 Spain Carlos Sainz Toyota Celica GT-Four Italy Lancia Lancia Delta Integrale 16V
1989 Italy Massimo Biasion |Italy Miki Biasion Lancia Delta Integrale Italy Lancia Lancia Delta Integrale
1988 Italy Massimo Biasion |Italy Miki Biasion Lancia Delta Integrale Italy Lancia Lancia Delta Integrale
1987 Finland Juha Kankkunen Lancia Delta HF 4WD Italy Lancia Lancia Delta HF 4WD
1986 Finland Juha Kankkunen Peugeot 205 Turbo 16 France Peugeot Peugeot 205 Turbo 16
1985 Finland Timo Salonen Peugeot 205 Turbo 16 France Peugeot Peugeot 205 Turbo 16
1984 Sweden Stig Blomqvist Audi Quattro Germany Audi Audi Quattro
1983 Finland Hannu Mikkola Audi Quattro Italy Lancia Lancia Rally 037
1982 Germany Walter Röhrl Opel Ascona 400 Germany Audi Audi Quattro
1981 Finland Ari Vatanen Ford Escort RS1800 France Talbot Talbot Sunbeam Lotus
1980 Germany Walter Röhrl Fiat 131 Abarth Italy Fiat Fiat 131 Abarth
1979 Sweden Björn Waldegård Ford Escort RS1800* UK Ford Ford Escort RS1800
1978 Finland Markku Alén*** Fiat 131 Abarth** Italy Fiat Fiat 131 Abarth
1977 Italy Sandro Munari*** Lancia Stratos HF Italy Fiat Fiat 131 Abarth
1976 Italy Lancia Lancia Stratos HF
1975 Italy Lancia Lancia Stratos HF
1974 Italy Lancia Lancia Stratos HF
1973 France Alpine Renault Alpine Renault A110 1800
* – Björn Waldegård riadil Mercedes-Benz SLC-Class|Mercedes 450 SLC v dvoch rely v 1979
** – Markku Alén riadil Lancia Stratos HF v dvoch rely v 1978
*** – V rokoch 1977 a 1978 sa majstrovstvá jazdcov volali FIA Cup for Rally Drivers
Majstrovstvá Jazdcov Počet vyhraných rely Majstrovstvá Výrobcov Počet vyhraných rely
Miesto Jazdec Tituly Miesto Jazdci Výhry Miesto Výrobcovia Tituly Miesto Výrobcovia Výhry
1 France Sébastien Loeb 9 1 France Sébastien Loeb 80 1 Italy Lancia 10 1 France Citroën 102
2 France Sébastien Ogier 8 2 France Sébastien Ogier 55 2 France Citroën 8 2 UK Ford 92
3 Finland Tommi Mäkinen 4 3 Finland Marcus Grönholm 30 3 JPN Toyota 6 3 JPN Toyota 76
4 FIN Juha Kankkunen 4 4 Spain Carlos Sainz 26 4 FRA Peugeot 5 4 ITA Lancia 73
5 Germany Walter Röhrl 2 5 UK Colin McRae 25 5 GBR Ford 4 5 FRA Peugeot 48
Italy Massimo Biasion 2 6 Finland Tommi Mäkinen 24 GER Volkswagen 4 6 Japan Subaru 47
Spain Carlos Sainz 2 7 Finland Juha Kankkunen 23 7 ITA Fiat 3 7 GER Volkswagen 44
Finland Marcus Grönholm 2 8 Finland Markku Alén 20 JPN Subaru 3 8 JPN Mitsubishi 34
9 France Didier Auriol 20 9 Germany Audi 2 9 KOR Hyundai 25
10 Finland Hannu Mikkola 18 10 10 GER Audi 24
11 Italy Massimo Biasion 17 11 UK Vauxhall 21

Ostatné triedy

[upraviť | upraviť zdroj]

Svetový pohár (v) rely tiež uvádza podporné majstrovstvá nazývané Production car World Rally Championship (PWRC) a Juniorské World Rally Championship (JWRC). Tieto majstrovstvá fungujú na presne tých istých pretekoch, a skúškach ako WRC. V roku 2008 PWRC zahŕňalo 8 pretekov a JWRC 7 pretekov. V roku 2007, sa nekonali žiadne preteky juniorských majstrovstiev mimo Európy, preto sa to bralo iba ako Junior Rally Championship. PWRC začal v roku 2002, nahradením FIA Skupiny N pohár, ktorý sa súťažil od roku 1987. Autá sú upravované podľa pravidiel Skupín N resp. Super 2000. JWRC začalo v roku 2001, ktoré sa môžu pliesť s Super 1600, Skupinou N, a upravenou Skupinou A. Jazdci v majstrovstvách musia mať najviac 28 rokov. Pre spolujazdcov nie je žiadne vekové obmedzenie.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]