Malacky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°26′09″S 17°01′04″V / 48,435833°S 17,017778°V / 48.435833; 17.017778
Malacky
mesto
MA kastiel.jpg
Kaštieľ v Zámockom parku
Pôvod názvu: Malaczka
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Okres Malacky
Región Záhorie
Rieka Malina
Nadmorská výška 159 m n. m.
Súradnice 48°26′09″S 17°01′04″V / 48,435833°S 17,017778°V / 48.435833; 17.017778
Rozloha 27,17 km² (2 717 ha) [1]
Obyvateľstvo 17 438 (31. 12. 2018) [2]
Hustota 641,81 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1206[2]/1231[3]
Primátor Juraj Říha[3] (nezávislý)
PSČ 901 01
ŠÚJ 508063
EČV MA
Tel. predvoľba +421-34
Adresa mestského
úradu
Mestský úrad Malacky
Bernolákova 5188/1A
901 01 Malacky
E-mailová adresa msu@malacky.sk
Telefón +421 34 7966 100 (recepcia)
Fax +421 34 7966 152
Poloha mesta na Slovensku
Red pog.svg
Poloha mesta na Slovensku
Poloha mesta v rámci Bratislavského kraja
Red pog.svg
Poloha mesta v rámci Bratislavského kraja
Wikimedia Commons: Malacky
Webová stránka: www.malacky.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:
Demonym: Malačan[4]
Panoráma mesta Malacky
Synagóga v Malackách

Malacky (maď. Malacka, nem. Malatzka, Kirchlee, Kyrchle)[5][6] sú okresné mesto na Slovensku, ktoré leží v centre južnej časti Záhorskej nížiny.

Polohopis[upraviť | upraviť kód]

Nachádza sa v strednej Európe. Západne od mesta tečie rieka Morava, východne sa tiahne pohorie Malé Karpaty.

Časti obce[upraviť | upraviť kód]

Mestečko, Riadok, Na Aleji, Dolný Koniec, Domky, Padzelek, Juh, Naftárska štvrť, Mravenisko, Vinohrádok, Táborisko. Riadok sa delí ešte na Písniky, Džbankáreň, Rakáreň. Pod Mestečkom sa rozumie celé centrum od veľkej križovatky až po dolný kostol a od ulice 1. Mája až po Hviezdoslavovu.

Ulice[upraviť | upraviť kód]

1. mája, A. Veselého, B. Nemcovej, Bernolákova, Boreckého, Brnenská, Břeclavská, Budovateľská, Cesta mládeže, D. Skuteckého, Dielenská, Družstevná, Dubovského, Dukelských hrdinov, Džbankáreň, F. Malovaného, Gen. L. Svobodu, Gen. M. R. Štefánika, Hlboká, Hurbanova, Hviezdoslavova, J. Kráľa, J. Hollého, J. Kostku, Jánošíkova, Jesenského, Jilemnického, J. Gabčíka, J. Kubinu, J. Murgaša, K. Orgoňa, Kláštorné námestie, Kollárova, Kozia, Kpt. Š. Uhra, Kukorelliho, Kukučínova, L. Novomeského, Legionárska, Lesná, Ľ. Zúbka, Ľ. Fullu, Malé námestie, M. Benku, M. Rázusa, M. Tillnera, Mierové námestie, M. Nešpora, Mojmírova, Na brehu, Nad výhonom, Nádražná, Námestie SNP, Nová, Olšovského, Oslobodenia, Partizánska, P. Blahu, Pezinská, Písniky, Poľná, Pri Maline, Pribinova, Príjazdná, R. Dilonga, Radlinského, Rakárenská, Rastislavova, Robotnícka, Sadová, Sasinkova, Sládkovičova, Slovenská, Stupavská, Svätoplukova, Š. Čulena, Štúrova, Táborisko, Továrenská, V. Clementisa, V. Gajdoša, V. J. Kučeru, Vajanského, Veľkomoravská, Vinohrádok, Vlastenecká, Vysoká, Záhorácka, Záhradná, Zámocká.

Vodné toky[upraviť | upraviť kód]

Mestom preteká potok Malina, ktorý sa vlieva do rieky Morava[7].

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť kód]

Etnické zloženie obyvateľstva[upraviť | upraviť kód]

Slováci – 96,65 %
Česi – 1,58 %
Maďari – 0,41 %
Rómovia – 1,01 %
Nemci – 0,04 %

Náboženské zloženie obyvateľstva[upraviť | upraviť kód]

rímski katolíci – 71,46 %
bez vyznania – 21,15 %
evanjelici a. v. – 1,40 %
grécki katolíci – 0,19 %
pravoslávni – 0,14 %
a iní

Politika[upraviť | upraviť kód]

Primátori[upraviť | upraviť kód]

 • do 5. 2. 1990 – RSDr. Jozef Kozel
 • 15. 2. 1990 – 15. 1. 1999 – Ing. Vladimír Moravčík, CSc.
 • 15. 1. 1999 – 15. 12. 2014 – RNDr. Jozef Ondrejka
 • 15. 12. 2014 – doteraz – JUDr. Ing. Juraj Říha, PhD.

Partnerské obce[upraviť | upraviť kód]

Mesto Malacky udržuje partnerské vzťahy s viacerými mestami v zahraničí. Doterajšie výmenné návštevy či spoločné športové a kultúrne podujatia sa dosiaľ sústreďovali na neďalekých susedov – Česko, Maďarsko, Rakúsko a Poľsko, no v ostatnom čase aj v Taliansku.

Česko Veselí nad Moravou. V Českom Veselí nad Moravou bola zmluva o vzájomnej partnerskej spolupráci s mestom Malacky uzatvorená na jeseň v roku 1998.

Okrem pravidelných výmenných športových stretnutí futbalistov (žiakov a seniorov), basketbalových a volejbalových zápasov dorasteniek, mesto organizuje aj atraktívnu plavbu po Baťovom kanáli. V roku 2002 sa Veselí nad Moravou stalo dejiskom stretnutia žiakov základných umeleckých škôl v rámci projektu podporovaného fondom Phare s názvom Kultúra bez tlmočníka. Čoraz častejšie sú aj koncerty vynikajúcich hudobníkov z Veselí nad Moravou v Malackách.

Maďarsko Maďarskými partnermi Malaciek sú Irša a Sarvaš. Partnerské zmluvy medzi nimi a naším mestom boli potvrdené zmluvami v roku 2000.

V Irši sa tradične koná festival dychových hudieb, na ktorom sa dvakrát zúčastnila aj dychová hudba z Malaciek. Na škodu nám všetkým však v súčasnosti dychový orchester Malackám chýba, takže otázka budúcej reprezentácie nášho mesta na tomto podujatí zostáva otvorená. Okrem kultúrnych podujatí významné sú najmä vzájomné kontakty hádzanárov.

Maďarsko Sarvaš – V Sarvaši dodnes žije dosť veľká slovenská komunita, potomkovia zakladateľov, či skôr oživovateľov mesta Sarvaš pred 282 rokmi. Mesto Malacky prispelo na pamätník, postavený na počesť príchodu prvých Slovákov na Dolnú zem. Delegácia z Malaciek sa 23. 7. 2002 zúčastnila na slávnostiach, usporiadaných pri tejto príležitosti. Samosprávy oboch partnerských miest navzájom udržiavajú čulé kontakty a mesto Malacky darovalo aj knihy do knižnice Slovenskej školy v Sarvaši. Na pôde maďarského mesta, v ktorom sa Slovák cíti ako doma, sa pravidelne konajú Kultúrne dni Slovákov Békéščabskej župy a Dni slivák.

Poľsko Żnin – S poľským Żninom sa Malacky kontaktujú od mája 2001, keď bola podpísaná zmluva o spolupráci.

Mesto Żnin má takmer 15 000 obyvateľov a v jeho okolí sa nachádza množstvo jazier. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1136, počas križiackych výprav v roku 1331 však bolo celkom vypálené. Od 15. storočia je známe produkciou piva, je významným turistickým centrom a pýši sa množstvom historických objektov a pamätihodností. Vzájomné partnerské vzťahy Żninu a Malaciek sa orientujú najmä na kontakty športovcov. V meste sa konajú futbalové zápasy mladších a starších žiakov, ale aj seniorov, basketbalové a volejbalové turnaje dorasteniek, no najmä Majstrovstvá sveta vo vodnom motorizme.

Rakúsko Rakúsky Gänserndorf udržiava priateľské výmenné kontakty a dobré partnerské vzťahy bez opory v zmluve.

K formálnemu podpisu dohody medzi Malackami a Gänserndorfom nikdy nedošlo. Primátor rakúskeho mesta Johann Karl v začiatkoch spolupráce potvrdil ochotu udržiavať kontakty, no svoj názor na "papierové dohody" vyjadril ich slovami: "Nepíšme papiere, robme!". V Gänserndorfe sa konajú medzinárodné futbalové stretnutia mladších a starších žiakov. V rámci kultúrnych vzťahov sa Malačania zúčastňujú na adventných koncertoch v tomto rakúskom meste.

Taliansko Talianske mestečko Gaggiano leží neďaleko Milána a je počtom obyvateľov menšie ako Malacky.

S nami udržiava zatiaľ neformálne priateľské kontakty od roku 2004, keď sa jeho predstavitelia zúčastnili na medzinárodnom detskom kultúrnom festivale Kultúra bez tlmočníka 2005 v našom meste. Gaggiano je známe tým, že sa tam pestuje ryža a nachádzajú sa v ňom pravdepodobne najsevernejšie položené ryžoviská na svete. Cez mesto vedie kanál, ktorý projektoval ešte Leonardo da Vinci.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť kód]

Mestské centrum kultúry[upraviť | upraviť kód]

Hlavnou činnosťou je organizovanie kultúrno-spoločenských aktivít prostredníctvom umeleckých a kultúrno-výchovných podujatí, expozícií, klubovej a záujmovo-umeleckej činnosti. V sídle MCK sa nachádza knižnica, múzeum, galéria, učebne, tanečná miestnosť a kancelárie.

Divadlo[upraviť | upraviť kód]

Mesto má svoje ochotnícke divadlo, Divadlo na hambálku. Sídli v MCK. Založil ho jej režisér Vlado Zetek v roku 2002. Nacvičené predstavenia: Ženský zákon, Sen noci Svätojánskej, S tvojou dcérou nikdy!, Všetko o ženách, Vietor v korunách sasafrasu, Rajda Majda, Krvavá svadba, Len nijakú paniku!, Osem žien, Muž mojej ženy, Stálo ti to zlato za to?.[8]

Kino[upraviť | upraviť kód]

Kino Záhoran slúži na premietanie filmov, ale aj ako divadelná scéna Divadla na hambálku, koncertná a konferenčná miestnosť. Od 12. 1. 2012 je Kino Záhoran 3D digitálne kino.

Múzeá[upraviť | upraviť kód]

Mestské centrum Kultúry spolu s Múzeom Michala Tillnera

Múzeum Michala Tillnera, kde sa nachádzajú historické a etnografické zbierky. Znovu sprístupnené verejnosti.

Stavby[upraviť | upraviť kód]

Kostol Najsvätejšej Trojice

Kostoly[upraviť | upraviť kód]

V meste je rímskokatolícky kostol Najsvätejšej Trojice zo 17. storočia a kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie z roku 1653. Kaplnka sv. Anny je z roku 1880. V kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie sa nachádzajú krypty, ktoré boli sprístupnené nedávno. V kryptách sú pochovaní niektorí Pálfiovci a františkáni. O rekonštrukciu sa začali zaujímať až v roku 2002. V roku 1992 kostol vyhorel, po tom ako ho zapálili miestni satanisti omylom. V tomto kostole sa nachádzajú sväté schody ktoré sú na celom svete len troje.

Bašta

Pamiatky[upraviť | upraviť kód]

 • Synagóga v Malackách bola postavená v roku 18861887 [9][10][11]. Synagógu dala postaviť rodina Spitzerovcov, ktorá darovala pozemok miestnej židovskej obci [12][13]. Stavbu navrhol architekt Wilhelm Stiassne [12]. K hlavným znakom synagógy patria mojžišské tabule (dosky) zákona s hebrejským textom (desatoro božích prikázaní). Nachádzajú sa nad vchodom do synagógy, nad hornou rímsou predného priečelia.
 • Budova bývalého okresného súdu. Vedľa synagógy stál dom v ktorom sídlil kedysi okresný súd. Dom bol postavený v roku 1869 [14]. Dom bol zbúraný v roku 2005 keď na jeho mieste postavili predajňu Lidl[15].
 • Malý kaštieľ bola historická stavba ktorá sa nachádzala na pozemku na ktorom neskôr postavili predajňu Billa.[16]
Kaštieľ[upraviť | upraviť kód]

Zámocký park s Pálffyho kaštieľom

Pomníky[upraviť | upraviť kód]

Je tu pomník spisovateľa Ľuda Zúbka na starom cintoríne dá sa tu nájsť aj pomník Michala Tillnera ktorý je tiež na starom cintoríne. V centre mesta nájdete zrekonštruovanú sochu M. R. Štefánika ktorá bola po 2 sv. vojne strhnutá a zakopaná. Pôvodne sa našla socha bez hlavy a hlava je k soche prirobená z bledšieho materiálu aby bol vidieť rozdiel. Socha sa nachádza pred podnikateľským inkubátorom.

Parky[upraviť | upraviť kód]

Zámocký park s Pálffyho kaštieľom

 • Zámocký park prešiel dvoma fázami rekonštrukcie. Prvá bola ukončená v roku 2001 a dotkla sa časti medzi vstupnou bránou a kaštieľom, vrátane areálu futbalového ihriska a hádzanárskeho ihriska. Druhá fáza začala v roku 2006 a má za cieľ obnoviť oblasť lúky vedľa kaštieľa a širšej časti lesoparku.

Kláštorné námestie

 • Park sa nachádza v centre mesta pred vstupom do areálu rímskokatolíckého kostola. Poskytuje odpočinok pod starými stromami katalpa.

Pravidelné podujatia[upraviť | upraviť kód]

Prvomájové Malacky sa ako najmasovejšie podujatie v meste konajú každoročne od roku 2001, kedy boli usporiadané v priestore novo zrekonštruovaného zámockého parku v okolí kaštieľa rodu Pálffyovcov. Do programu podujatia patria koncerty ľudovej hudby, pódium modernej hudby, divadelné predstavenia, tvorivé dielne a hry pre deti a tiež športové podujatia (stretnutia „starých pánov“ etc). Na organizácii Prvomájových Malaciek sa okrem mesta Malacky zúčastňujú aj miestne občianske združenia a spolky. Podujatie je navštevované nielen obyvateľmi mesta, ale celého regiónu Záhoria.

Malacká šošovica je celodenným podujatím. Srdcom sú trhy na Kláštornom námestí, ktoré majú podporiť najmä miestnych producentov a predstaviť šikovných ľudí z  Malaciek a okolia. Organizátori: "Chceme oživiť mestský verejný priestor, otvoriť námestie a priľahlé ulice pre ľudí a vytvoriť tak miesto pre stretnutia a zážitky."

 • Adventné Malacky, Malacká hudobná jar, Veľká noc v kaštieli, Kultúrne leto, Výstavy v kaštieli, Zejdeme sa na hambálku, Jablkové hodovanie.

Hospodárstvo a infraštruktúra[upraviť | upraviť kód]

Dopravná infraštruktúra[upraviť | upraviť kód]

Cestná doprava[upraviť | upraviť kód]

Malacky sú napojené na cestnú sieť cestami I. až III. triedy prechádzajúcimi jej územím. Prieťahom mesta v smere sever – juh prechádza cesta I/2, ktorá je súbežná s diaľnicou D2.

 • Vzdialenosť Malaciek od veľkých miest a medzinárodných letísk:

Bratislava – 25 km, Letisko Bratislava – 44 km, Viedeň (cez Záhorskú Ves a Angern) – 60 km, Letisko Viedeň (cez Bratislavu) – 88 km, Győr – 100 km, Brno – 100 km.

Železničná doprava[upraviť | upraviť kód]

Cez mesto prechádza dvojkoľajná elektrifikovaná železničná trať 110 Bratislava – Kúty – Břeclav, ktorá je zaradená do V. transeurópskeho dopravného koridoru. V Břeclavi na ňu nadväzujú trate do Prahy, Ostravy a Viedne.

Prímestská doprava[upraviť | upraviť kód]

Mesto Malacky je charakterizované ako prestupný bod cestnej prímestskej dopravy na železničnú dopravu najmä u sídiel, ktoré nemajú železničnú dopravu.

Mestská doprava

Počnúc 18. septembrom 2017 sa do Malaciek vracia plnohodnotný systém mestskej hromadnej dopravy pozostávajúci zo štyroch liniek (A, B, C, D), ktoré sú zároveň súčasťou IDS BK (Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji) a ich prevádzku zabezpečuje regionálny dopravca Slovak Lines po dohode s Mestom Malacky. Autobusy sú nízkopodlažné, vybavené wifi pripojením a klimatizáciou. Keďže Malacky plnia úlohu prestupného uzla ako okresné mesto pre široké okolie, ktoré nie je pokryté železničnou dopravou, východiskovým bodom je terminál integrovanej dopravy, Železničná stanica Malacky s autobusovou stanicou. V ich blízkosti, konkrétne v lokalite Píla, hneď za železničným priecestím je naplánovaná výstavba P+R parkoviska.

Viac informácií o MHD Malacky (cestovné poriadky, mapa liniek) môžete nájsť na stránke mesta: www.malacky.sk

Letecká doprava[upraviť | upraviť kód]

V okrese Malacky sa nachádza Letisko Kuchyňa, ktoré sa však pre civilné účely v súčasnosti nevyužíva. Letecká doprava je viazaná na medzinárodné letisko generála M. R. Štefánika v Bratislave, ktoré je od Malaciek vzdialené 44 km. Zaujímavá je tiež vzdialenosť Malaciek od letiska Viedeň v Rakúsku.

Zdravotníctvo[upraviť | upraviť kód]

Zdravotnícke zariadenia[upraviť | upraviť kód]

 • Nemocnica s poliklinikou, Duklianskych hrdinov 34
 • Zdravotné stredisko, Legionárska 5265
 • Zdravotné stredisko, Ľudovíta Fullu 5274
 • Zdravotné stredisko, Na brehu 3

Školstvo[upraviť | upraviť kód]

Materské školy[upraviť | upraviť kód]

 • Materská škola, Štúrova 139, Malacky s právnou subjektivitou, ktorej súčasťou sú alokované triedy – Hviezdoslavova 1, Bernolákova 18, Jána Kollára 896, Rakárenská 50, Záhorácka 95

Základné školy[upraviť | upraviť kód]

 • ZŠ Dr. J. Dérera, Ul. gen. M. R. Štefánika 7
 • ZŠ Štúrova, Ul. Štúrova 142/A
 • ZŠ Mansveta Olšovského (organizačná zložka Spojenej školy sv. Františka Assiského) – cirkevná ZŠ, Kláštorné námestie 1
 • ZŠ Záhorácka Záhorácka 95

Stredné školy[upraviť | upraviť kód]

Gymnáziá:

 • Gymnázium Malacky, Ul. 1. mája 8
 • Gymnázium sv. Františka Assiského (organizačná zložka Spojenej školy sv. Františka Assiského), Kláštorné námestie 1

Vysoké školy[upraviť | upraviť kód]

 • Univerzita Sv. Cyrila a Metoda v Trnave – Fakulta sociálnych vied – Sociálne služby a poradenstvo – detašované pracovisko Malacky

Základná umelecká škola[upraviť | upraviť kód]

 • Základná umelecká škola v Malackách, Záhorácka 1918

Spojená škola[upraviť | upraviť kód]

 • Spojená škola, Pribinova 16/1

Priemysel[upraviť | upraviť kód]

Priemyselné parky:

 • Eurovalley
 • Malacky – východ

Podnikateľský inkubátor[upraviť | upraviť kód]

Poslaním inštitúcie je podpora zakladania inovatívnych firiem prostredníctvom ponuky kvalitných priestorov a špecializovaných poradenských služieb zameraných na začínajúce firmy. Slúži najmä začínajúcim podnikateľom v priaznivejších podmienkach začať vlastné podnikanie.

Cena obce[upraviť | upraviť kód]

 • Cena mesta Malacky
 • Cena primátora – Pálfiho srdce, ocenenie udeľované osobnostiam mesta.
 • Čestné občianstvo mesta Malacky

Osobnosti[upraviť | upraviť kód]

Významné osobnosti[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava : Štatistický úrad SR, [cit. 2019-05-02]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava : Štatistický úrad SR, 2018-11-13. Dostupné online.
 4. JÚĽŠ. Malačan v slovníkoch JÚĽŠ [online]. Bratislava : Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV. Dostupné online.
 5. MAJTÁN, Milan. Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997). Bratislava : [s.n.], 1998.
 6. KROPILÁK, Miroslav, ed. Vlastivedný slovník obcí na Slovensku II. 1. vyd. Bratislava: Veda, 1977. 517 s.
 7. http://malackepohlady.sk/?p=1476 Keď ešte Malačania Malinu radi mali…
 8. [1], okrem príspevkov o novinách v divadle môžete nájsť zoznam a fotografie všetkých členov, popis predstavení a fotogalérie k nim a ešte mnoho ďalšieho...
 9. http://www.skreality.sk/index.php?rl=12&tn=1957
 10. http://www.synagogue.cz/Jerusalem/osynagoze.htm
 11. http://www.holocaust.cz/cz2/resources/ros_chodes/2003/01/stiassny
 12. a b http://www.malacky.sk/index.php?page=navstevnik&menuid=303
 13. http://www.delet.sk/showarticle.php?articleID=718
 14. http://malackepohlady.sk/?p=56 Budova bývalého okresného súdu
 15. http://malackepohlady.sk/?p=14 Malacké križovatky
 16. http://www.slovenskehrady.sk/?show=object&which=Malacky
 17. http://dennik.sme.sk/c/2311894/v-malackach-maju-obavy-o-osud-kastiela.html
 18. http://www.sme.sk/c/3474271/malacky-konecne-odkupili-od-frantiskanov-palffyovsky-kastiel.html
 19. http://malackepohlady.sk/?p=71 Ako ďalej s malackým kaštieľom?
 20. http://www.malacky.sk/docs/ts/ts_0906_kastiel_mestu.doc Tlačová správa: Františkáni predali Pálffyovský kaštieľ mestu Malacky (doc)

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Malacky

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]