Malostranská beseda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malostranská beseda (prvá vľavo)

Malostranská beseda respektíve bývalá Malostranská radnica je neskoro renesančná budova v Prahe 1, ktorá sa nachádza na Malostranskom námestí č. 21 v centre Malej Strany. Bývalá radničná budova dnes slúži už po mnoho rokov ako spoločenský klub a koncertná sála. Ide o jedno z kultúrnych centier Malej Strany, ktoré sa nachádza, okrem iného, ​​tiež na hlavnej turistickej trase prechádzajúcej starou Prahou od Prašnej brány cez Staromestské námestie cez Karlov most na Malú Stranu a odtiaľ potom ďalej na Pražský hrad.

Rekonštrukcia 2006 - 2009[upraviť | upraviť kód]

Pohľad na Malostranskú besedu v priebehu rekonštrukcie

V rokoch 20062009 prešla bývalá radničná budova rozsiahlou rekonštrukciou. Podľa pôvodných plánov mala rekonštrukcia začať už v roku 2004 a byť dokončená koncom roka 2005, ale pri prieskumoch vyšlo postupne najavo, že dom je v oveľa horšom stave, ako sa pôvodne predpokladalo a celá rekonštrukcia nakoniec zabrala viac ako tri roky. Vo veľmi zlom stave bol napríklad jedinečný renesančný krov, ktorý sa nakoniec podarilo reštaurátorom za použitia dobových tesárskych techník zachrániť. Veľmi významným zásahom do vzhľadu bola obnova veží, ktoré sa na Malostranskej besede nachádzali od 17. storočia do roku 1828, kedy boli, pravdepodobne kvôli nestabilite, odstránené. Opätovnému umiestneniu veží predchádzala dlhá verejná aj odborná diskusia o zmysluplnosti a správnosti takéhoto zásahu do vzhľadu Malostranského námestia. Problematické bolo aj samotné technické riešenie osadenia veží, pretože pôvodná budova z 15. storočia nebola konštruovaná tak, aby veže uniesla a až v 17. storočí bol inštalovaný drevený systém, ktorý roznášal hmotnosť veží do celej konštrukcie budovy. Tento systém bol pri poslednej rekonštrukcii odstránený a nahradený systémom oceľovým.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • BROŽ, Václav. Nástin dějin Malostranské Besedy : K oslavě jejího jubilea třicetiletého. Praha : vl.n., 1898. Založení zábavního spolku malostranských měšťanů a jeho činnost v letech 1868-1898.. Dostupné online.
  • PETERKA, Josef. Malostranská beseda v Praze 1868-1928. Praha : Malostranská beseda, 1928. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Malostranská beseda na českej Wikipédii.