Manor House (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Manor House
Stanica Manor House
Umiestnenie
Miesto Manor House
Miestna autorita Haringey
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 2
Počet cestujúcich za rok 9,296 miliónov
Transport for London
Zóna 2 a 3
Dôležité dátumy Otvorenie 1932
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Manor House je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti Manor House v obvode Haringey. Stanicu obsluhuje Piccadilly Line a nachádza sa v tarifných zónach 2 a 3. Stanica sa taktiež nachádza blízko pri severnej hranici obvodu Hackney.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica pomenovaná po miestnej krčme bola otvorená 19. septembra 1932. Navrhol ju Charles Holden a je situovaná na križovatke ulíc Seven Sisters Road a Green Lanes. Ako na všetkých staniciach ležiacich na predĺženej časti Piccadilly Line do Cockfosters, aj tu boli umiestnené viaceré estetické prvky, ktoré predtým v metre vidieť nebolo. Východov zo stanice bolo až 9, pričom dva z nich ústili ku električkám z a do Tottenhamu, Edmontonu a Stamford Hill. Posledné električky tu prešli v roku 1938, kedy boli nahradené trolejbusmi, ktoré tiež prestali premávať v roku 1951.

Podzemné časti stanice sú vydláždené svetlo hnedými dlaždicami lemovanými modrým vlysom a zrekonštruované boli v roku 2005. Tunely v stanici majú, podobne ako v staniciach Turnpike Lane a Wood Green, priemer 7 m a boli navrhnuté pre očakávanú väčšiu kapacitu. V porovnaní stanice Southgate a Bounds Green majú priemer len 6,4 m. Netradičné tiež boli priestory vybudované pre väčšiu prístupnosť pod koľajiskom.

Počas plánovania Victoria Line sa uvažovalo, že by stanicu prebudovali na stanicu Victoria Line, pričom Piccadilly Line by pokračovala v nových tuneloch priamo do nasledujúcej stanice Turnpike Lane. Návrh bol však zamietnutý z dôvodu veľkých obmedzení a vysokej ceny.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľa severného východu zo stanice sa nachádzajú pozostatky električkovej trate, ktorá vedie do pôvodnej budovy Metropolitan Electric Tramways Headquarters (riaditeľstvo spomínaných električiek).

Stanica London Overground Harringay Green Lanes sa nachádza cca 650 m severne od stanice po ulici Green Lanes.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]