Preskočiť na obsah

Marc'Antonio Zondadari

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marc'Antonio Zondadari
princ a veľmajster Rádu svätého Jána z Jeruzalema
Marc'Antonio Zondadari
65. Veľmajster Maltézskeho rádu
V úrade
13. január 1720 – 16. jún 1722
Predchodca Raimondo Perellos y Roccafull António Manoel de Vilhena Nástupca
Biografické údaje
Narodenie26. november 1658
Siena, Toskánske veľkovojdstvo
Úmrtie16. jún 1722 (63 rokov)
Valletta, Malta
Národnosťtalianska
Vierovyznaniekatolík
Odkazy
Spolupracuj na CommonsMarc'Antonio Zondadari
(multimediálne súbory)

Fra' Marc'Antonio Zondadari (* 26. november 1658, Siena, Toskánske veľkovojvodstvo – † 16. jún 1722, Valletta, Malta) bol toskánsky šľachtic zo Sieny a 65. veľmajster Rádu svätého Jána z Jeruzalema (dnes Maltézsky rád).

Bol synovcom Fabia Chigiho, ktorý pôsobil ako inkvizítor na Malte v rokoch 1634 až 1639 a neskôr sa stal pápežom Alexandrom VII. Jeho brat Antonfelice Zondadari bol kardinálom. Svoju službu v Ráde začal na galérach v Neapole. Jeho odvážne a rozhodné vystupovanie mu vynieslo dôležité úlohy v rámci rádu, vrátane veľvyslanca na pápežskom dvore v Ríme. Nakoniec sa v roku 1709 stal Bailiff Grand Cross a General of the Galleys.[1]

Po smrti veľmajstra Raimondo Perellos y Roccafull bol 13. januára 1720 zvolený za veľmajstra Maltézskeho rádu. Obdobie jeho vlády znamenalo bezkonkurenčnú dominanciu v Stredozemnom mori. Jeho hlavnou prioritou bolo zavedenie disciplinárnych opatrení v rámci Rádu a vydal brožúru s názvom Breve istruzione dell'Ordine Militare di San Giovanni di Gerusalemme (slovensky Stručné pokyny vojenského Rádu svätého Jána z Jeruzalema), aby načrtol ideály, ktoré by sa členovia mali snažiť presadzovať. Počas krátkej dvojročnej vlády boli námorné aktivity Rádu obzvlášť výrazné. Dôraz kládol na dôležitosť námornej sily a usilovne pracoval na zvýšení sily a efektívnosti námorníctva.[2]

Zondadari začal stavbu dvoch nových plavidiel San Raimondo a San Giorgio, ktoré sa mali pripojiť k existujúcej flotile San Giovanni, San Giacomo a Santa Caterina.[1]

Jeho pôsobenie vo funkcii veľmajstra sa tiež zhodovalo s vrcholom baroka. Udelil privilégiá Maltskej univerzite a poveril talianskeho architekta Romana Carapecchiu, aby navrhol nový mestský palác vo Vallette, dnes známy ako Banca Giuratale. Ako uznanie jeho impozantných opevnení udelil mestu Bormla meno Cospicua.

V januári 1722 ochorel a po šiestich mesiacoch trápenia zomrel 16. júna 1722. Jeho hrob sa nachádza naľavo od hlavného vchodu do Konkatedrály svätého Jána. Jeho srdce bolo prevezené do Sieny.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. a b Grand Master Marc'Antonio Zondadari | Order of Malta - Western Association [online]. 2023-12-20, [cit. 2025-02-04]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. History – 1720 – 1722 Marcantonio Zondadari – Coins of Malta [online]. [Cit. 2025-02-04]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]