Marcus Aemilius Lepidus (člen triumvirátu)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marcus Aemilius Lepidus
rímsky politik
Marcus Aemilius Lepidus
Narodenie89 pred Kr.
Rím
Úmrtie13 pred Kr.
San Felice Circeo
RodičiaMarcus Aemilius Lepidus
PríbuzníLucius Aemilius Lepidus Paullus
ManželkaJunia Secunda
DetiLepidus mladší, Aemilia Lepida
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Marcus Aemilius Lepidus

Marcus Aemilius Lepidus (90 pred Kr. – 13 pred Kr.) bol patricijský rímsky politik z rodiny Lepidus z rodu Aemilius. Spolu s neskorším cisárom Augustom a Marcom Antoniom vládli v období druhého triumvirátu. Okrem funkcie triumvira bol tiež dvakrát zvolený rímskym konzulom v roku 46 pred Kr. a 42 pred Kr. Bol syn Marca Aemilia Lepida, ktorý sa preslávil svojimi povstaniami proti rímskemu senátu a proti republike, čo v konečnom dôsledku viedlo k jeho smrti vo vyhnanstve na Sardínii.

Triumvir Marcus Aemilius Lepidus bol jedným z najväčších prívržencov Caesara. Svoju kariéru začal v roku 49 pred Kr. ako prétor, kedy dozeral na chod Ríma miesto Caesara, ktorý pochodoval proti Pompeiovi do Hispánie. Okamžite po porážke Pompeia na východe v roku 46 pred Kr. bol Lepidus za svoje zásluhy zvolený druhým rímskym konzulom (prvý sa stal Caesar). Vo februári roku 44 pred Kr. zvolil senát Caesara doživotným diktátorom a ten menoval Lepida za svojho zástupcu. Ich priateľstvo trvalo až do Caesarovej vraždy senátormi v čele s Brutom, ku ktorému došlo 15. marca 44 pred Kr.

Po Caesarovej vražde sa Lepidus spojil s Marcom Antoniom, aby pomstili smrť svojho diktátora. Spoločne s Caesarovým prasynovcom a jeho nástupcom Octavianom vytvorili v októbri roku 43 pred Kr. v Bologni (predtým Bononia) druhý triumvirát, ktorý bol oficiálne nazvaný Triumviri Rei Publicae Constituendae Consulari Potestate, ktorý sa dá voľne preložiť ako vláda troch mužov na nastolenie poriadku v republike. Na rozdiel od prvého triumvirátu bol tento oficiálne vyhlásený a čiastočne paralyzoval moc senátu skrz moc konzulov, čím došlo k úplnému zaniknutiu rímskej republiky. Práve hneď prvým konzulom po vytvorení triumvirátu sa stal po druhýkrát Marcus Aemilius Lepidus.

V roku 38 pred Kr. bola zmluva o vláde troch triumvirov predĺžená o ďalších päť rokov až do roku 33 pred Kr. Počas bitky pri Filippoch v Macedónsku, v ktorej bol porazený spoločník Bruta a Cassia, zostal Lepidus v Ríme a medzičasom prevzal vládu nad západnými provinciami Hispánie a Afriky. Tým bol neoficiálne odsunutý zo správy rímskej ríše k obyčajným administratívnym záležitostiam. Po bitke u Filipp sa snažil oddeliť sa od stále prehĺbujúcich sporov medzi Octavianom a Marcom Antoniom. Avšak v roku 36 pred Kr. sa Lepidus pokúsil zmocniť sa Octavianových víťazných légií, čím mu dal príležitosť, ktorú Octavianus nutne potreboval. Lepidus bol obvinený zo snahy o štátny prevrat a bol vylúčený z triumvirátu. Zároveň bol zbavený všetkých funkcií až na Pontifex Maximus, ktorý mu zabezpečil titul najvyššieho veľkňaza až do smrti. Po udalostiach v Ríme odišiel do exilu na juh Talianska do Circeii (dnešné Circello), kde zomrel v roku 13 pred Kr. už za vlády cisára Augusta.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Marcus Aemilius Lepidus (triumvir) na českej Wikipédii.