Marián Andričík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marián Andričík
slovenský literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg
Narodenie13. august 1964 (58 rokov)
Humenné, Česko-Slovensko
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Prof. PhDr. Marián Andričík, PhD. (* 13. august 1964, Humenné) je slovenský literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg, prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a doktorandské štúdium Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Syn básnika, prekladateľa a rozhlasového redaktora Juraja Andričíka.

Vyštudoval slovenčinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval ako redaktor časopisu Dotyky. Absolvoval jedenapolmesačnú stáž v USA na The American University vo Washingtone. V rokoch 19962007 pôsobil ako pedagóg na Prešovskej univerzite v Prešove. V roku 2003 obhájil dizertačnú prácu K druhovým problémom prekladu, v roku 2008 sa habilitoval na docenta a 19. septembra 2018 ho prezident SR Andrej Kiska vymenoval za profesora.[1]

Venuje sa prekladu poézie, prózy, divadelných a rozhlasových hier, esejí aj odbornej literatúry. V roku 1993 získal prémiu Slovenského literárneho fondu za preklad výberu z poézie Johna Keatsa, v roku 1996 za antológiu beatnickej poézie, v roku 2005 za výber z poézie Williama Blaka, v roku 2006 za Anglicko-slovenský a slovensko-anglický slovník a Krištáľové krídlo za rok 2020 v kategórii Publicistika a literatúra za historicky prvý slovenský preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry – biblického eposu Johna Miltona Stratený raj.

Žije a pracuje v Košiciach, s manželkou Markétou majú dvoch synov.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Prezident vymenoval 55 profesorov: Potrebujeme počuť váš hlas [online]. Prezident.sk, 2018-09-19, [cit. 2018-09-20]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]