Preskočiť na obsah

Marianna Némethová-Krajčírová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olympijské striebro
Olympijské striebro
Marianna Némethová-Krajčírová
slovenská športová gymnastka
Marianna Krajčírová v roku 1966
Marianna Krajčírová v roku 1966
Narodenie1. jún 1948 (76 rokov)
Košice, Slovensko
Národnosťslovenská
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Marianna Némethová-Krajčírová
Prehľad medailí
Olympijské hry
striebro
Tokio 1964
viacboj družstvá
striebro
México 1968
viacboj družstvá
Majstrovstvá sveta
zlato
Dortmund 1966
viacboj družstvá
bronz
Ľubľana 1970
viacboj družstvá
Majstrovstvá Európy
bronz
Amsterdam 1967
viacboj jednotlivkýň
bronz
Amsterdam 1967
bradlá

Marianna Némethová-Krajčírová (* 1. jún 1948, Košice) je bývalá slovenská športová gymnastka, reprezentantka Československa, najväčšia osobnosť v histórii slovenskej športovej gymnastiky.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Účastníčka troch olympiád, osem rokov stabilná členka reprezentačného tímu Československa, dlhé roky československá gymnastická „dvojka“ za najväčšou hviezdou 60. rokov 20. storočia Věrou Čáslavskou. Debutovala ako 16-ročná na OH 1964 v Tokiu, kde prispela k zisku strieborných medailí. Na majstrovstvách sveta 1966 v Dortmunde sa v súťaži družstiev pričinila o historické víťazstvo nad sovietskymi gymnastkami. Individuálne sa presadila na majstrovstvách Európy 1967, bronzové medaily získala vo viacboji jednotlivkýň a v cvičení na bradlách, štvrtá bola v preskoku a v prostných, piatu priečku obsadila v cvičení na kladine. Na OH 1968 v Méxicu obhájilo družstvo Československa strieborné pozície z Tokia, keď tímu ZSSR podľahlo tesne len o 65 tisícin bodu. Vo viacboji obsadila Krajčírová deviate a v preskoku štvrté miesto.

Na majstrovstvách sveta 1970 v Ľubľane priviedla Marianna Némethová-Krajčírová ako kapitánka družstvo Československa k bronzovým medailám. Kariéru ukončila na OH 1972 v Mníchove. Venovala sa trénerskej práci v Bratislave, od roku 1992 pôsobí v talianskom meste Pavone del Mella neďaleko Brescie.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]