Preskočiť na obsah

Marie-Antoine Carême

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marie-Antoine Carême
francúzsky kuchár
Marie-Antoine Carême
Narodenie8. jún 1784
Paríž, Francúzsko
Úmrtie12. január 1833 (48 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Marie-Antoine Carême

Marie-Antoine Carême alebo tiež Antonin Carême (* 8. jún 1784, Paríž – † 12. január 1833, Paríž) bol francúzsky kuchár, jeden z najslávnejších gastronómov 19. storočia. Zakladateľ tzv. haute cuisine. Vynašiel tortu zvanú suflé, smotanovo-jahodovú tortu Charlotte Malakoff a tiež vyprážané zemiakové hranolčeky.[1] Bol osobným kuchárom Napoleona Bonaparta a neskôr ruského cára Alexandra I.[2]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v mnohopočetnej rodine, ako už 16. dieťa parížskeho kamenára. Vyučil sa cukrárom u Sylvaina Baillyho v jeho Patisserie de Paris. Legenda (šírená najmä Alexandrom Dumasom) hovorí, že sa nešťastne zamiloval do Baillyho dcéry a chcel kvôli tomu spáchať samovraždu. Pretože bola jeseň a jedovaté rastliny už nerástli, skúsil sa otráviť surovými zemiakovými hľuzami. Aby sa mu dobre jedli, nakrájal zemiaky na malé hranolčeky, osmažil ich na panvici a osolil. Zjedol ich štvrť kila a šiel si ľahnúť s vierou, že sa už neprebudí. Ráno zistil, že vynašiel svoju prvú gastronomickú inováciu. K ďalším, vytvoreným už vo vlastnom podniku Patisserie de la rue de la Paix, patrí cukrovinka soufflé. Zmenil francúzsku kuchyňu aj tým, že ju založil na omáčkach a korenení čerstvými bylinkami. Omáčok vymyslel okolo stovky, k najslávnejším patrí espagnole, velouté, allemande, béchamel, ktoré sú označované za tzv. materinské omáčky. Zjednodušil tiež jedálny lístok, chody rozdelil len na polievku, mäso so zeleninou, rybu, pečenú hydinu, šaláty a zákusky.

Jeho sláva ho priviedla do osobnej kuchyne významného politika Charlesa Maurice de Talleyrand-Périgorda. Odtiaľ viedla cesta k Napoleonovi, ktorý mu dal za úlohu vytvoriť jedálniček, v ktorom sa nebude celý rok opakovať žiadne jedlo. Navyše mal variť vždy iba zo sezónnych potravín. Oboje sa Caremovi podarilo. Po Napoleonovom páde si ho vyžiadal cár Alexander I. do Petrohradu. Práve pre Alexandra vymyslel slávnu tortu Malakoff, ktorej obľuba prišla neskôr najmä v Spojených štátoch. Po návrate z Ruska do Paríža varil pre bankára Jamesa Mayera Rothschilda. Veľkým impulzom k šíreniu jeho slávy, ale aj štýlu varenia do sveta, bol Viedenský kongres (1814 – 1815), na ktorom varil. Mnoho monarchov a štátnikov si z kongresu domov priviezlo okrem iného aj predstavu o „vysokej kuchyni“, ktorú sa potom doma snažili napodobňovať.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Původně chtěl spáchat sebevraždu, ale vynalezl bramborové hranolky... - Reflex.cz. Reflex.cz. Dostupné online [cit. 2017-04-09]. (po česky)
  2. VODIČKOVÁ, Pavlína. Marie-Antoine Carême, kuchař a umělec v jednom | Eraklub.cz [online]. www.eraklub.cz, [cit. 2017-04-09]. Dostupné online. [nefunkčný odkaz]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Marie-Antoine Carême na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]