Mark Strong

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mark Strong
v roku 2019
Celé menoMarco Giuseppe Salussolia
Narodenie 5. august 1963 (60 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia1989 – súčasnosť
ManželkaLiza Marshall
Deti2

Mark Strong, vlastným menom Marco Giuseppe Salussolia, (* 5. august 1963, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglický herec.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Strong sa narodil ako Marco Giuseppe Salussolia ako syn rakúskej matky a talianskeho otca. Bol vychovávaný len matkou, nakoľko otec rodinu opustil krátko po jeho narodení. Keď bol dieťa, jeho matka mu legálne zmenila meno, aby mu pomohla zapadnúť medzi svojich anglických rovesníkov. Vyrastal v katolíckej viere.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívne sa herectvu venuje od roku 1989. V roku 1993 si zahral po boku Helen Mirren, v televíznom filme Hlavný podozrivý II. Rolu si zopakoval aj v šiestej časti televízneho filmu, s názvom Hlavný podozrivý: Posledný svedok, ktorá mala premiéru v roku 2003.

V roku 2002 si zahral vo filme Za svetlami Blackpoolu. V roku 2006 sa pripojil k hereckému obsadeniu ako Ewan McGregor, Tom Hardy, Catherine Tate a Eileen Atkins, z filmu Scény z partnerského života. O rok neskôr, prijal úlohu princa Septima, z filmu Hviezdny prach.

V roku 2009 získal hlavnú zápornú postavu, vo filme Sherlock Holmes. V rovnakom roku si zahral aj vo filme Mladá Viktória, po boku Emily Blunt, Mirandy Richardson a Paula Bettanyho. V roku 2012 si zahral vo filme 30 minút do polnoci a v roku 2014 prijal jednu z úloh vo filme Kingsman: Tajná služba. Keďže film získal pozitívne ohlasy, v roku 2017 mala premiéru aj druhá časť, s názvom Kingsman: Zlatý kruh.

V roku 2018 stvárnil hlavnú úlohu v televíznom seriály Deep State, ktorý mal dve série. O rok neskôr, stvárnil zápornú postavu, vo filme Shazam! a v rovnakom roku tiež prepožičal svoj hlas jednej z postáv v dobrodružnom seriály Temný kryštál: Vek vzdoru. Tiež potvrdil svoju účasť v komédii Murder Mystery 2, ktorý by mal mať premiéru v roku 2023.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Strong je ženatý s televíznou producentkou Lizou Marshall, s ktorou má dvoch synov, Gabriela a Romana. Je tiež celoživotným fanúšikom Arsenalu FC. Hovorí plynule nemecky a čiastočne taliansky. Tiež poskytol nemecky dabing pre Daniela Craiga, vo filme Posadnutosť, z roku 1997. Je dobrým priateľom Daniela Craiga, ktorý je aj krstným otcom jeho syna Romana.

Časopis GQ označil Stronga za jedného z 50 najlepšie obliekaných mužov v roku 2015.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mark Strong

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mark Strong na anglickej Wikipédii.