Markos Botsaris

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:26, 8. február 2014, ktorú vytvoril Vegbot (diskusia | príspevky) (→‎Životopis: typo, replaced: o krát → okrát)
Markos Botsaris
grécky suliótsky generál v Gréckej vojne za nezávislosť
grécky suliótsky generál v Gréckej vojne za nezávislosť
Narodenie1790
Suli
Úmrtie1823
Karpenisi
PodpisMarkos Botsaris, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Markos Botsaris

Markos Botsaris, Μάρκος Μπότσαρης (* 1790, Suli – † 1823, Karpenisi) bol grécky suliótsky generál v Gréckej vojne za nezávislosť od Turkov.

Životopis

Markos Botsaris sa narodil v kraji Epirus, v dedine Suli, ktorá bola obývaná Suliótmi, teda albánsky hovoriacimi Grékmi (Arvaniti). Oblasť Suli bola jedna z nezávislých gréckych území v neustálom boji s Turkami a Sulióti boli známi svojim bojovným životom. Markos sa narodil do rodiny Kitsosa Botsarisa. Rodina Botsarisovcov patrila k najvýznamnejším a najbohatším Suliótom a podľa tradície boli Botsarisovci príbuzní so slávnym protitureckým albánskym bojovníkom Gjergjom Kastriotisom Skenderbeyom. Markos vstúpil do tajného gréckeho protiosmanského spolku Filiki Eteria. Spočiatku však pomáhal osmanským vojskám potlačiť epirského uzurpátora Ali Pašu z Tepeleny, no neskôr sa s ním dohodol a spojil proti Turkom. Ali Paša bol síce porazený, no zároveň v Marci roku 1821 vypukla Grécka vojna za nezávislosť, do ktorej sa Sulióti s Markom hneď pridali a Turkov mnohokrát porazili. Zaslúžil sa tiež o víťazstvo a záchranu obyvateľov počas prvého tureckého obliehania mesta Mesolongi. 21. augusta 1823 bol Botsaris zastrelený jedným Albáncom počaas grécko-osmanskej bitke pri Karpenisi. Postava Markosa Botsarisa a jeho hrdinská smrť sa však stala známa po celej západnej Európe, mnohí známi európsky spisovatelia mu venovali svoje diela. O Botsarisovi vzniklo mnoho ľudových gréckych aj albánskych piesní. Najznámejšia je grécka pieseň o smrti Botsarisa-Thrinos Megalos (Veľký smútok). Botsaris bol veľmi inteligentný, sám je autorom grécko-albánskeho slovníka.

Zdroj

  • Aγαπητός Σ. Αγαπητός (1877). "Οι Ένδοξοι Έλληνες του 1821, ή Οι Πρωταγωνισταί της Ελλάδος.

Externé odkazy