Marks & Spencer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Marks & Spencer
Marks & Spencer
Právna formapublic limited company
OdvetvieObchod a služby
Založená1884
ZakladateľMichael Marks
SídloLondýn, Spojené kráľovstvo
PôvodSpojené kráľovstvo
Územný rozsahEurópa a Ázia
ProdukciaOdevy, potraviny, domáce potreby,
nábytok a elektronika
VýnosyGreen Arrow Up Darker.svg 7,798 mld. GBP (2006)
Prevádzkový príjemGreen Arrow Up Darker.svg 0,746 mld. GBP (2006)
ZiskGreen Arrow Up Darker.svg 0,521 mld. GBP (2006)
Slogan spoločnostiYour M&S
Webová stránkawww.marksandspencer.com
Pobočka Marks & Spencer v Hongkongu
Pobočka Marks & Spencer
Ďalšia z ázijských pobočiek Marks & Spencer

Marks & Spencer plc (známy aj ako M&S, alebo v britskom hovorovom jazyku ako Marks & Sparks) je britský obchodný reťazec so zastúpeniami v európskych a ázijských krajinách. Od 15. marca 2007 mala svoje zastúpenie aj na Slovensku, v Bratislave, Košiciach, Nitre, Trenčíne a Banskej Bystrici.

Marks & Spencer patrí k najznámejším obchodným spoločnostiam vo Veľkej Británii a taktiež, čo do výšky obratu, je najväčším britským predajcom odevov. Druhý zdroj prímov tvorí predaj potravín vo vlastných predajniach Simply Food. Tretí, menší zdroj príjmov tvorí predaj domácich potrieb a nábytku.

V roku 1998 sa Marks & Spencer stal prvým britským predajcom, ktorý pred zdanením dosiahol zisk presahujúci jednu miliardu libier šterlingov.[1] V nasledujúcich rokoch sa však spoločnosť dostala do krízy, v ktorej zotrvala niekoľko rokov. Od roku 2006 opäť rastie a zvyšuje svoj zisk, je však približne o štvrtinu menšia ako jej najväčší konkurent spoločnosť Tesco.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

História spoločnosti Marks & Spencer sa datuje od roku 1884, keď ruský emigrant Michael Marks otvoril svoj stánok na trhovisku Kirkgate v anglickom meste Leeds. Desať rokov na to sa spojil s Tomom Spencerom, ktorý pracoval ako pokladník vo firme I. J. Dewhirst a spoločne založili Marks & Spencer. Spoločnosť Dewhirst je dodnes jedným z dodávateľov Marks & Spencer.

V roku 1920 prijala spoločnosť v tej dobe revolučnú nákupnú politiku a začala nakupovať tovar priamo od výrobcov a nie od veľkoobchodníkov. V roku 1926 sa spoločnosť stala akciovou spoločnosťou a v dnešnej dobe ma vyše 300 tisíc akcionárov. V roku 1928 spoločnosť zaviedla obchodnú značku St Michael, pod ktorou predávala všetok svoj tovar. Značka St Michael prežila až do konca 90. rokov 20. storočia.

Medzinárodná expanzia[upraviť | upraviť zdroj]

Marks & Spencer kúpil v roku 1973 spoločnosť D'Allaird's v Kanade. Na území Kanady mal dovedna 47 obchodov. Napriek niekoľkým pokusom o vylepšenie svojej povesti, Marks & Spencer bol vnímaný ako nudný a nezáživný predajca, u ktorého nakupovali prevažne starší ľudia. Obchody v Kanade boli menšie a nemali rovnakú ponuku ako britské obchody. V 90. rokoch sa spoločnosť pokúsila o modernizáciu obchodu a rozvoj zákazníckej základne, pričom stratové obchody zavrela. Napriek všetkým snahám kanadské pobočky naďalej vytvárali stratu a posledných 38 pobočiek zavreli v roku 1999.

Marks & Spencer začal svoju expanziu do Francúzska v roku 1975, keď otvoril svoje prvé obchody, v Paríži na Boulevard Haussmann a v Lyone. Druhý parížsky obchod nasledoval v roku 1977. Postupne sa spoločnosť počas 80. rokov 20. storočia ďalej rozrastala a otvárala svoje pobočky v ďalších francúzskych a belgických mestách. Napriek tomu, že obchodom v Paríži sa darilo a dosahovali zisky, zvyšku pobočiek v Západnej Európe sa darilo už menej a obchody v roku 2001 zavreli.

Kríza a nový rast[upraviť | upraviť zdroj]

Vo finančnom roku 1997/1998 spoločnosť dosiahla na vrchol svojich ziskov. V tomto období to bolo vnímané ako obrovský úspech, ktorému predchádzala dlhoročná práca. Napriek tomu sa začali objavovať prvé problémy, ziskové marže boli posunuté na neudržateľné hranice a vernosť zákazníkov bola značne nahlodaná. Využívanie britských dodávateľov sa so zvyšujúcimi nákladmi stávalo skôr bremenom, než výhodou. Najmä, keď väčšina konkurentov spoločnosti nakupovala svoj tovar od lacnejších dodávateľov zo zámoria. Taktiež, Marks & Spencer odmietal prijímať kreditné karty iných spoločností, okrem svojej vlastnej. K tomu všetkému, starnúca a byrokratická spoločnosť začala strácať kontakt s potencionálnymi mladšími zákazníkmi, ktorí sa zdráhali u Marks & Spencer nakupovať.

Tieto faktory spôsobili náhly prepad Marks & Spencer, ktorý zaskočil jeho vedenie i akcionárov. Hodnota akcie spoločnosti klesla o skoro dve tretiny a jeho zisky spadli z hranice jednej miliardy libier v rokoch 1997 a 1998 na 145 miliónov na konci marca 2001.

Od roku 2001 sa spoločnosť pokúšala naštartovať ozdravný proces v snahe získať späť stratené pozície. Začala s otváraním vlastných predajní s potravinami s názvom Simply Food. Spolu s Georgeom Daviesom, zakladateľom odevnej spoločnosti NEXT, uviedol značku per una – oblečenie, ktoré sa zameriavalo najmä na mladšie zákazníčky. Značka sa stretla s obrovským úspechom[2] a v roku 2004 ju spoločnosť od Daviesa odkúpila za 125 miliónov libier[3]. Taktiež nastali ďalšie zmeny v zákazníckej politike. V obchodoch začali prijímať aj cudzie platobné karty a obchody ostali otvorené aj počas nedele.

Produkty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Pánska konfekcia:
  • Collezione: rad poloformálneho elegantného oblečenia
  • Blue Harbour a Blue Harbour Vintage: rad oblečenia na voľný čas
  • Autograph: prémiový rad oblečenia pre náročných zákazníkov
 • Dámska konfekcia:
  • per una: rad oblečenia pre mladé zákazníčky
  • Limited Collection: rad oblečenia pre náročné zákazníčky s citom pre módnosť
  • Autograph: prémiový rad oblečenia
  • Okrem týchto troch radov má Marks & Spencer aj ďalšie dámske značky, a to: Plus Collection, Petite Collection, Classic Collection, Maternity a Bridal. Avšak nie všetky sú dostupné vo všetkých prevádzkach Marks & Spencer.

Súčasnosť na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť Marks & Spencer na slovenskom trhu skončila. Postupne zavtorila všetkých 8 pobočiek. Dôvodom ukončenia činnosti, boli dlhoročné straty.[4]

Pobočky[upraviť | upraviť zdroj]

Marks & Spencer má svoje zastúpenia aj mimo Veľkej Británie. Všetky obchody sú prevádzkované formou franchisingu, s výnimkou obchodov v Hongkongu, ktoré ostávajú v priamom vlastníctve spoločnosti.

Pobočky Marks & Spencer
Krajina Počet pobočiek Krajina Počet pobočiek
Flag of England.svg Anglicko 384 Flag of Hungary.svg Maďarsko 6
Flag of Bahrain.svg Bahrajn 1 Flag of Malaysia.svg Malajzia 2
Flag of Bermuda.svg Bermudy 1 Flag of Malta.svg Malta 3
Flag of Bulgaria.svg Bulharsko 1 Flag of Oman.svg Omán 1
Flag of Cyprus.svg Cyprus 10 Flag of Poland.svg Poľsko 4
Flag of the Czech Republic.svg Česko 18 Flag of Romania.svg Rumunsko 5
Flag of the Philippines.svg Filipíny 14 Flag of Russia.svg Rusko 9
Flag of Gibraltar.svg Gibraltár 1 Flag of Saudi Arabia.svg Saudská Arábia 8
Flag of Greece.svg Grécko 36 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Severné Írsko 13
Flag of Guernsey.svg Guernsey 2 Flag of Singapore.svg Singapur 7
Flag of Hong Kong.svg Hongkong 8 Flag of Slovakia.svg Slovensko 0
Flag of Croatia.svg Chorvátsko 2 Flag of Slovenia.svg Slovinsko 1
Flag of India.svg India 9 Flag of the United Arab Emirates.svg Spojené arabské emiráty 5
Flag of Ireland.svg Írsko 13 Flag of Scotland.svg Škótsko 34
Flag of Indonesia.svg Indonézia 13 Flag of Spain.svg Španielsko 4
Flag of South Korea.svg Južná Kórea 17 Flag of Switzerland.svg Švajčiarsko 1
Flag of Jersey.svg Jersey 3 Flag of Thailand.svg Thajsko 11
Flag of Qatar.svg Katar 2 Flag of Turkey.svg Turecko 28
Flag of Kuwait.svg Kuvajt 2 Flag of Wales.svg Wales 17
Flag of Latvia.svg Lotyšsko 1

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/96531.stm Marks & Spencer profits top expectations - BBC News Online - 19/5/98
 2. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/4329412.stm M&S sales rise but Davies resigns - BBC News Online - 11/10/05
 3. http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/3715654.stm M&S completes Per Una purchase - BBC News Online - 5/10/04
 4. Prečo Marks & Spencer odchádza? Sústredí sa na jedlo, Slovensku neverí - etrend.sk, 11.11.2016 - Dostupné online