Marshall Amplification

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Marshall pozri Marshall (rozlišovacia stránka).
Marshall Amplification
Marshall logo.svg

Právna formaakciová spoločnosť
Založená1962 Londýn, Anglicko
ZakladateľJim Marshall
SídloAnglicko Milton Keynes, [[{{{Štát sídla}}}]]
Webová stránkahttp://www.marshall.com

Marshall Amplification je britská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a výrobou hudobnej techniky ako je napríklad zosilnovač, kombo, reproduktory, sluchadlá a v poslednom aj mobilné zariadenia.

História[upraviť | upraviť kód]

Jim Marshall na letnej NAMM konferencií v roku 2007

7. Júla 1962 Jim Marshall otvoril svoj prvý obchod s názvom "Jim Marshall and Son" vo voľnom preklade "Jim Marshall a Syn" v meste Hanwell Londýn. Jim najprv plánoval, že bude iba predávať kombá a učit hru na bicie. No opak sa stal pravdou a onedlho Jim a jeho priatelia vytvorili prvý zosilňovač. Bol pomenovaný "Number One" alebo aj "Číslo Jeden". V prvý deň sa našlo hneď 23 záujemcov o tento prístroj a stal sa ako prvý zosilňovač v séri JTM45.

Neskor v roku 1965 keď Pete Townshend potreboval aby jeho zosilňovač hral silnejšie Jim Marshall mal na to jedno riešenie a tým bolo urobiť 100 W zosilňovač.

V roku 1967 sa jeho obchod presťahoval do Bletchley.

V roku 1981 vytvorili ich legendárny JCM800. Bol vytvoreny nový výzor a ako to oni nazivajú "agresívny" zvuk. Jednou z hlavných príčin prečo bol tak popúlarny bolo kvôly jeho nízkej výrobnej cene a vďaka tomu bol dostupný aj pre menšie kapely, ktoré chceli aby "to aj znelo keď budú hrať".

Jednou zo zmien do, ktorej vstúpila firma bola v roku 2010 keď sa rozhodli, že vstúpia do branže so slúchadlami. Hlavnou pointou prečo chceli prispieť aj k tejto "cestičke zvukov" bol ten, že chceli sa rozširiť aj medzi ludí, ktorý nemali nič spoločné s možnosťou hrať na gitare alebo bez pristupu k praci s hudobnou technikou. Ich prvé slúchadla boli s názvom Major a Minor. Minor sú verzia slúchadiel do uši a Major su presným opakom teda cez uši. Neskor prišli na trh aj Marshall Monitor, Major II alebo Mode (štuplové). O pár rokov začali aj oni postupne pridávat do svojich sluchadiel technologiu na prenos zvuku bez káblu tzv. Bluetooth.

V roku 2012 oslavila firma Marshall 50 rokov na trhu.

V roku 2015 bola zo strany Marshall snaha o vytvorenie kvalitného mobilu nielen na bežné použivanie ale aj hlavne na kvalitu hudby. bol tam jeden problem a ten bol taký, že mobil bol paradný hudobný prehravač ale zlý mobil...

Marshall London

Zvuk[upraviť | upraviť kód]

Reproduktory Marshall majú svoj špecifický zvuk, ktorý je zvaný aj "Marshall tone" (Marshallový tón). Podľa niektorých ludí je tento zvuk najrozpoznatelnejši v rockovej historií. Každý z ich reproduktorov je v niečom iný ale všade najdete ten Marshall tone, ktorý je charakteristický práve pre reproduktory Marshall.

Marshall Monitor Sluchadlá

Odkaz, ktorý firma Marshall zanecháva[upraviť | upraviť kód]

Marshall je jedna z najznámejšich firem na výrobu aparatúr. Firma Marshall prežila tie hlavné zmeny, ktoré sa diali počas toho ako sa zosilňovace a komba vyvíjali. Ako bolo už raz, že na žiadost Peta Townshena bol zostrojený zosilnovač tak tento raz bol prave pre neho vytvorený reprobox, ktorý obsahoval ako prvý 4 reproduktory. V tejto dobe reproboxy marshall sú zväčša brané ako trend, ktorý je potrebný nato aby ste vyzerali "kvalitne". Kvôli to mu sú aj určité skupiny, ktoré nemusia byt tie najlepšie ale kupia si ich iba nato aby to vyzeralo na efekt.

Ponuka[upraviť | upraviť kód]

  • Tranzistorové zosilňovače: rad MG, Marshall MicroStack
  • Pololampové zosilňovače: rad AVT
  • Lampové zosilňovače: JCM 2000 DSL, JCM 2000 TSL, JVM, Vintage Modern, Vintage, Haze, MA
  • Basové zosilňovače: rad MB, VBA
  • Sluchadlá: rad Major, Minor, Monitor, Mode a Mid
  • Reproduktory: Acton, Killburn(verzia Acton len s možnostou prenášania)Stanmore, Woburn, Stockwell
  • Mobilné zariadenia: London

Známí použivatila produktov Marshall[upraviť | upraviť kód]

Odkazy[upraviť | upraviť kód]