Martin Ďurišin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martin Ďurišin
slovenský komunálny politik
Martin Ďurišin
Narodenie21. február 1979 (42 rokov)
Trebišov, Slovensko
ManželkaMartina Ďurišinová
DetiTamara Ďurišinová, Michal Ďurišin

PhDr. Martin Ďurišin, PhD. (* 21. február 1979, Trebišov) je slovenský komunálny politik. Bol členom predsedníctva politickej strany #SIEŤ. V období rokov 2016 - 2017 pôsobil vo funkcii viceprimátora (zástupcu primátora) mesta Prešov. V rokoch 2014 - 2018 bol poslancom Mestského zastupiteľstva mesta Prešov a členom Mestskej rady v Prešove. V súčasnosti zastáva pozíciu riaditeľa Súkromnej spojenej školy – European English School v Prešove.[1]

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Ďurišin v roku 1997 vyštudoval Gymnázium v Trebišove. V tom istom roku začal štúdium na Fakulte humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Po úspešne ukončenom prvom ročníku prešiel študovať na Filozofickú fakultu Prešovskej univerzity v Prešove, kde za štyri roky vyštudoval odbor politológia - história. Štúdium ukončil v roku 2002 absolvovaním štátnych záverečných skúšok z politológie histórie, psychológie a pedoagogiky a obhájením diplomovej práce na tému: „Rozdelenie ČSFR, alebo problém spoločnej politickej cesty popri samostatnom národnom vývoji Slovákov a Čechov v rokoch 1914-1992, so zvláštnym zreteľom na štátoprávne snahy slovenského národa“ na Katedre politológie FF PU v Prešove. V roku 2003 obhájil rigoróznu prácu: „Slovensko-české vzťahy v rokoch 1989-1992 v reflexiách národno-štátnych záujmov slovenského národa“ a získal titul PhDr. V roku 2012 absolvoval štvorročné doktorandské štúdium a obhájením dizertačnej práce: "Slovenská republika rád 1919 ako sociálno-nacionálny a internacionálny fenomén" mu bol priznaný titul philosophiae doctor (PhD.). Počas doktorandského štúdia bol zvolený za člena Akademického senátu FF PU v Prešove, kde pôsobil vo funkcii tajomníka. Bol členom Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV a členom Historickej spoločnosti slobodného kráľovského mesta Prešov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Ešte počas štúdia absolvoval stáž v Národnej rade Slovenskej repubiky. Neskôr lektorsky kooperoval pri metodickej príprave a realizácii vzdelávacích kurzov pre Štátnu pokladnicu, zabezpečovaných Ministerstvom financií SR. Ako projektový manažér i lektor pôsobil na Univerzite Palva Jozefa Šafárika v Košiciach na Prírodovedeckej fakulte v Centre celoživotného vzdelávania. Neskôr pracoval na Súkromnom gymnáziu v Prešove ako učiteľ i ako manažér projektu: „Inovatívny modulový školský vzdelávací program zameraný na posilnenie flexibility a adaptability absolventov na trhu práce s dôrazom na posilnenie digitálnej gramotnosti a schopnosti naučiť sa učiť“. Zároveň sa v tom čase v spolupráci s Štátnym pedagogickým ústavom a Metodickým centrom v Prešove metodicky podieľal na kurikulárnej transformácii stredoškolského (gymnaziálneho) vzdelávania v oblasti Náuka o spoločnosti. Istý čas externe prednášal a viedol semináre na Inštitúte politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove z disciplín: Medzinárodná politika, Úvod do sociológie, Dejiny verejnej správy, Teórie sociálneho konfliktu, Ideológie v slovenských dejinách. Krátko pôsobil aj na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu v Prešove. Od roku 2013 pôsobil ako odborný asistent na na Katedre verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, kde sa venoval vedecko-pedagogickej činnosti v oblasti verejnej správy, predovšetkým otázkam vývoja verejnej správy na Slovensku, projektovaním jej optimalizácie a možnosťami jej reformy. Od roku 2018 až do súčasnosti pôsobí ako riaditeľ Súkromnej spojenej školy European English School (Súkromné bilingválne gymnázium a Súkromná základná škola) v Prešove.

Celoštátna politika[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2014 vstúpil do politiky a stal sa členom politickej strany #SIEŤ. Na ustanovujúcom sneme v septembri 2014 bol zvolený za člena predsedníctva #Siete. V straníckych štruktúrach pôsobil tiež ako prešovský krajský i okresný predseda. V parlametných voľbách 2016 kandidoval na kandidátnej listine #Siete zo 16. miesta. Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky získal 4311 preferenčných hlasov (do získania mandátu poslanca NR SR mu chýbalo 75 preferenčných hlasov).

Komunálna politika[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Ďurišin sa ako nezávislý kandidát neúspešne uchádzal v Prešove o dôveru voličov vo voľbách do samosprávy obcí už v roku 2010. V roku 2014 opakovane využil svoje pasívne volebné právo. 12. septembra 2014 sa stal prvým nominantom politickej strany #SIEŤ v jej volebnej histórii, a to ako jej oficiálny kandidát na post primátora mesta Prešov. Do kampane šiel s helsom zmeny v spôsobe riadenia mesta. V závere volebnej kampane podporil kandidátku pravicových strán KDH, SDKÚ-DS, MOST-HÍD, OĽaNO, NOVA, OKS, Ing. Andreu Turčanovú. V prospech kandidátky Turčanovej sa v priamom prenose televíznej diskusie na STV vzdal svojej kandidatúry. Ing. Andrea Turčanová sa napokon stala primátorkou mesta Prešov. V tých istých voľbách však kandidoval aj na pozíciu poslanca Mestského zastupiteľstva mesta Prešov. Martin Ďurišin sa, so ziskom 1077 hlasov vo volebnom obvode č. 7, napokon stal poslancom Mestského zastupiteľstva mesta Prešov, ktoré ho neskôr zvolilo za člena Mestskej rady v Prešove, člena Komisie MsZ mesta Prešov pre školstvo a telesnú kultúru, člena Komisie MsZ mesta Prešov pre ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a za poslanca, ktorý dostal oprávnenie vykonávať spoločenské obrady (sobáše, rozlúčky so zosnulými, uvítania detí do života, stužkové slávnosti, obrady pre jubilantov a pod.). V auguste 2016 ho primátorka mesta Prešov vymenovala do funkcie zástupcu primátorky mesta Prešov (viceprimátora), v ktorej zotrval do januára 2017.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Martin Ďurišin. Oficiálna webová stránka
  • Kandidátom na primátora Prešova je Martin Ďurišin. [online]. Perex, 2014-09-12, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  • Ďurišin zo Siete sa vzdal kandidatúry na primátora Prešova. [online]. Perex, 2014-11-05, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  • V Prešove je o kandidáta na primátora menej. [online]. Perex, 2014-11-04, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  • Prešov má oficiálne druhého viceprimátora. Je ním Ďurišin zo Siete. [online]. Perex, 2016-08-01, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  • Ďurišin už nie je viceprimátorom Prešova. Primátorka ho odvolala. [online]. Perex, 2017-01-19, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  • Ďurišin odmieta dôvody, pre ktoré prišiel o post viceprimátora Prešova. [online]. Perex, 2017-01-23, [cit. 2017-05-25]. Dostupné online.
  1. Vedenie školy [online]. sg-presov.edupage.org, [cit. 2019-11-13]. Dostupné online.