Martin Daňo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Martin Daňo
Narodenie 4. november 1976 (41 rokov)
Humenné, Slovensko
Bydlisko Paríž, Francúzsko
Národnosť slovenská
Zamestnanie Ginn, Sysoon
Známy vďaka videoreportáže z návštev úradov, policajných zákrokov a pod.
Profesia informatika, filmová réžia

Martin Daňo (* 4. november 1976, Humenné) je slovenský podnikateľ a novinár.

V rokoch 19992002 pôsobil v Bratislave, kde sa venoval obchodom v oblasti nehnuteľností a internetu. Od roku 2003 má pobyt v Paríži vo Francúzsku, naďalej pôsobí na Slovensku.

Je držiteľom ocenenia WebAward v oblasti spracovania dát a internetových procesov.[1]

Známym sa stal vďaka svojim videám na YouTube.

Projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Transparentný štát[upraviť | upraviť zdroj]

Vo februári 2007 vzbudil diskusie ohľadne zmeny tzv. infozákona, čo bolo neskôr dôvodom odchodu poslankyne za Smer Edity Angyalovej z parlamentu.[2][3] Martin Daňo v krátkom čase adresoval štátnym inštitúciám tisíce žiadostí o informácie týkajúce sa hospodárenia štátu. Daňové riaditeľstvo potom vyhlásilo, že jeho správa je paralyzovaná.[4]. Niektorí experti vyhodnotili situáciu ako papierovú formu tzv. DDoS útoku[5]. Úrad mal totiž na vybavenie žiadostí len 8 dní a ak požadované informácie neposkytol v zákonnej lehote, dochádzalo k porušeniu ustanovení zákona a situácii, že úrady museli platiť pokuty inej štátnej inštitúcii za porušenie práva na prístup k informáciám.

Martin Daňo ďalej zistil, že zamestnanci daňového úradu v pracovnom čase riešia súkromné záležitosti.[6] Na základe tohto odhalenia bola vykonaná hromadná previerka všetkých internetových spojení z Daňového riaditeľstva, niektorí zamestnanci boli potrestaní a prepustení, súčasne boli blokované prístupy na internet.

Založil občianske združenie Daňová reforma a spoločenský rozvoj, od roku 2015 premenované na Globálnu investigatívnu spravodajskú sieť (GINN). Má zaregistrovanú doménu smer.sk.

Webová stránka smer.sk[upraviť | upraviť zdroj]

V decembri 2010 Daňo spustil prevádzku internetového portálu smer.sk, cieľom ktorého je podľa neho sprehľadniť štátnu a verejnú správu zverejnením mien a hodnotení práce štátnych a verejných funkcionárov a politických nominantov.[7] Pre doménu smer.sk vedie Martin Daňo niekoľko sporov s politickou stranou Smer. Úrad priemyselného vlastníctva rozhodol v roku 2012, že označenie smer.sk nezapíše do zoznamu ochranných známok.[8].

Kauzy[upraviť | upraviť zdroj]

Zverejnenie spisov Gorila[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 nariadil Úrad na ochranu osobných údajov Martinovi Daňovi vymazať určité zložky zo spisu Gorila, ktoré zverejnil na vlastnej webovej stránke www.smer.sk.[9]

Megalodon[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2013 poukázal Martin Daňo na novú kauzu Megalodon[10], ktorá sa týka netransparentného verejného obstarávania software a IT. Na základe podkladov, ktoré boli odovzdané Generálnej prokuratúre prostredníctvom Televízie JOJ,[11][12] sa zistilo, že štát vynakladá milióny eur na obnovu rôznych druhov licencií a aplikačných podpôr bez toho, aby vyhlásil transparentnú súťaž.

Podľa televízie Markíza Martin Daňo prispel k zlepšeniu prístupu úradov k verejnosti, práce štátnych zamestnancov, ako aj k potláčaniu korupcie.[7]

Zrušenie tendra na informačný systém ministerstva dopravy[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Daňo podal prostredníctvom spoločnosti GEOX s.r.o. námietky voči úmyslu ministerstva dopravy obstarať dopravný informačný systém za 29 miliónov eur. Úrad pre verejné obstarávanie na základe týchto námietok dňa 5. júna 2013 súťaž zrušil.[13][14]

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Viacnásobná voľba v prezidentských voľbách 2014[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Daňo počas konania prezidentských volieb v roku 2014 na svojom videu[15] dokázal, že každý oprávnený volič môže hlasovať až trikrát (prvýkrát v mieste svojho trvalého bydliska na občiansky preukaz, druhý a tretí raz na dva rôzne cestové pasy).

Kandidát na europoslanca 2014[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Daňo bol nezávislým kandidátátom strany Právo a spravodlivosť a vo voľbách do europarlamentu v roku 2014 kandidoval na 20. mieste, mandát však pre nedostatočný počet hlasov nezískal.[16]

Kandidát na primátora Humenného[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 21. septembra 2014 podal Martin Daňo v hraničnom termíne pred polnocou svoju prihlášku do komunálnych volieb na post primátora Humenného.[17] Kandidatúru v októbri zrušil Okresný súd Humenné pre pochybnosti o podpise kandidáta na listine, ktorou súhlasí s kandidatúrou.[18][19]

V decembri rozhodol Ústavný súd o prijatí sťažnosti a vo februári 2015 rozhodol, že bolo porušené právo občana na prístup k voleným funkciám, a zrušil rozhodnutie nižšieho súdu s tým, že voľby sa neopakovali a Martinovi Daňovi bolo priznané finančné zadosťučinenie vo výške 1000 eur.[20][21]

Trestné stíhanie za ohováranie[upraviť | upraviť zdroj]

Martin Daňo bol na jeseň 2013 obvinený a v lete 2015 obžalovaný za prečin ohovárania ministra dopravy Jána Počiatka, pretože rozoslal email jeho kolegom a predsedovi vlády, ktorým ho verejne vyzval podstúpiť test na užívanie návykových a psychotropných látok. Na hlavnom pojednávaní Martina Daňa 18. augusta 2015 zastupoval Daniel Lipšic.[22] Poškodený Ján Počiatek takéto testy absolvoval v Rakúsku s údajne negatívnym výsledkom a počas pojednávania obvineného Martina Daňa nazval „neúspešným a skrachovalým podnikateľom a ešte neúspešnejším politikom, neuznaným novinárom, ktorý si ma vybral ako obeť s cieľom sa zviditeľniť“.

Vyhrážanie sa zabitím a odobranie novinárskej akreditácie na vstup do Národnej rady[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2018 mu bola odobratá novinárska akreditácia v Národnej rade SR. Tomuto kroku predchádzalo natočenie videa s Rudolfom Vaskym, kde vysvetľovali, že poslankyňa strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová by mala byť zabitá. V parlamente zároveň Daňo obvinil predsedu OĽaNO Igora Matoviča, že je vrahom novinára Jána Kuciaka. Daňo sa nevyhol incidentom ani s inými novinármi v parlamente, podnet šéfovi Kancelárie NR SR Danielovi Guspanovi adresovalo asi 50 z nich. Následne Daňovi odobrali akreditáciu, čím prišiel o možnosť vstupu do parlamentu.[23]

Podľa prieskumu Hospodárskych novín patrí Martin Daňo medzi troch najznámejších investigatívnych novinárov na Slovensku [24]. Ďalší je zosnulý Ján Kuciak a Marek Vagovič.

Publikačná činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. WebAward 2010 - Ocenenie za významný prínos vo vývoji webových aplikácií [online]. . Dostupné online.
 2. TV JOJ: Pokus o zmenu infozákona [online]. . Dostupné online.
 3. Sme: Harabin infozákon meniť nechce [online]. . Dostupné online.
 4. TV Markíza: Daňové úrady sú paralyzované [online]. . Dostupné online.
 5. Zneužitie Infozákona ako DOS útok [online]. . Dostupné online.
 6. TA3: Daňoví úradníci surfujú na internete [online]. . Dostupné online.
 7. a b TV Markíza - Smer kontroluje štatnych zamestnancov [online]. . Dostupné online.
 8. SMER-SD vyhral dlhoročný spor o doménu smer.sk [online]. . Dostupné online.
 9. TA3 - Gorila zverejnila aj rodné čísla, weby majú problém [online]. . Dostupné online.
 10. Gorila utichla, prichádza Megalodon [online]. . Dostupné online.
 11. 1 061 000 €. Kažimír chystá podozrivý biznis z našich daní [online]. . Dostupné online.
 12. TV JOJ: Zbytočne predražený kšeft na rezorte financií? Softvér za milión eur [online]. . Dostupné online.
 13. Tender na dodávku software za 29 mil. EUR sa ruší! Podmienky súťaže boli netransparentné a diskriminačné! [online]. . Dostupné online.
 14. HN:Počiatek šil tender pre vybraných IT hráčov [online]. . Dostupné online.
 15. Škandál v Prezidentských voľbách
 16. http://www.sme.sk/c/7214259/pozrite-si-kolko-hlasov-dostal-vas-poslanec-kompletny-zoznam.html
 17. http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/volby-2014/v-humennom-si-primatora-vyberieme-z-8-kandidatov/
 18. V Humennom o jedného primátorského kadidáta menej
 19. Celé video o zrušení kandidatúry
 20. Korzár: Ústavný súd rozhodol o zrušenej kandidatúre Martina Daňa
 21. Nález Ústavného súdu III. ÚS 693/2014
 22. https://www.youtube.com/watch?v=NjH11zDppys
 23. MEDIALNE.SK. Daňovi v parlamente odobrali novinársku akreditáciu. medialne.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-03-09].
 24. Infografika: až 45 percent Slovákov nedôveruje médiám. Hospodárke Noviny / Stratégie. Dostupné online [cit. 2018-05-04].
 25. Google Books [online]. . Dostupné online.