Martiros Sarjan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martiros Sarjan
arménsky maliar
Martiros Sarjan
Narodenie28. február 1880
Nachičevan nad Donom, Rusko
Úmrtie5. máj 1972 (92 rokov)
Jerevan, Arménsko
Národnosťarménska
Alma materMoskovská škola maliarstva, sochárstva a architektúry
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Martiros Sarjan

Martiros Sarjan (armén. Մարտիրոս Սարյան, * 28. február 1880, Nachičevan nad Donom, Rusko – † 5. máj 1972, Jerevan, Arménsko) bol arménsky maliar ovplyvnený symbolizmom, impresionizmom a fauvizmom.

Životopis V rokoch 1897 – 1903 vyštudoval Moskovskú školu maliarstva, sochárstva a architektúry. Potom pracoval v ateliéri Konštantína Korovina a Valentina Serova​​. Bol v tom čase tiež členom moskovského umeleckého spolku Golubaja roza (Modrá ruža).

Roku 1921 sa vrátil z Ruska do Arménska. V Jerevane toho roku založil Múzeum etnografie, archeológie a umenia (dnes Národná galéria Arménska). V tej dobe začal tiež hojne ilustrovať knihy, pre arménsku kultúru má dôležitý význam najmä jeho séria ilustrácií ku knihe Arménske ľudové rozprávky z roku 1933. Tiež navrhoval divadelné kostýmy.

Od roku 1956 bol akademikom Akadémie vied Arménskej republiky. V rokoch 1946 – 1958 bol poslancom Najvyššieho sovietu Sovietskeho zväzu. Získal Leninovu cenu.

Je autorom krajiniek a portrétov tematicky zameraných na Orient (Ulica v Carihrade, Kráčajúca felahova žena, Hlava Peržanky). K týmto maľbám ho inšpirovalo viacero ciest, roku 1910 navštívil Istanbul, roku 1912 Egypt, v roku 1914 Perziu.[1][2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.cojeco.cz/index.php?id_desc=84620&s_lang=2&detail=1&title=Sarjan
  2. http://www.britannica.com/biography/Martiros-Saryan

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Martiros Sarjan na českej Wikipédii.