Mary Henrietta Kingsleyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mary Henrietta Kingsleyová
anglická spisovateľka a bádateľka
anglická spisovateľka a bádateľka
Narodenie13. október 1862
Islington, Londýn
Úmrtie3. jún 1900 (37 rokov)
Simon’s Town, Južná Afrika
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Mary Henrietta Kingsleyová
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Mary Henrietta Kingsleyová

Mary Henrietta Kingsleyová (* 13. október 1862, Islington, Londýn – † 3. jún 1900, Simon’s Town, Južná Afrika) bola anglická spisovateľka a bádateľka, ktorá významne ovplyvnila európske predstavy o Afrike a afrických ľuďoch.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Kingsleyová vyrastala v Londýne. Prečítala množstvo cestopisov z otcovej knižnice a veľmi zatúžila cestovať. Mnoho rokov svoj sen nemohla uskutočniť, pretože obaja jej rodičia boli v starobe invalidmi a ona musela ostať doma a starať sa o nich. Keď zomreli, nestrácala čas a naplánovala si prvú cestu do západnej Afriky. V rokoch 1893 – 1894 strávila päť mesiacov cestovaním po rieke Kongo a študovala africké zvyky. Jej druhá cesta, ktorá sa začala v decembri 1894, bola ešte dobrodružnejšia. Pristála na gabonskom pobreží a cestovala na kanoe hore prúdom po rieke Ogoué.

Zdalo sa, že Mary Kingsleyová sa ničoho nebojí. Voľne sa pohybovala medzi príslušníkmi kanibalského kmeňa Fangov a obchodovala s nimi výmenným spôsobom. Svoje presvedčenie, že Európania sa nemusia obávať Afričanov, ak sa k nim správajú láskavo, potvrdila vlastnými skúsenosťami. Po mnohých mesiacoch namáhavého cestovania, ktoré zahŕňalo aj výstup na Great Cameroon Mountain cestou, o ktorú sa Mary Kingsleyová v októbri 1895 vracia do Londýna. Plány Mary Kingsleyovej na tretiu západoafrickú výpravu znemožnilo vypuknutie búrskej vojny v južnej Afrike. Odcestovala do južnej Afriky, aby tam ošetrovala búrskych zajatcov, ale ochorela na horúčku a 3. júna 1900 zomrela.

Mary Kingsleyová bola ako objaviteľka výnimočná, jednak preto, lebo bola žena, ale aj preto, že preukazovala láskavosť a pochopenie ľuďom, ktorých na cestách stretávala.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]