Mary Henrietta Kingsleyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mary Henrietta Kingsleyová
Mary Henrietta Kingsleyová
anglická spisovateľka a bádateľka

Narodenie 13. október 1862
Islington, Londýn
Úmrtie 3. jún 1900 (37 rokov)
Simon’s Town, Južná Afrika

Mary Henrietta Kingsleyová (* 13. október 1862, Islington, Londýn – † 3. jún 1900, Simon’s Town, Južná Afrika) bola anglická spisovateľka a bádateľka, ktorá významne ovplyvnila európske predstavy o Afrike a afrických ľuďoch.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Kingsleyová vyrastala v Londýne. Prečítala množstvo cestopisov z otcovej knižnice a veľmi zatúžila cestovať. Mnoho rokov svoj sen nemohla uskutočniť, pretože obaja jej rodičia boli v starobe invalidmi a ona musela ostať doma a starať sa o nich. Keď zomreli, nestrácala čas a naplánovala si prvú cestu do západnej Afriky. V rokoch 1893 – 1894 strávila päť mesiacov cestovaním po rieke Kongo a študovala africké zvyky. Jej druhá cesta, ktorá sa začala v decembri 1894, bola ešte dobrodružnejšia. Pristála na gabonskom pobreží a cestovala na kanoe hore prúdom po rieke Ogoué.

Zdalo sa, že Mary Kingsleyová sa ničoho nebojí. Voľne sa pohybovala medzi príslušníkmi kanibalského kmeňa Fangov a obchodovala s nimi výmenným spôsobom. Svoje presvedčenie, že Európania sa nemusia obávať Afričanov, ak sa k nim správajú láskavo, potvrdila vlastnými skúsenosťami. Po mnohých mesiacoch namáhavého cestovania, ktoré zahŕňalo aj výstup na Great Cameroon Mountain cestou, o ktorú sa Mary Kingsleyová v októbri 1895 vracia do Londýna. Plány Mary Kingsleyovej na tretiu západoafrickú výpravu znemožnilo vypuknutie búrskej vojny v južnej Afriky. Odcestovala do južnej Afriky, aby tam ošetrovala búrskych zajatcov, ale ochorela na horúčku a 3. júna 1900 zomrela.

Mary Kingsleyová bola ako objaviteľka výnimočná, jednak preto, lebo bola žena, ale aj preto, že preukazovala láskavosť a pochopenie ľuďom, ktorých na cestách stretávala.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]